Su Tasarrufu Nasıl Yapılır?

• Konbuyu başlatan Zynep
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Araştırma Sonuçları kategorisinde Zynep tarafından oluşturulan Su Tasarrufu Nasıl Yapılır? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 9,766 kez görüntülenmiş, 25 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Araştırma Sonuçları
Konu Başlığı Su Tasarrufu Nasıl Yapılır?
Konbuyu başlatan Zynep
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Zynep
Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
SU TASARRUFU NASIL YAPILIR?

Musluklarımızı, sifonlarımızı, daima bakımlı tutabiliriz. Bozuk olanları hemen onarın. Çünkü saniyede bir damla akan su, yılda 3 metreküplük yani 3 tonluk bir tüketime tekabül eder.

Çamaşır ve bulaşık makineleri bir defada ortalama 40 litre su tüketmektedir. Makinelerinizi tam doldurmadan çalıştırmayıp ve kısa programları tercih edebiliriz.

Banyo yerine duşu tercih edebiliriz. Bir duşta ortalama 50 litre su, bir banyoda 150 litre su tüketilir.

Tek bir kişi yılda ortalama 49.140 litre suyu tuvaletlerde tüketir. Sifonun bir kez çekilmesi ile 10 lt su harcanır.  Yeni teknolojiler sayesinde standart modellere göre %60 daha az su tüketen klozetler bulunmaktadır. Rezervuarların boyutunu küçültebiliriz. 12-20 litrelik yerine 6-7 litrelik ve kademeli rezervuarları tercih edebiliriz. Sifon çekildiğinde suyu renklendirsin ve temizlesin diye tuvalete asılan maddeleri kullanmayalım. Bunlar kanalizasyona karışarak kirliliğe sebep olur.

Traş olurken, ellerimizi yıkarken, dişlerimizi fırçalarken, bulaşıkları sabunlarken açık bırakılan musluk, dakikada yaklaşık 15-20 litre suyun boşa akmasına sebep olur. Bu işleri yaparken musluğu ihtiyacımız olduğu kadar açalım.
İçme suyu dışındaki suları birkaç kez kullanmaya çalışabiliriz.

Sebze ve meyve yıkadığınız suyla çiçekleri ve bahçeleri sulayabilir, temizlik yapabiliriz.

Evde kullanılan temizlik malzemeleri, atık sularla birlikte nehirlere karışır. İçinde fosfat bulunmayan ve suda ayrışabilen temizlik ürünlerini kullanabiliriz. Temizlikte sıvı sabun, toz sabun gibi doğal esaslı olanları tercih edebiliriz. (Hem doğaya zarar vermez hem de daha az suyla durulanabilir.) Diğer kimyasal deterjanların (petrol türevi temizleyiciler) doğal ortam için sakıncılarının yanı sıra bol suyla durulanmaları gerekir.

Otomobilimizi ve balkonlarınızı hortumla yıkamak yerine silerek veya kova ve sünger kullanarak temizleyebiliriz. Hortumla yıkama, yaklaşık 550 litre su kullanımı demektir.

Su basmasını engellemek için evden çıkarken ana vanayı kapatmak iyi bir tedbirdir.

Çamaşır suyu, atık maddelerin ayrılıp çözülmesini sağlayan yararlı bakterileri öldürür. Çamaşır suyunu olabildiğince az kullanalım. Kapı önü, balkon, teras gibi yerlerin temizliğinde hortumla su tutmak yerine süpürge kullanabiliriz.

Bahçe sulamak için, buharlaşmanın az olduğu sabah ya da akşamüstü saatlerini tercih edebiliriz.

M

M

Kullanıcı
31 Tem 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Bİlgilendirme için teşekkürler...Uygulamayı istiyorum bunları ben :) :)

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Bunlar aslında çokca yazıldı Forum'da. Ancak zaman zaman yinelenmesinde yarara olduğunu bildiğim için yeniden gündeme getirdim.
Teşekkürler M... :)

M

M

Kullanıcı
31 Tem 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Çok iyi yapmışsın gerçekten..Hİç haberim yoktu :)

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Rica ederim.
Hiç bir konuyu es geçmem, burada okuduğum her konu benim için ciddidir ve kendimce katılırım ama bence tehlikenin artık had safhaya vardığı bugünlerde keşke bu konularda yorumlar yapılsa, tartışılsa demeden durmayacağım...
;)

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
İlgisiz ama, buna yanıt vereyim, ben ufacık bir serzenişte bulundum ama şundan çok eminim ki, en azından bizim üyelerimiz son derece bilinçli, ve özellikle bu tip konularda duyarlılar.
Sağolsunlar, ve biz burada hiç kimsenin yazma özgürlüğünü kısıtlama durumunda değiliz elbette.
Çok kapsamlı konularımız var ve herkes elbette en çok ilgilendiği konularda yazar, fikirlerini dile getirir.
Tüm arkadaşlarıma saygım sonsuzdur.

