Tiyatroda Bir Üstad Erol Günaydın Usta

• Konbuyu başlatan Real_Factor
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Tiyatro kategorisinde Real_Factor tarafından oluşturulan Tiyatroda Bir Üstad Erol Günaydın Usta başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,968 kez görüntülenmiş, 4 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Tiyatro
Konu Başlığı Tiyatroda Bir Üstad Erol Günaydın Usta
Konbuyu başlatan Real_Factor
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Zynep
R

Real_Factor

Kullanıcı
9 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
Kavuklu Hamdi'den İsmail Dümbüllü'lere kadar süren meddahlık geleneğinin son temsilcilerinden hem meddah, hem tiyatro sanatçısı olan Erol Günaydın; 1933 yılında Akçaabat'ta doğmuştur. Adına şarkı bile yazılan Kiziroğulları lakaplı aileden gelmektedir.

Nakliye işiyle uğraşan babası çocukların eğitimini bahane ederek, hepsini bir kamyonla İstanbul'a getirdiğinde Erol Günaydın 8 yaşındadır.

Beşiktaş'ta Alaybey Sokağı'na yerleşirler. Erol'un ilkokul yılları, Karadeniz şivesini düzeltmekle geçer. Sonra bir ahbablarının tavsiyesi ile Galatasaray Lisesi'ne yatılı öğrenci olarak girer.

Çetin Emeç, Mümtaz Zeytinoğlu, Tanju Bileda gibi isimlerin olduğu bir sınıfın öğrencisidir Erol Günaydın. Önce hocaları hicvettiği küçük gösterileri ile sınıflar arasında turneye çıkar, sonra okulun tiyatro kulübüne girer.

Galatasaray Lisesi'nden mezun olduktan sonra Fransız ekolüyle gelenekselliği birleştiren sanatçı, ilk defa "Sinekli Bakkal" filminde Kız Tevfik tipiyle 'zenne'liği denedi.

Yıllarca zenne olarak sahneye çıkan Günaydın, 33 senedir evli olduğu Güneş Hanım'la Kenterler'le İzmir'e yaptığı bir turne sırasında tanışır:

- "Şapka Ertekin'in İzmir'de bir kafesi vardı. Oraya takılırdım. Güneş de oranın dekorunu yapıyordu. Tanıştık, Yıldız, Müşfik hep beraber istemeye gittik."

Erol Günaydın üç kız babası: Ayşe, Fatoş ve Günfer. Ayşe ve Fatoş yurtdışında yaşıyor. Günfer, ailesinin yanında, seramik okuyor.

Günaydın:

- "Ben tiyatro için pazarlık yapmayı öğrenemedim. Yaptığım işe değer biçmeyi bir türlü beceremedim. Patronluk da yapamazdım. Patron olacağım, arkadaşıma daha az vereceğim, kendim çok alacağım. Sonra onunla karşılıklı oynayacağız. Ben hassas adamım, onun bakışından bile manalar çıkarırım."

C

crnkcclr

Kullanıcı
25 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
Real_Factor' Alıntı:

Günaydın:

- "Ben tiyatro için pazarlık yapmayı öğrenemedim. Yaptığım işe değer biçmeyi bir türlü beceremedim. Patronluk da yapamazdım. Patron olacağım, arkadaşıma daha az vereceğim, kendim çok alacağım. Sonra onunla karşılıklı oynayacağız. Ben hassas adamım, onun bakışından bile manalar çıkarırım."

sanatçı ruhu taşımak böyle birşey işte...
saygı ile eğilirim önünde...
teşekkürler paylaşımın için...

S

syn

Kullanıcı
12 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Paylaşımın için teşekkürler ...
Gerçekten bu ustanın önünde eğilinir.
Aşk-ı Kıyamet adlı klip o olmasa bence bu kadar başarılı olamazdı.O klibe de teşekkür ederim ki
böyle usta bir oyuncuyu fark etmemi sağladı.Popüler kültürün bir iyi tarafı bu olsa gerek. 
Bir dizide de Uğur Yücel'in felçli babası rolunu o kadar güzel oynamıştı ki ... Dizide en çok onu izler olmuştum.

S

seca

Kullanıcı
1 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
0
mersin
ÇOK BÜYÜK USTA VE HİÇ ÖLMEYECEK BİR ÜSTAD BENCEDE EROL GÜNAYDIN...

TİYATRONUN TİYATRO OLDUĞU ZAMANLARDA DAHA ÇOK ÖNEMSENDİĞİ ZAMANLARDA YETİŞEN BİR EROL GÜNAYDININ YERİNİ KİMSE DOLDURAMAZ...

AMA İŞİN GÜZEL TARAFI EROL GÜNAYDIN, MÜJDAT GEZEN GİBİ BÜYÜK TİYATROCULARIN HÂLA KALİTELİ ÖĞRENCİLER YETİŞTİRİYOR OLMASI... :)

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Tiyatroda olsun sinemada olsun, çok severek izlediğim bir sanatçı. Her rolün üstesinden gelebilen bir yetenek.
Teşekkürler.