turizmciyiz

• Konbuyu başlatan FREEDOMM
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Mesleğiniz kategorisinde FREEDOMM tarafından oluşturulan turizmciyiz başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 13,407 kez görüntülenmiş, 25 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Mesleğiniz
Konu Başlığı turizmciyiz
Konbuyu başlatan FREEDOMM
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan korsan
F

FREEDOMM

Kullanıcı
23 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
MUĞLA-FETHİYE
Bu mesleklerle ilgili konular geçtiğinde turizmden bahsedilmemesi, Türkiye bütçesinde turizme gereken payın ayrılmaması, şu son günlerde kriz paketinde bile bizim sektörümüze yer verilmemesi beni çok kızdırıyor..

Turizm bu türkiye ekonomisinin lokomotifidir, turizmi sadece turizmden gelen gelir olarak hesaplamak yanlıştır, turizm iç piyasayıda harekete geçiren önemli bir sektördür.Bu farkı anlayanlar fark yaratıyorlar, anlamayanlar çok geride kalıyorlar.Biz 15- 18 miyar dolarla uğraşırken, elin ülkesi 100 milyar dolarları hesaplıyor...

Imf ye yaptığınız yatırımın % 25 ini bize yapsaydınız, bu yaz ekonomiyi düzeltirdik..

Saygılar

E

ezeleda

Kullanıcı
1 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
antalya
bende bir turizmci olarak katılıyorum size haklısınız

A

aysin_sadioğlu

Kullanıcı
11 Mar 2009
En iyi cevaplar
0
0
Osmaniye
söyledikerine katılıyorum gerçekten.Zaten Türkiye'yi içinde bulunduğu krizdn kurtabilecek tek sektör turzim ve ben bunun yaz sezonunun sonunda kanıtlanacağından eminim.

M

minor

Kullanıcı
24 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
0
Antalya
Birkaç yıl öncesinde, Türkiye'nin en büyük sorunu ne? diye sorulduğunda "terör" olarak cevaplanan soru ; küresel kriz nedeniyle ise günümüzde "işsizlik" olarak cevaplanmaktadır. Hem doğrudan hem de diğer sektörler aracılığıyla sağladığı dolaylı istihdam boyutuyla daha da önem kazanan bir sektör olmasına rağmen, nedense gereken hassasiyet gösterilmemektedir.

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Pazar günü bir sohbet programında konuk olarak Tülin Şahin vardır. Kendisi "Türkiye Kültür Kenti Projesi Tanımıtımında " yer aldığından, soruları cevaplamaktaydı. Çok güzel bir şey söyledi Turizm ile ilgili.
Dedi ki;

"Bayramlarda, tatillerde hemen yurtdışına gidiyoruz, tamam oralara da gidin, ama önce kendi ülkemizde gezmeli, görmediğimiz şehirleri keşfetmeliyiz, o kadar güzel ve tarihi şehirlerimiz var ki.
Örneğin işim gereği yurtdışına da seyehat ediyorum ve anlaşma yaparken, ülkemizin gelirine faydam olsun diye biletlerimin THY'dan alınmasını şart koşuyorum ve bu gibi durumları bireysel değil toplumsal düşünmeliyiz."

diye açıklamalarda bulunmuştu.  :)

L

LiLyen

Kullanıcı
24 Mar 2009
En iyi cevaplar
0
0
benimde bir turizimci olarak söylemek istediklerim var ..(yurtdi$inda ya$iyorum) bunuda belirteyim..

örnegin; alman müsterilerimizin cogu Türkiye"ye gidip geldiklerinde $unlari dile getiriyorlar

biz baska ülkeye tatile gittik ama gittigimiz yerde malesef "ki burdan farki sadece deniz ve günes yani biz oranin kültürünü

tanimak istiyoruz,yemeklerini yemek istiyoruz.. malsef cogu tatil yerlerinde yabanci kültürü oturmus durumda.. bir defa

giden ikinci defasinda düsünüyor genelleme yaparsak cogunluk bunu arastiriyor..

sanirim  bu baslik altinda daha görüslermizi tartisiriz..

bukadar güzel bir ülkemiz var turizim bizim icin en büyük avantajimiz...

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
LiLyen; ne kadar güzel dile getirmişsiniz :)
Acı ama gerçek :(

Biz daha ülkemize özgü olan, simiti bile dışarda yemeğe utanan bir millettik, daha yeni yeni aştık bunları. Belki yabancı filmlerinde etkisi vardır. Çünkü filmlerde genellikle, oyuncu iyi bir kariyere sahip bir rolde de olsa, ekmek arası elinde parkta oturup, öğlen yemeği yemesini bile örnek alarak aştık bazı şeyleri :(

M

minor

Kullanıcı
24 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
0
Antalya
Ne bekliyoruz ki ?