M

manas

Kullanıcı
6 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ben çok dikkatliyim bu konuda, damlayan musluğa dayanamam, hem evimde hem de dışarıda.

N

nida1

Kullanıcı
5 Eyl 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
bizi bilgilendirdiğin için teşekkürler zynep.keşke herkez bu kadar düşünceli olsa :)

S

sessiz_lik25

Kullanıcı
28 Ağu 2008
En iyi cevaplar
0
0
Dikkat etmemiz gereken çok konu var ama su bunların en başında geliyor. Böylesine önemli bir konuya dikkatimizi çektiğin için teşekkürler

H

hatice şengül

Kullanıcı
12 Eyl 2008
En iyi cevaplar
0
0
Mersin
alışveriş merkezlerinde duyarlı musluklar var elinizi altına koyduğunda hissediyor ve suyu ona göre ayarlıyor hem de hijyenik temzlemesi kolay bir kere o musluktan kullanılırsa faturalarda da kendini amorti edebilir kısa zamanda diye düşünüyorum sanırım pahalıdır ama yine de su tüketimini çok aza indiriyor

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
hatice şengül' Alıntı:
alışveriş merkezlerinde duyarlı musluklar var elinizi altına koyduğunda hissediyor ve suyu ona göre ayarlıyor hem de hijyenik temzlemesi kolay bir kere o musluktan kullanılırsa faturalarda da kendini amorti edebilir kısa zamanda diye düşünüyorum sanırım pahalıdır ama yine de su tüketimini çok aza indiriyor
Aslında haklısın hatice.
Çalıştığım Kurumda ,bahsettiğin musluk çeşidinden kullanılmakta.Böyle elini çektiğinde su kapanıyor.
Teşekkürler paylaşım için. :)

H

hatice şengül

Kullanıcı
12 Eyl 2008
En iyi cevaplar
0
0
Mersin
babamı sıkıştırıyorum şimdi eve alsın diye normal muslukların önü arkası temizlenmiyor tiksiniyorum valla az kaldı eve ben alıcam  :D

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Hatice güzel bir noktaya değinmişsin, haklısın ve ben bu musluklara oldum olası hayranımdır ama evime alıp taktırmak aklıma hiç gelmemişti.
Çarşıya çıkınca ilk araştıracağım şey olacak.
Sağolasın.

T

tutankhamon

Kullanıcı
15 Eyl 2008
En iyi cevaplar
0
16
Bursa
birde jeneratör araştırmalısın çünkü elektrik kesilince çalışmıyorlar

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
tutankhamon' Alıntı:
birde jeneratör araştırmalısın çünkü elektrik kesilince çalışmıyorlar
Neyseki elektrik kesintileri artık uzun süreli değil. Uzun süreli olduğunda su motoruda çalışmıyor sonuçta... :)

T

tutankhamon

Kullanıcı
15 Eyl 2008
En iyi cevaplar
0
16
Bursa
her şeye bi cevabın var değilmi

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
tutankhamon' Alıntı:
her şeye bi cevabın var değilmi
:D :D

Çok bildiğimden filan değil tutankhamon, yaşıyorum, okuyorum, araştırıyorum, bilmediklerimi soruyorum, öğreniyorum birşeyler işte.
Ama bilmediklerimle bildiklerimi kıyaslarsam... daha alfabenin ilk harflerinde emekliyorum diyebilirim.:)

T

tutankhamon

Kullanıcı
15 Eyl 2008
En iyi cevaplar
0
16
Bursa
tamam canım bi şey demedik ama jeneratörde al bi tane ne olur ne olmaz öyle pratik kullanılabilenleri varki bide sessizki sorma çokta tasarruflu tavsiye ederim