Kişisel Gelişim Eğitimi

Tiyatro treni yola çıktı

  • Konbuyu başlatan GulsahToptas
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Tiyatro kategorisinde GulsahToptas tarafından oluşturulan Tiyatro treni yola çıktı başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,815 kez görüntülenmiş, 2 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Tiyatro
Konu Başlığı Tiyatro treni yola çıktı
Konbuyu başlatan GulsahToptas
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Kristal
G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
 
''Devlet Tiyatroları, demiryolları ile sanat taşıyor'' sloganı ışığında oluşturulan, ''tiyatro treni'' yola çıktı.

Tren, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, TCDD Genel Müdürü Süleyman
Karaman ve Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Lemi Bilgin tarafından Ankara Garı'ndan uğurlandı.

Tiyatro sanatçılarının, "Şenola Düğün" türküsü eşliğinde çektiği halayın ardından yola çıkan tren, 5 Hazirana kadar Yozgat-Yerköy, Kayseri, Kayseri-Karaözü, Sivas, Malatya, Elazığ, Muş ve Tatvan'da oyun molası verecek.

Sahne vagonda, Haşmet Zeybek'in yazdığı, Volkan Özgömeç'in yönettiği, "Düğün Ya Da Davul" adlı oyun sergilenecek.

Uğurlama töreni sırasında ayrıca, TCDD Genel Müdürü Karaman ve Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Bilgin tarafından tiyatro treni çalışmasına ilişkin protokol imzalandı.

Trende, TCDD tarafından özel olarak yaptırılan sahne vagonu ile yemekli ve yataklı vagon bulunuyor.

İlk mola Sivas'ta

Trabzon Devlet Tiyatrosu'nun "Düğün ya da davul" adlı tiyatro oyunu Sivas'ta sahnelenecek.

Yapılan yazılı açıklamada, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğünün "Her Yerde Tiyatro Projesi" çerçevesinde başlattığı yaz sezonu uygulamasında yer alan "Trende Tiyatro" çalışması kapsamında, Trabzon Devlet Tiyatrosu'nun hazırladığı "Düğün ya da davul" adlı oyunun, 31 Mayıs'ta Sivas'ta sahneleneceği belirtildi.

"Devlet Tiyatroları, demir yolları ile sanat taşıyor" sloganı ışığında TCDD ve Devlet Tiyatroları iş birliğinde özel olarak oluşturulan ve bugün Ankara'dan yola çıkan tiyatro treninin 31 Mayısta Sivas'ta mola vereceği ve saat 20.30'da sahne vagonda, Haşmet Zeybek'in yazdığı, Volkan Özgömeç'in yönettiği, "Düğün ya da Davul" adlı oyunun tiyatroseverlerle buluşacağı kaydedildi.

Dekor tasarımını Sertel Çetiner ve Ali Göktaş'ın, kostüm tasarımını Gülümser Erigür'ün, ışık tasarımını Yüksel Aymaz'ın, dans düzenini İlhan Kılavuz'un yaptığı oyunda, Halil Ayan, M. Fatih Dokgöz, Fatih Topçuoğlu, Erşan Uktu Ölmez, Birkan Görgün, Ali Boran, A. Barış Çolak, Kerem Uzun, E. Serdar Kurutçu, Mehmet Hopel, Sinem Şahin, Bşaak Anat, Elif Şeker Saka, Duygu Dokgöz ve Arzu Artuk rol alıyor.

Oyunun müziğinde kullanılan enstrümanlarda ise bağlamada Mehmet Hopel, davulda E. Serdar Kurutçu, zurnada Yakup Kalaycı görev alıyor. Açıklamaya göre oyunun konusu şöyle:

"Fukara evliliğinin 'düzene karşı', para evliliğinin ise 'düzene uygun' olduğunu gösteren oyunda, ahlak-para ilişkisi siyasal düzene bağlanıyor.

Zaman zaman seyirciyle de söyleşerek sosyal, siyasal taşlamalar yapılan oyunun dili, köy deyimleri başta olmak üzere halkın çeşitli yörelerinin deyim ve sözleriyle, kaba, yer yer saçmaya varan bir halk mizahı ile donatılmıştır. Oyundaki türküler gerçek Anadolu türküleridir."not:cnnturk.com
 
C

crnkcclr

Kullanıcı
25 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
bu güzel haber işte :)
tiyatroyu sevmek lazım... :)
teşekkürler gülşah umarım çok çok izleyenleri olur...
 
K

Kristal

Sevmek kadar sevdirmekte lazım.
Güzel haber,teşekkürler Gülşah. :)
 
Üst