Taahhüt ederim....

  • Konbuyu başlatan eftelya
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde eftelya tarafından oluşturulan Taahhüt ederim.... başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,285 kez görüntülenmiş, 6 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı Taahhüt ederim....
Konbuyu başlatan eftelya
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan korsan
E

eftelya

Kullanıcı
20 Nis 2007
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
TaahhÜt Ederİm!

Az zamanda çok iş başarmanın sırlarından bir tanesi, söz vermektir. Söz vermek ya da eski deyimle yapacağını taahhüt etmek, vicdan ve sorumluluk sahibi insanlar için harekete geçirici bir güçtür. İnsanlar, belirli bir işle ilgili söz verirken çoğu zaman o işi yapabilecekleri zaman normunu ele alırlar. Söz konusu işi, norm zamanın üçte birinde yapmayı taahhüt edecek olurlarsa belki de o işi, üçte bir zamanda yapmanın yolunu icat edebilirler. Taahhütlerine sadık kalamasalar, işi norm zamanın yarısında bile bitirseler bile kendilerine ve müşterilerine bir katma değer üretmiş olurlar. Alışık olduğunuz zaman normlarının dışında taahhütlerde bulunmak, geçen zamanı daha iyi değerlendirmeye zorlayan, saniyeleri ya da dakikaları hissettiren itici bir güçtür.

Diyelim ki, eskiden bir ayda bir iş yaparken, artık bir ayda aynı işin yanında dört ya da beş farklı iş yapmayı daha taahhüt ettiniz. Ayın sonunda işlerin türüne ve sizin bu işleri becermedeki yetenek ve koşullarınıza bağlı olarak ya bu işlerin hepsi yapılmıştır ya da bir kısmı yapılamamıştır. Ancak ortada bir sonuç vardır. Siz bir önceki aydan daha çok iş yapmışsınızdır. Bu yöntemi sürekli kullandığınız takdirde bir yıllık vadede, bir önceki yıla göre daha çok iş yapmış olursunuz.

İnsanların çok önemli bir bölümü düzenli spor yapmak, düzenli okumak istemekte ama bunların hiçbirini yapamamaktadır. Seminerlerimde katılımcılara “Her sabah saat yedi ile yedi otuz arasında yürüyüş yapmak ister misiniz?” diye sorarım. Bazen saat değişikliği önerseler de hemen hepsi “Evet” der. Ben de “Öyleyse adresinizi verin” yarın sabah kapınıza geleceğim” derim; onlar da “tamam” der. Normal şartlar altında kendi kendine yataklarından çıkmayan bu insanlar, bir başkasına söz verince harekete geçmektedir. Buradaki kritik nokta, sözün bir başkasına verilmesidir. Çünkü insanlar başkalarına söz verdiklerinde mahcup olmamak için sözlerini tutmaya çalışmaktadır. İnsan birçok örnekte kendisine verdiği sözleri tutmamaktadır.

Kitap okumak için, kilo vermek için birçok insan kendine söz verir; ama sözünü tutmaz. Ancak bir kitabı bir arkadaşınıza belirli bir günde özetleyeceğinize söz verirseniz son gece de olsa o kitabı okur ve özetini verirsiniz. Bir arkadaşınıza 60 gün içinde 8 kilo vereceğinize dair söz verir; vermediğiniz takdirde 5 bin Euro arkadaşınıza ödeyeceğinize dair bir senet imzalayacak olursanız 8 kilo vereceğinizden emin olabilirsiniz. Neden böyle peki?

İnsanlar ikiye ayrılırlar:

 Önden Motorlular ve
 Arkadan İttirmeliler

Elimde bir istatistik yok, ama kendi gözlemlediğim kadarıyla toplumun büyük çoğunluğu Arkadan İttirmeli; çok küçük bir kısmı da Önden Motorlu. Önden Motorlu insanlar, kendi kendilerine harekete geçebilen, kendilerine verdikleri sözleri tutabilen insanlar. Tek başlarına erkenden kalkıp yürüyüşlerini yapabilen, başkalarına söz vermeden projelerinden ilerleyen insanlar. Arkadan İttirmeliler de, ancak itici bir kuvvet olduğu zaman iş yapan insanlar. Sınav günü gelince çalışanlar, patrona mahcup olmamak için projeyi bitirenler, ancak sunum yapılacak günün gecesinde projeyi bitirenler.

Eğer Arkadan İttirmelilerdenseniz bunda bir sorun yok. Önemli olan insanın kendini tanımasıdır. Kendi kişilik profilinize göre hareket edin. Sürekli söz verin ve bunları tutmaya çalışın.


Melih Arat
 
R

re-Member

Kullanıcı
16 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
benim de kendime verdiğim ve tutmam gereken birsürü sözüm var..bakalım zaman benim açımdan ne göstericek =) .. çok doğru ve güzell bi yazı  paylaşım için teşekkürler ..
 
O

okyanusya

Kullanıcı
3 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
aaa ben de aynen başkasına söz verince yapıyorum ...
sanırım bende ittirmelilerdenim  ;D
ama artık öğrendim başkasına söz verip motorlulardan olacağım..
çok güzeldi çok beğendim paylaştığın için çok saol eftelya cım ..
 
C

cnslmst

bende öden motorlular sınıfına giriyorum galiba... bu güzel yazıyı bizimle paylaştığın için teşekkürler eftelya...
 
Safari

Safari

Kullanıcı
7 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
Çok Doğru.. ßende çoğu zaman arkadan ittirmeli grubuna dahil oluyorum.. Söz verip bunları tutmaya çalışmak ve bunu sürekli yapmak en önemlisi de kendi karakterini tanımak.

Teşekkürler.
 
B

berrak

Kullanıcı
28 Tem 2007
En iyi cevaplar
0
0
pembe...
:D arkadan ittirmeli :D maalesef başkalarına verdiğim sözleri yerine getirmekte üstüme yok ama gelgelelim kendime verdiğim sözlere,,,
 
K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Mekanik bilgim sıfır.
Motorlardan anlamam. İnsanı böle benzetmelerle analiz edenlerden de haz almam.
Yok böle isen aptalsın yok önden motorlu yok içten yanmalı.
Otomatik vites,yok pikap cinsi, sırtında her şeyi taşıyanlar oluyor.
Yok stejın bagaj. 4 çekişli,kar lastikli insanlar,ha birde geniş araç türü insanlar vardır.Şehir içinde yaşaması yasak olan hehhe.
Vs vs vs vs
Neyse...
 
Üst