Kişisel Gelişim Eğitimi

Trafikte Doğru Bilinen Yanlışlar

  • Konbuyu başlatan roze
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde roze tarafından oluşturulan Trafikte Doğru Bilinen Yanlışlar başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,463 kez görüntülenmiş, 9 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Trafikte Doğru Bilinen Yanlışlar
Konbuyu başlatan roze
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan roze
R

roze

Türkiye’de bazı sürücülerin trafikle ilgili bildiklerini sandıkları yanlışlar ve bunların doğru karşılıkları aşağıda yer almaktadır.

-Usta sürücü, düştüğü problemden kazasız sıyrılmayı bilir.

Yanlış. Çünkü usta sürücü probleme girmeyen sürücüdür. Karşısına çıkabilecek her türlü tehlikeyi önceden görebilir, ona göre tedbirini önceden alır. Problemlerle uğraşmaz.


-Otobanda tamam ama, şehir içinde emniyet kemeri takılmayabilir.

Yanlış. Emniyet kemeri hayat kurtaran en önemli güvenlik gerecidir. 50 km/s hızda meydana gelen bir çarpışmada, otomobilin içindekiler emniyet kemeri takmadıkları takdirde, 4 katlı bir binadan aşağı düşmeyle eşit şok yaşar.


-Arkada oturanlar için emniyet kemeri takmak gereksizdir.

Yanlış. Motorlu araçlar bir yere çarptığında hemen durur, ancak içindeki yolcular aynı hızla bir yere çarpana kadar ilerlemeye devam eder.


-Lastik havalarını düşük tutarsak, hem daha iyi tutunur, hem de daha konforlu olur.

Yanlış. Lastik havalarının, aracın fabrika değerinin altında olmaması gerekir. Hatta yüke ve yolcu sayısına göre artırılmalıdır. Çünkü inik lastiğin tabanı yere yayılarak daha iyi tutunma sağlamaz. Aksine tabanın ortası yukarı kalkar ve yol ile teması kesilir. İnik lastiklerin yalnız omuz kesimleri yere basar. Lastik inikken, kayma hareketleri çok daha düşük hızlarda başlar, fren mesafesi uzar, direksiyon hareketlerine daha geç cevap alınır.


-Sıcak havada, lastiğin ısınmasını dengelemek için lastik havaları indirilir.

Yanlış. Lastiğin ısınmasının en büyük nedeni havanın sıcak olması değil, lastik havalarının düşük olması yüzünden lastik yanaklarının daha fazla esnemesidir.


-ABS (Anti Blokaj Fren Sistemi), mekanik frene göre aracı çok daha kısa mesafede durdurur.

Yanlış. ABS fren sistemi olan bir araç tekerleklerin kızaklamasını önler ve fren sırasında manevra yapılabilmesini sağlar. Ancak, daha kısa mesafede durdurmaz. Bilinen fren bağıntılarında fren uzunluğu aracın dört tekerleğinin de tam bloke olup (yani dönmeden) kayarak yol üzerinde lastik izi bıraktığı durum için hesaplanır. Hâlbuki ABS, tekerleklerin tam bloke olmasını engeller.


-Ani frenlerde önce frene basıp, durmaya yakın debriyaja basarsak, motor kompresyonundan faydalanıp daha kısa mesafede dururuz.

Yanlış. En etkin yavaşlama frenle debriyaja aynı anda basılarak yapılır. Böylece fren anında motor devre dışı bırakılarak, motorun aracı ileri götürme kuvveti yok edilir.


-Direksiyon saate göre 10’u 10 geçe pozisyonunda tutulur.

Yanlış. Direksiyon, saate göre 9’u 15 geçe pozisyonunda tutulur. Bu, acil bir durumda her iki yöne eşit miktarda direksiyonu çevirebileceğiniz tek pozisyondur.


-Çocukları uyarmak için korna çalınır.

Yanlış. Çocukları uyarmak için korna çalınmaz. Korna onların paniğe kapılıp beklenmedik bir reaksiyon vermelerine yol açar. En iyisi iyice yavaşlamak ve gerekirse durmaktır.

 
Ö

ölüdeniz

Roze bunları gerçekten bu şekilde bilenler varmıdır acaba.senin yazdıklarına bakılırsa yanlışı doğru bilenler ehliyeti bakkaldan alanlar olması gerekiyor :)
 
R

roze

ölüdeniz' Alıntı:
Roze bunları gerçekten bu şekilde bilenler varmıdır acaba.senin yazdıklarına bakılırsa yanlışı doğru bilenler ehliyeti bakkaldan alanlar olması gerekiyor :)
Varmış demek ki :)
 
R

re-Member

Kullanıcı
16 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
''''Çocukları uyarmak için korna çalınır.''''''

işte sanırım bu en sık yapılan hatalardan olsa gerek ::) ..hatta bi çocuklara değil  kullanım amacından saptırıyolar  artık...olayı abartıp kırmızı ışıkta,trafik kuralları gereğince bekleyen sürücüye de çalıyolar :D....ve sanırım doğru bilinmeye devam edilecek yanlışlardan biri...

teşekkürler roze ;)
 
S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ani frenlerde önce frene basıp, durmaya yakın debriyaja basarsak, motor kompresyonundan faydalanıp daha kısa mesafede dururuz.

Yanlış. En etkin yavaşlama frenle debriyaja aynı anda basılarak yapılır. Böylece fren anında motor devre dışı bırakılarak, motorun aracı ileri götürme kuvveti yok edilir.


Doğru bildiğim doğru imiş  :) teşekkürler rozecim..Yukardaki yazıları okurken erkek adam şöyle yapmaz,erkek adam böyle yapmaz,gibi hissettim... :)
 
Üst