Teknolojinin Son Kurbanı Sizsiniz!

• Konbuyu başlatan Zynep
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde Zynep tarafından oluşturulan Teknolojinin Son Kurbanı Sizsiniz! başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,605 kez görüntülenmiş, 14 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Teknolojinin Son Kurbanı Sizsiniz!
Konbuyu başlatan Zynep
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan su-kızı
Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Yeni Konu butonuna basarken, nette bu sabah okuduğum bu konunun aslında "eski konu" olduğunun farkındaydım, ama konu hoş bir dille paylaşılınca ben de sizlerle paylaşmak istedim;

Teknolojinin Son Kurbanı Sizsiniz!!!

Hayatımızın hemen hemen tüm alanlarını fethetmiş olan teknolojik yardımcılarımızın bize sağladığı kolaylıkları asla ama asla inkar edemem. Televizyonun dünyayı evimize taşımasından bilgisayarın yeryüzündeki bütün uzakları yakınlaştırmasına, telefonların kamera, müzik çalar, bilgisayar görevi yapmasına kadar hayatı faydalı kılan bir çok fonksiyonu var.
Biliyorum biliyorum teknolojinin bu kadar sıkı savunucusu olan bendenizin neden çelişkili bir başlık attığını merak ediyorsunuz. Hatta haddimi aşıp kurbanın siz olduğunu ne cürretle söylediğim de aklınızdan geçmiyor değil...

Tamam kabul çelişkili. Ama sizi temin ederim ki belli bir noktadan sonra bu çelişki tamamen ortadan kalkıyor.

Sadece benim milletime has bir özellik mi yoksa bu konuda da mı küreselleştik bilinmez ama bir süreden sonra teknolojiyi kullanma kosunuda haddimizi hesabımızı bilmeden sınırlarımızı aşıyoruz. (sayın istisnalar siz bir kenara çekilin, kaideler, siz kıpraşmayın size sesleniyorum)

Biz iki kaide, kardeşim ve ben, bir Pazar günü elektrik idaresinin bize yaptığı jestle lap topun sınırlı şarjını da kullanarak sakin(!) bir kahvaltı yaptık. Çok değil birkaç yıl öncesine kadar sürekli yaptığımız şimdilerdeyse nasiren tekrarladığımız müzik eşğilinde balkon kahvaltılarını nasıl özlediğimizi farkettik. O, hafta boyunca neler yaptık, kimlere kızdık, nelere üzüldük, nelere sevindik.... Bir dünya şey konuştuk. Yani bizim daha kaliteli şekilde kahvaltı yapmamız için televizyonun kapanması yeterli oldu. Yani düşünün birkaç saatlik televizyonsuzluk keyifli bir sohbete sebep oldu. Yani üç beş gün televizyon açmasak sarmaşık gülleri gibi olacağız

Keza bilgisayar da aynı... Onun hiç mi suçu yok? Var elbette... Uzağı yakın eden süper teknolojik alet evin bireylerini tarumar edebiliyor. Yakında aile bireyleri say dediklerinde annem, babam, bilgisayarım var diyeceğiz. Haa unutmadan, bir de kardeşim....

Annem bazen anlatır, televizyonun sadece lüks evlerde olduğu dönemlerde akşam sohbetleri gırla gidermiş. Tabiri caizse geyiklerin belleri o zaman kırılırmış. Eğlence üzerine eğlence. Kimi çekirdek çitlermiş kimi macun yermiş. Konu bol, konuk bol, söz bol, eğlence bol...

Şimdilerdeyse birbirimizi tanımayacağız nerdeyse...

Gçenlerde bir arkadaş ben öldükten sonra mail`lerimi kim okuyacak demesi beni allak bullak etti. Şu sıralar fena halde benden sonra e-posta adresim ne olacak sorusu kafamı kurcalamaya başladı. Ben de ölmeden önce tüm mail adreslerimi ve şifrelerimi birine verme kararı aldım. Hatta zarf hazır. Konu şu ki hala kime vereceğimi bulamadım. Ailemden biri olsa diyorum, olacak iş değil. Arkadaşlara versem, paranoyak olurum hakkımda ne düşünürler diye. Çok zor benim işim, çok.

Tıpkı bu itirafta olduğu gibi bir gün bu gidişle bizler de vasiyetimizde hangi teknolojik zımbırtıyı kime bırakacağımızdan, kime hangi şifrelerin açıklanacağından bahsedeceğiz...

