Terfi akıl sağlığına iyi gelmeyebilir

  • Konbuyu başlatan Codex
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde İş Dünyası Yazıları kategorisinde Codex tarafından oluşturulan Terfi akıl sağlığına iyi gelmeyebilir başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,110 kez görüntülenmiş, 3 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı İş Dünyası Yazıları
Konu Başlığı Terfi akıl sağlığına iyi gelmeyebilir
Konbuyu başlatan Codex
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan spiritualsigns
Codex

Codex

Özgür Şahin
Site Kurucusu
14 May 2006
En iyi cevaplar
0
48
Çanakkale
www.kendinigelistir.com
Daily Mail gazetesinin haberine göre, birçok çalışan için iş yerinde kariyer merdivenini adım adım tırmanmak bir hedef olsa da, bu hedefe ulaşmanın çalışanın akıl sağlığı üzerinde zararının görülebildiğini belirten araştırmacılar, terfinin kişide stres seviyesini yüzde 10 oranında artırdığını belirledi.

Kişide terfiden sonra artan baskının daha çok iş, fazla sorumluluk ve dinlenme zamanının azalmasından kaynaklandığı sanılıyor.

Warwick Üniversitesinden ekonomistler ve psikologlar, 1991 ile 2005 yılları arasında terfi edilen bin kişinin durumunu araştırdı.

Araştırmacılar, yüksek mevkilerdeki kişilerin daha sağlıklı olduğundan yola çıkarak, araştırma sonucunun bunu yansıtacağını düşündü. Ancak araştırmacılardan Chris Boyce, "işte terfi almanın herkesin düşündüğü gibi süper olmadığını" ifade etti. Araştırmanın, yöneticilerin akıl sağlığının terfiden sonra bozulduğunu ve bunun uzun sürebildiğini ortaya koyduğunu anlatan Boyce, insanların yönetici konumunda oldukları için kendilerini daha sağlıklı bulabileceklerini, ancak bu durumun, konumlarının doğrudan bir sonucu olduğu anlamına gelmeyeceğini kaydetti.

Boyce, araştırma sonucunun, terfinin fiziksel faydasının olmadığını da ortaya koyduğunu belirtti. İş akıl sağlığına geldiğinde, aslında terfinin kişiyi kendisini daha stresli hissetmesine neden olduğunu, bunun da terfinin sağlık için iyi olamayabileceği anlamına geldiğini ifade eden Boyce, terfinin artan baskı ve stres seviyesi yüzünden herkes için en iyi yol olamayabileceğini söyledi.


Kaynak : Gazeteport
 
K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Aaaa, acaba aşırı sorumluluk duygusu olabilirmi abi bu stresin felan sebebi.
İlginç valla.
Oysa bir çok insan bu terfi  için ne kadar çabalıyor.
Teşekkürler.
 
H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
Terfi stres yapabilir ama terfi etmemekte insanda bir kırgınlık ya da çalışma isteğinde azalma oluşturabilir. Yani insanın ileriye yönelik bir hedefi, umudu olması lazım.
 
S

spiritualsigns

Kullanıcı
20 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
Terfi değil akıl sağlığını etkileyen... etrafta çekemeyenlerin yıldırma politikası ve tavır değişiklikleri Ve o tarz insanlarla mücadele ederek görev ve sorumluluklarını ifa etmek...

bana göre..  8)
 
Üst