Sürüngenler olmasaydı

  • Konbuyu başlatan agokalper
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Araştırma Sonuçları kategorisinde agokalper tarafından oluşturulan Sürüngenler olmasaydı başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,898 kez görüntülenmiş, 2 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Araştırma Sonuçları
Konu Başlığı Sürüngenler olmasaydı
Konbuyu başlatan agokalper
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan GulsahToptas
A

agokalper

Kullanıcı
9 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
Türkiye Herpetoloji (sürüngenleri ve amfibileri inceleyen bilim dalı) Derneği Başkanı ve Adnan Menderes Üniversitesi Biyoloji Bölümü Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kurtuluş Olgun, sürüngenlerin gelişigüzel yok edilmesinin sakıncalı olduğunu ifade etti.

Olgun, Türkiye'de 29 kurbağa, 10 kaplumbağa, 64 kertenkele ve 52 yılan türü bulunduğunu kaydetti.

Türkiye'deki kertenkele türlerinin hiç birisinde zehir bulunmadığını, yılanlardan ise 15 çeşidin zehirli olduğunu ifade eden Prof. Dr. Olgun, şöyle konuştu:
''Kertenkele, kaplumbağa, yılan gibi hayvanlar, havaların ısınmasıyla kış uykusunda bulundukları yerlerden çıkarlar. Hem beslenmek hem de üremek amacıyla faaliyetlerde bulunurlar.

Özellikle nisanın onbeşinden sonraki dönem kertenkeleler, kaplumbağalar ve yılanların faaliyette olduğu dönem olarak bilinmektedir. Bu tarihten sonra bu hayvanlar çevremizde bolca görülür. ''

ZARARLI DEĞİL YARARLI

Prof. Dr. Olgun, kertenkelelerin, yılanların korunması, en azından yaşam ortamlarında kendi hallerine bırakılması gerektiğini belirterek, şöyle devam etti:
''Çünkü bunlar, biyolojik çeşitlilik ve besin zinciri içerisinde önemli bir yer tutmaktadır. Bu hayvanların gelişi güzel ortadan kaldırılması, öldürülmesi veya zehirli oldukları gerekçesiyle yok edilmeleri sakıncalıdır. Bu hayvanların beslendiği ve bizim için daha tehlikeli olabilecek farelerin ve buna bağlı olarak hastalıkların artmasına neden olabilir. Bu nedenle kertenkele ve yılanlar insanlar için yararlıdır. Sadece zehirli olanlara karşı dikkatli olunmalıdır.''

Prof. Dr. Olgun, zehirsiz yılanların göz bebeklerinin yuvarlak, zehirli yılanların ise elips şeklinde olduğunu kaydetti.

Zehirli yılan türlerinin yüksek yerlerde yaşadığını, gündüz saatlerini taş altlarında geçirdiğini, özellikle haziran ve temmuz aylarında hava karardıktan sonra, hem besin aramak hem de üremek amacıyla bulundukları yerden çıktığını belirten Prof. Dr. Olgun, ''Ülkemizde yılan ısırmasına bağlı ölüm kaydı yoktur. Sadece yılan ısırması sonucu ölümler olduğu yönünde duyumlar vardır'' dedi.

alıntıdır..
 
U

UNKAPANI

Kullanıcı
3 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
Her canlının doğaya etkisi vardır.Türü ne olursa olsun canlının yok olması dünyanın dengesinin bozulması demektir. :)
 
G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
UNKAPANI' Alıntı:
Her canlının doğaya etkisi vardır.Türü ne olursa olsun canlının yok olması dünyanın dengesinin bozulması demektir. :)
Kesinlikle katılıyorum, nasıl bizim bir amacımız varsa Dünya'ya gelişimizde, diğer canlı varlıklarında bir amacı var ve iz bu dengeyi bozmakda birinciyiz.

Konu paylaşımı için teşekkürler.
 
Üst