Turistlere sunulanlara bir bakın; 3S'ler ( sea,sand,sun) tabi buna eklenen yeni oluşumlar yani 4S (sex de eklenerek ) , birbirinin adete birer kopyası dükkanlarda çığırtkanlıkla satılan imitasyon ürünler, kalifiyesiz elemanlar, sahte içkiler; şoklanmış ürünler  vb .... 
Artık turist çeken en önemli unsur özgünlük olmaya başlamıştır ki bu sebepten Avrupalı veya Doğu Blok ülkeleri  uzakdoğu destinasyonlarına yönelmektedir. Ekonomik yönden kuvvetli zengin turistler rağbet etmektedirler bu yerlere, kalan düşük gelirli kişiler ise 3S'ler,4S'ler peşinde bizim gibi ülkelere..... :(

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
Bence turizm sadece turizm sektörü tarafından yönetilen bir şey olmamalı yani ülkenin genel kültür ve politikası ile alakalı bir şey olması gerekir. Yani yabancı dilde konuşan birisini gördüğümüzde şaşırmamaya başladığımız zaman bu kültür oturmuş demektir bence. Ülkemize gelen bir insan kendini yabancı gibi değil de sanki kendi ülkesindeymiş kadar rahat hissederse tekrar gelmemesi için bir neden de kalmamış olur.

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Dün annemle de aynı konuyu konuşuyorduki biraz kompleksi bir milletiz.
Ülkemize gelen turistlere bir bakıyoruz, ne kadar sade, rahat geliyorlar tatile, birde bize bakın :(
Burdan ülkemi yadırgadığımı düşünmeyin ama bunları kendime bile itiraf etmem zamanımı aldı, çünkü konduramıyordum. Yaşım ilerledikçe daha kabbulenir oldum bazı şeyleri.
Turizme, tatil yörelerinde yaşayan kişilerinde katkısı olması gerek, babam kaptan olduğundan her seneye aynı yöreye, Göcek/ Fethiye giderdik, ve cennet bir ülkede olmamıza rağmen, nasıl denizlerin kirletildiğine, yabancı diye nasıl aminare tabir ile kazıklandıklarına şahit oldum; işin en kötüsü bunun alışveriş yapan turistlerin farkında olmadıklarını düşünmeleri.

Sonuçta şunu düşünüyorum ve çevremdekilerle paylaşırım; ülke bizim, cennet gibi bir ülkedeyiz, önce biz sahip çıkıp, biz bilmeliyiz tarihi yerlerimizi, çocuklarımızı götürmeliyiz en yakınımızdaki yerlere...

En azından yeni nesilden umutluyum :)

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Genelde ülkemize gelen turistler paket turlarla geliyor ve gelmeden önce acentalar tarafından para harcamamaları konusunda uyarılıyor,genelde gözlemlediğim kadarı ile  Araplar ülkemizde para harcama konusunda çok bonkörler ::)

S

spiritualsigns

japonyada 1 adet elma 20 TL...  8)  Tek kazıklayan millet biz değiliz :)

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
spiritualsigns' Alıntı:
Bence kötü örnek örnek değildir. Yani japonyanın 20 tl ye elma satıyor olması çok garipsenecek bir durum değil. Dünyanın en pahalı ülkelerinden biri sonuçta. Adamlar almış başını gitmiş. Orda da diğer şeyler ucuzdur. Ona bakarsan adamların en yavaş treni nerdeyse 300 km ile gidiyor :). yerin 7 kat altına kadar apartmanları var. vs vs.

Her ülkenin öne çıkarması gereken özellikleri farklıdır. Kimse bizim ülkemize teknolojik şeylere bakayım diye gelmez. Ya da Japonya' ya denize gireyim, karpuz keseyim yiyeyim diye gitmez.

S

spiritualsigns

Harun' Alıntı:
spiritualsigns' Alıntı:
Bence kötü örnek örnek değildir. Yani japonyanın 20 tl ye elma satıyor olması çok garipsenecek bir durum değil. Dünyanın en pahalı ülkelerinden biri sonuçta. Adamlar almış başını gitmiş. Orda da diğer şeyler ucuzdur. Ona bakarsan adamların en yavaş treni nerdeyse 300 km ile gidiyor :). yerin 7 kat altına kadar apartmanları var. vs vs.

Her ülkenin öne çıkarması gereken özellikleri farklıdır. Kimse bizim ülkemize teknolojik şeylere bakayım diye gelmez. Ya da Japonya' ya denize gireyim, karpuz keseyim yiyeyim diye gitmez.
tabi ki bu örnek doğru örnek olmayabilir ancak yabancılara çifte standart uygulandığına şahit oldum bende... bunu belirtmekti amacım.. teknolojiside pahalı.. katılmıyorum :)

L

LiLyen

Kullanıcı
24 Mar 2009
En iyi cevaplar
0
0
Gülşah' Alıntı:
Dün annemle de aynı konuyu konuşuyorduki biraz kompleksi bir milletiz.
Ülkemize gelen turistlere bir bakıyoruz, ne kadar sade, rahat geliyorlar tatile, birde bize bakın :(
Burdan ülkemi yadırgadığımı düşünmeyin ama bunları kendime bile itiraf etmem zamanımı aldı, çünkü konduramıyordum. Yaşım ilerledikçe daha kabbulenir oldum bazı şeyleri.
Turizme, tatil yörelerinde yaşayan kişilerinde katkısı olması gerek, babam kaptan olduğundan her seneye aynı yöreye, Göcek/ Fethiye giderdik, ve cennet bir ülkede olmamıza rağmen, nasıl denizlerin kirletildiğine, yabancı diye nasıl aminare tabir ile kazıklandıklarına şahit oldum; işin en kötüsü bunun alışveriş yapan turistlerin farkında olmadıklarını düşünmeleri.