Bulduğum bir diğer itiraf da bir insanın teknolojiyle nasıl bütünleştiğini en güzel gösteriyor.

Evde temizlik yapıldıysa o gün mutlaka bilgisayardaki gereksiz dosyaları, internet geçmişini ve masaüstündeki kullanılmayan simgeleri siliyorum. Virüs ve spyware taraması yapıyorum. Yoksa evdeki temizlik yarım kalmış gibi geliyor.

Aziz milletimden süper inciler...

Gülmeyin hiç!

Sıra size de gelecek!!!!

Allah`tan ben durumu farkedip de sınırdan dönenlerdenim. Masa üstünde sanal çiçek beslemeye karar verdiğim gün ani bir teknolojik şokla U dönüşü yaptım. Şimdi ne msn de gönderilen sanal güllerim var ne de ekrandan beslediğim masa üstü sınırları üzerinde gezinen "Hacker Can" adlı köpeğim.

Trajikomik halimizi gözümüze gözümüze sokan güzel bir yazı okumuştum. Sizinle paylaşmak isterim:

Eğer 2007  Yılında Yaşıyorsanız;

1- Yıllardır gerçek kartlarla solitaire oynamamışsınızdır...
2- 3 kişilik ailenize ulaşmak için elinizde 15 farkli telefon numarası vardır...
3- Yan masanızda oturan kişiye e-mail atarsınız...
4- Aileniz ve yakın dostlarınızla görüşememe nedeniniz email adresleri olmamasıdır...
5- Cep telefonunuzu almadan evden çıkmak, ki 15 yıl once hiç bir etkisi yoktu, artık sizin için bir panik nedenidir ve apar topar eve cep telefonunuzu almak için geri dönersiniz...
7- Sabah uyandığınızda kahvaltı yapmadan internetegirersiniz...
8- Bu satırları kitabımdan değil internet üzerinde okuyorsunuzdur (Tamam, bunu ben ekledim)
9- Bu yazılanları onaylıyor ve gülüyorsunuzdur...
10- Daha kötüsü bu yazıyı kimlere mail atacağınız kafanızda hemen canlanmıştır...
11- Listede 6 numaranın olmadığını fark edemeyecek kadar mesşgulsünüzdür...
12- Yukarı bakıp 6 numaranın olup olmadığını kontrol etmişsinizdir.
13- Ve simdi KENDİNİZE GÜLÜYORSUNUZDUR !

İşte durum bundan ibaret...

Bugün bizim için mükemmel ötesi teknolojik aletlerin yarın kölesi haline gelmemek için dozunda faydalanmak en akıllıca olanı....

Özge Bayram

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
:)
Şu kahvaltı olayını biz de yapıyoruz annemle. Pazar günleri.. TV kapalı, süper bir kahvaltı masası ve haftalık değerlendirme: işte, aşkta, parada:))
Çok keyifli bir şey!

Yazıda gerçekten dediğin gibi çok güzel bir dil kullanılmış Zynep.
Teşekkürler paylaşımın için..

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Teknolojinin getirileri ve götürüleri çok...Sanırım biz toplum olarak bir şeyin dibine kadar kullanmayı seviyoruz,nerede duracağımızı bilmiyoruz.Beğeniyle okudum,paylaşımın için teşekkürler Zeynep

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Ben evden uzakta olunca asla bilgisayar açmıyorum. Prensip kararı. :)
Ve aramıyorum.

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Zynep' Alıntı:
Ben evden uzakta olunca asla bilgisayar açmıyorum. Prensip kararı. :)
Ve aramıyorum.
Katılıyorum ne televizyon,ne bilgisayar,ne yapsam evden uzakta mı yaşasam ;D

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Katılıyorum ne televizyon,ne bilgisayar,ne yapsam evden uzakta mı yaşasam
Yok yaw benimki o kadar değil. Bazen şöyle tv, film, komedi keyfi yapmak güzel oluyor. Bilgisayarsız asla olamam sanırım:)) Herşeyim o benim! Telefon aynen! Tam teknoloji kurbanıyım anlayacağınız:)
Onlar benim yanımda olsun da istediğim zaman açarım.:)

