Suya para verilirmi ?

• Konbuyu başlatan Kristal
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde İş Dünyası Yazıları kategorisinde Kristal tarafından oluşturulan Suya para verilirmi ? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 7,808 kez görüntülenmiş, 25 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı İş Dünyası Yazıları
Konu Başlığı Suya para verilirmi ?
Konbuyu başlatan Kristal
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan catzilla
K

Kristal

"Sayın müşterimiz,

Mektubunuzu okudum ve modern dünyanın nasıl işlediği konusunda sizi aydınlatmak istedim. Suyu servis ettiğim bardakları satın alıyorum.
Suyun içine konan buzu satın aldığım gibi, size servis yapan garsonlara da para ödüyorum. Suyun hijyenik olması ve kolay içilmesi için gerekli olan modern düzenlemeyi sağlıyor, temizlik malzemeleri ile siz bardağı kullandıktan sonra onu temizleyen kişilere de para ödüyorum. Ve siz bütün bunlar için para almamam gerektiğini düşünüyorsunuz! Atlantic Otel'e
bir daha asla gelmeyeceğinizi belirten fikirlerinizi saygıyla
karşılıyorum. Ancak şunu söylemeliyim ki, suya para ödemek istemeyen müşteriler olmadan da idare ederiz. Saygılar!"

Yukarıdaki mektup, 50 kadar arkadaşıyla yılbaşı kutlaması için gittiği Atlantic Otel'de bir bardak musluk suyuna para alınmasına sinirlenen ve otele bir mektup yazan Sally Burchel'ın aldığı cevap.
Restoran müdürünün kendini ezdirmeme biçimi hayli ilginç.

Radikal gazetesinden alıntıdır

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Bülent' Alıntı:
Kim haklı şimdi burada?  ::)
İçilen su musluk suyuysa, sanırım müşterinin para alınmasına itiraz hakkı var.
Ancak itirazına verilen yanıtın uslubu yanlış bence.
Özellikle bu tip büyük otellerde kullanılan buzun, bardağın rakamlarının konu edilmesi ilginç.
Ben olsam şöyle bir yanıt yazardım;

"Bizlere en iyi hizmeti vermek için yaptığınız masrafların farkındayım. Ancak biraz düz bir mantıkla, yapılan bu masrafların misli misli müşteriden zaten çıkartıldığınında elbette farkındayım. Olması gerekende budur elbette. Çünkü oteller ticari birer işletmedirler ve yapılacak tüm masrafların nasıl ve nerelerden karşılanacağı hesaplanmıştır. Hatta, çalınması olası bazı ufak tefek "hatıraların" bile müşteriye ne şekilde yüklendiğinininde bilincindeyim. Bunlarada elbette bir itirazım söz konusu olmaz.
İtirazım sadece bana verdiğiniz yanıtta ki uslube. Eğer bu otellerin sahibi ben olsaydım, sizin yerinize, bana daha çok para kazandırabilecek eğitimi almış bir müdür alırdım.
Saygılar."

B

Bülent

Su için fiyat yazılmışsa bu işletme bence önceden düşünmüş ve maliyetlerini nereye ne şekilde yansıtacağını belirlemiş demektir bence.
Su için para talep etmek her ne kadar da insancıl görünmese de, müşteri de şirketin çalışma tarzına saygı duymalı diye düşünüyorum ben.
Tabi ücretsiz olması benim de potansiyel bir müşteri olarak tercihimdir.  :)

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Dikkatimi çeken şu oldu benim Bülent;

bir bardak musluk suyuna para alınmasına sinirlenen
İlaç içmek için bazen su istediğimde bana kendilerine ait sudan verdiklerini bilirim otellerin. Ne musluktan verirler ne de kapalı şişe açarlar. Ve bir kuruş parada almazlar.

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Kendime yanıt vereyim; Demek ki istemesini bilmek lazım!  ;)

B

Bülent

Zynep' Alıntı:
İlaç içmek için bazen su istediğimde bana kendilerine ait sudan verdiklerini bilirim otellerin. Ne musluktan verirler ne de kapalı şişe açarlar. Ve bir kuruş parada almazlar.
Müdür, garsonlardan ve servisten bahsettiği için ben olayı masaya servis şeklinde düşündüm.
Yoksa bir bardak su kim ikram etmez ki?
Hem sevaptır zaten.

K

Kristal

Fazlasıyla ödeme yapılıyor zaten müşteri haklı bence.

R

Real_Factor

Kullanıcı
9 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
Suya hiçbir yerde ne şekilde olursa olsun asla para alınmamalı bence...tek sorun kaynaklarımızı kullanamamız ve küresel ısınma :(

B

Bülent

Real_Factor' Alıntı:
Suya hiçbir yerde ne şekilde olursa olsun asla para alınmamalı bence...tek sorun kaynaklarımızı kullanamamız ve küresel ısınma :(
Keşke...
Ama ileride petrol için değil de su için savaşlar olacağı senaryoları da gerçek olacakmış gibi geliyor bana.

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Real_Factor' Alıntı:
Su, günümüz ticaretinde epey karlı ve girişimcilerin her zaman elde bir tuttuğu kaynak. Bülent'in dile getirdiği savaşın dışında, ticari hayatta bu savaş zaten hep ön sırada.

S

SUNFLOWERS

Bence her iki tarafta haklı ::)
İşletmeci suyun parasını müşteriye hissettirmeden,
Diğer giderlerinin üzerine yazabilirdi :D :D

D

dileklerperisi

Kullanıcı
8 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Bülent' Alıntı:
Real_Factor' Alıntı:
Keşke...
Ama ileride petrol için değil de su için savaşlar olacağı senaryoları da gerçek olacakmış gibi geliyor bana.
Kesinlikle bana da öyle olacakmış gibi geliyor.

Paylaşım için teşekkürler Kristal.
İki tarafında kendi açısından haklı yönleri var tabiki.

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
SUNFLOWERS' Alıntı:
Helede yılbaşı gecesi... Haklısın Ayşe.:)
Bir butik otel açmayı düşünüyorum, Müdür arıyorum, sana teklif etsem?
İkinciyi kısa sürede açarım gibi gibi...  :D :D

D

dileklerperisi

Kullanıcı
8 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Zynep' Alıntı:
SUNFLOWERS' Alıntı:
Helede yılbaşı gecesi... Haklısın Ayşe.:)
Bir butik otel açmayı düşünüyorum, Müdür arıyorum, sana teklif etsem?
İkinciyi kısa sürede açarım gibi gibi...  :D :D
Beni de muhasebeci yaparsan 3.yü bile açarsın :D