Sonuçta şunu düşünüyorum ve çevremdekilerle paylaşırım; ülke bizim, cennet gibi bir ülkedeyiz, önce biz sahip çıkıp, biz bilmeliyiz tarihi yerlerimizi, çocuklarımızı götürmeliyiz en yakınımızdaki yerlere...

En azından yeni nesilden umutluyum :)
sevgili arkadasim ülkemi bende cok seviyorum ve  yurt disindisinda yasayanlarin vatan sevgisi özlemi daha cok agir geliyor

ama gerceklere baktigimiz zaman vatanimiz gercekden esi benzeri olmayan deniz ve tabiat,tarihi eserlerle dolu bir ülke

malesefki yatirimlar cok farkli sektörlere yatiriliyor..zaten Türkiyemiz  daha fazla agirligini Truzime yöneltse bugün deniz

sahillerimiz sadece yaz mevsimde degil kis mevsimde bile otelleri full olur..

Gocek ve fethiye suanda ingilizlerin en vaz gecilmez yeri haline geldi...ve yerlesmeye basladilar babadagi yolu üzerinde tüm

villalari ingilizler kaplamis durumda...  buna benzer cok sahil kiyilarimiz terkedilmis gibi baskalarina tepsi icinde sunuyoruz..

yapip satmak yerine isletmek gerekir diyorum..

saygilar..

S

spiritualsigns

Türkiyedeki turizm turizm değil... Ülkemizde bir herşey dahil furyası aldı başını gidiyor 2008 son 2009 son ne zaman son... ??? Bu nedenle otellere mahkum edilen turistlerin ekonomiye katkı değil zarar sağladığı kesin... Yerli turiste ateş pahası olarak sunulan oteller yurtdışından giriş yapan alt gelir grubu turistlere yarı fiyatından aşağı fiyatlara sunuluyor... otellerde fütursuzca hazırlanan açık büfe yemekler ziyan edilen onca meyve sebze... otellere mahkum edilen turistlerin esnafla buluşamaması... ve turistlere fiyat ve mekan olarak cennet gibi gelen turizm şartlarımız...

Biliyormusunuz Amerika, rusya ukrayna ve benzeri ülkelerden gelen turistlere vize vermiyor ve şahit olduğum Türkiye içinde bu uygulamanın getirilmeye çalışılması... Amerika İngiltere vizesi için Türklere kırk dereden su getirilirken Türkiyeye yayla gibi girip topraklarımızı satın alarak yerleşen yabancılar var.... Biz esnafımız kazıklıyor naraları atarken onlar ülkemize kaliteli turist göndermek yerine farklı uygulamalara gidiyorlar... İnsana saygı her zaman önemlidir ancak biz yabancı turistler yerine kendi vatandaşımızı kazıklıyoruz..

Küçük bir örnek : Geçen yıl Yunanistan üzerinden giriş yaptığım 5 yıldızlı Ultra herşey dahil otele 60 TL verdim... Türkiyeden yapsa idim 167 TL idi... varın siz görün farkı!!!  :mad:

L

LiLyen

Kullanıcı
24 Mar 2009
En iyi cevaplar
0
0
spiritualsigns ; katiliyorum arkadasim sana..

Gülşah  ; arkadasimizin da dedigi gibi söyleceneck cok seyler var...

temennimiz her yil insallah bu yil turizim ülkesi olur ülkemiz diyebiliyoruz sadece..

B

bluebutterfly

Kullanıcı
19 Nis 2010
En iyi cevaplar
0
0
MARDİN
MERHABALAR,

BEN BİR TURİZMCİ OLARAK SUNU SÖYLEYEBİLİRİM Kİ BİZ TURİZMİ SADECE DENİZ ,KUM,GÜNEŞ OLARAK BAKIYORUZ,YATIRIMLAR HEP BU YÖNDE OYSAKİİ BİRAZDA SAĞLIK TURİZMİNE YÖNELİNİLİRSEE COK GÜZEL KAPLICALARIMIZ VARR,KARADENİZDE COK GÜZEL YAYLALARIMIZ WAR YAYLA TURİZMİNE YÖNELİNEBİLİNİR,

ASLINDA COK ŞANSLI BİR ÜLKEYİZ,4 MEVSİM CENNET OLAN BİR ÜLKEYİZ.TURİZMDE KENDİ KÜLTÜRÜMÜZÜ YANSITABİLİRSEK SANIRIM COK DAHA GÜZEL OLUCAK

F

fulya16

Kullanıcı
19 Eki 2010
En iyi cevaplar
0
0
BURSA
Evet ya yerli müşterilerimiz acaip kazıklanıyor,bende yutdışından rezervasyon yaptırıp öyle gidiyorum tatile,niye daha fazla ödeyeyim yani  ;) ama günah ya bence...