M

MAYKIL2041

Kullanıcı
23 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
Cep telefonu olmayan ve dolayısıyla kullanmayan birisiyim.Bunu bazı arkadaşlarım duyunca hiç inanmıyor bana."Telefon benim hayatım." gibisinden cümleler kurabiliyorlar.
Bense zorluk çekmiyorum ve gayet de rahatım.
Televizyon ve interneti de ölçüsünde kullandığım söylenirse teknolojiyle aramız gayet iyi.Birbirimize fazla yakınlaşmıyoruz , o kadar  ;)

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
MAYKIL2041' Alıntı:
Cep telefonu olmayan ve dolayısıyla kullanmayan birisiyim.Bunu bazı arkadaşlarım duyunca hiç inanmıyor bana."Telefon benim hayatım." gibisinden cümleler kurabiliyorlar.
Televizyon ve interneti de ölçüsünde kullandığım söylenirse teknolojiyle aramız gayet iyi.Birbirimize fazla yakınlaşmıyoruz , o kadar  ;)
Tebrik ederim arkadaşım seni,hala cep telefonu kullanmıyorsan bravo

M

MAYKIL2041

Kullanıcı
23 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
ebruliyn' Alıntı:
MAYKIL2041' Alıntı:
Tebrik ederim arkadaşım seni,hala cep telefonu kullanmıyorsan bravo
Teşekkür ederim.İlginç tepkilerle karşılaşmıyor değilim."Düşünsene dışarı çıkarken yanında telefon yok , mesaj gelmiyor ya da kimseyi çaldırmıyorsun  :D "
Ben de kullanıyordum önceden.Hem de abartılmış şekilde.Sonra azalttım  ;D En sonunda da bıraktım ve çok mutluyum  :)

E

efsane_18

Kullanıcı
12 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
Giresun
2007  Yılında Yaşıyorsanız;

2- 3 kişilik ailenize ulaşmak için elinizde 15 farkli telefon numarası vardır...
4- Aileniz ve yakın dostlarınızla görüşememe nedeniniz email adresleri olmamasıdır...
5- Cep telefonunuzu almadan evden çıkmak, ki 15 yıl once hiç bir etkisi yoktu, artık sizin için bir panik nedenidir ve apar topar eve cep telefonunuzu almak için geri dönersiniz...
8- Bu satırları kitabımdan değil internet üzerinde okuyorsunuzdur (Tamam, bunu ben ekledim)
10- Daha kötüsü bu yazıyı kimlere mail atacağınız kafanızda hemen canlanmıştır...
13- Ve simdi KENDİNİZE GÜLÜYORSUNUZDUR

E

efsane_18

Kullanıcı
12 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
Giresun
efsane_18' Alıntı:
2007  Yılında Yaşıyorsanız;

13- Ve simdi KENDİNİZE GÜLÜYORSUNUZDUR
Bunun 2008 yılında yaşamak başlıgı altında bende paylaşmıstım daha önceden... Nese gercekten insanlar artık çook meşkul...

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
"Bugün bizim için mükemmel ötesi teknolojik aletlerin yarın kölesi haline gelmemek için dozunda faydalanmak en akıllıca olanı.... "

E doğru.

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0

Yan masa degilde yan dairedekine mail atarım çünkü bizde yazıcı yok  ;D

Bazende satranç oynamak için mynete davetiye gönderirim...Realde kazanamıyorum ama sanalda kazanıyorum  ;D

12- Yukarı bakıp 6 numaranın olup olmadığını kontrol etmişsinizdir

Birde buna bakıp gülümsedim,hepsi bu..Çokda içli dışlı degilim heralde  ::)

S

su-kızı

Kullanıcı
1 Mar 2008
En iyi cevaplar
0
0
Aydın
teknolojinin son kurbanları değil hep kurbanları olduk ve olmaya da devam edeceğiz,
zira bizi ancak böyle oyalayıp hayattan alınıcak zevkleri,adetleri,örfleri,gelenekleri,saygınlıkları ve daha neleri neleri aldılar da gittiler..

İnsanımızda sağolsunki görmemişlikte,merak konusunda baş çekercesine herşeyi dozunda değilde fazlasını yaparak zaman harcamaya bayılmakta ve olanların sonucunda da lagaluga yapmakta..

Keşkeler olmasa keşke diyorum ve aklımızı başımıza deşvittirmemize yardımcı böyle konuları paylaştığınız için teşekkürler..

:)