stresi azaltmak için yardım edin

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde diloş tarafından oluşturulan stresi azaltmak için yardım edin başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 6,071 kez görüntülenmiş, 24 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı stresi azaltmak için yardım edin
Konbuyu başlatan diloş
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan korsan
D

diloş

Kullanıcı
8 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
RealAge doktoru Mehmet Öz’den sağlık için çok önemli bir sır: Diğer insanlara yardım etmek öncelikle stresten uzak kalmayı sağladığı için insan yaşamını uzatıyor.

Dr.Öz kendi özel hayatından örnekler vererek, hayatındaki stres ve endişeleri yok etmek için çocuklarıyla uzun zaman geçirdiğini ve bu şekilde yaşam kalitesini artırdığını söylüyor.

Vakıflar ömrü uzatıyor

Dr Öz: ‘’Yaşlanırken sağlıklı kalmayı sağlayan faktörleden birisi devamlı diğer insanlara bir şey vermek, yardım etmektir.

Vakıfların ve çoğu derneklerin aslında en mühim yanı budur. İnsanlar başkalarına yardım etmek için para ve zaman harcıyorlar. Aslında başkalarına yardım ederken, kendinize de yardım etmiş oluyorsunuz.

Yaptığımız araştırmalarda ilginç bir bulguya daha rastladık; yardım edenlerin, yardım alanlardan daha uzun yaşadığını görüyoruz. Vakıfların amaçlarından biri de, yardım alan kişilerin ileride başka kişilere de yardım etmesi. Çünkü başkasına yardım etmek, yaşlanmayı azaltan en önemli etkenlerden biri. ‘’

Çocuklar ve Yaşlılara Yardım Edin

Çocuklara, özellikle 0-6 yaş arası büyüme çağının en başında olan insanlara yardım etmek sizi psikolojik açıdan rahatlatırken, onların da hayatını çok daha güzelleştirecektir.
Sevdiğiniz birisini endişeli gördüğünüzde, hem onu hem sizi olumlu etkileyecek bir şey yapın.
İçgüdüsel olarak da bunu yapıyor olabilirsiniz. Ancak artık elimizde bunu destekleyecek bir verimiz var. Yakın zamanda yapılan bir çalışma, sevilen bir kişinin desteğinin, kriz durumlarını düzeltmede gerçekten etkili olduğunu ortaya koymuştur. Deneklerin sıkıntılı anlarında beyinleri incelendiğinde, sevdikleri biri onların ellerini tuttuğunda, tehlike nedeniyle gerçekleşen beyin aktivitelerinin azaldığı görülmüştür.

İyi ilişkiler geliştirmenin, iki taraf için de stres azaltıcı etkisinin olmasının yanında birçok sosyal faydası da vardır. Eğer korku filmi izlerken eşinize yanaştıysanız bunun nasıl bir his olduğunu bilirsiniz. Ancak bu sakinleştirici etki sadece korku filmiyle sınırlı değildir. Yakın bir arkadaşınız ya da ailenizden birisi, zor zamanlarınızda sizinle konuşarak ya da sadece fiziksel olarak yanınızda bulunarak sizi rahatlatabilirler.

Stres azaltıcı sosyal ilişkilerin başka faydası nedir?

Bağışıklık sisteminizi güçlendirerek enfeksiyon kapma riskini azaltır ve hastalandığınız zaman daha çabuk iyileşmenizi sağlar.
Bugüne kadar birisine destek vermek için bundan daha iyi bir sebebiniz olmuş muydu?

Arkadaşlarınıza ve yakınlarınıza, zor zamanlarında ziyaret edip onlara yardım elini uzatmanız, ruhsal açıdan sizin için de yararlı olduğundan, Gerçek Yaş'ınızı 8 yaş gençleştirir​

S

serhatt

Kullanıcı
2 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
İYİLİK YAP İYİLİK BUL  misali..
sözü yanlış yazdısam affınıza sığınırım.
Tskkrler

D

diloş

Kullanıcı
8 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
serhatt' Alıntı:
İYİLİK YAP İYİLİK BUL  misali..
sözü yanlış yazdısam affınıza sığınırım.
Tskkrler
evet serhat bu biraz farklı bir durum... burda birine karşılıksız yardım etmemizin bizim stresten uzaklaştıracağını kendimizi daha iyi hissedeceğimizi belirtiyor yani sadece yardım etmek karşılık beklemeden işin özü burda

A

alparslan

Kullanıcı
2 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
ben nedense dilimle karşılığını beklemiyorum desemde insan yüreği yinede birşeyler bekliyor
ama ne demişler iyilik yap denize at
:)

R

re-Member

Kullanıcı
16 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
ewet -yardımlaşmak- stresten uzak tutabilir...doğru bi tesbit... :D

teşekkürler...

A

altyy

Kullanıcı
31 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
konya
gerçekten güzel bir paylaşım teşekkürler ;)

D

diloş

Kullanıcı
8 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
rica ederim arkadaşlar... Aslında iyilik yap stres at diyebiliriz galiba :)

A

altyy

Kullanıcı
31 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
konya
evet haklısın insan kendi nefsini doyuruyo iylik yap iylik bul+stres at :)

V

vipsezgin

Kullanıcı
12 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
6
Tekirdağ / çorlu
doğru lakin zor iyilik yapmak değil iyilik yapıcak doğru kişiyi bulmak zor çünkü çou insan ıyılıklerı hakketmez zor yani doğru ınsanı bulmak :(

K

Kristal

vipsezgin' Alıntı:
doğru lakin zor iyilik yapmak değil iyilik yapıcak doğru kişiyi bulmak zor çünkü çou insan ıyılıklerı hakketmez zor yani doğru ınsanı bulmak :(
önemli olan doğru insan olmadığı halde iyilikte bulunabilmek... :)

A

ayben

Tabi ki de sen kötü bir insan diye kendinden taviz verme sen ol ve gene o zor bir durumdayken nasıl iyi dediğin bir insana yardım edebiliyorsan kötü dediğin insana da yardım et.
Ama bir de şöyle bir durum var. Sana göre kötü olabilir ama o belki de bir başkasının iyilik meleğidir ;)
İnsanların içini de tam olarak bilemeyiz ...

C

cnslmst

iyilik yaparken insanları iyi veya kötü olarak sınıflandırmamak lazım... karşındaki insan kötüde olsa sen iyiliğini yap... belki senin yapmış olduğun küçük bir iyiylik onun iyi bir insan olma yolunda ilk adımı atmasını sebep olur diye düşünüyorum...

paylaşımın için teşekkürler diloş...

E

efsane_18

Kullanıcı
12 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
Giresun
bencede hayatta en güzel şey karsılıksız yapılandır ve en zorudur da ::)

D

diloş

Kullanıcı
8 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
Ayben' Alıntı:
Tabi ki de sen kötü bir insan diye kendinden taviz verme sen ol ve gene o zor bir durumdayken nasıl iyi dediğin bir insana yardım edebiliyorsan kötü dediğin insana da yardım et.
Ama bir de şöyle bir durum var. Sana göre kötü olabilir ama o belki de bir başkasının iyilik meleğidir ;)
İnsanların içini de tam olarak bilemeyiz ...
cnslmst' Alıntı:
iyilik yaparken insanları iyi veya kötü olarak sınıflandırmamak lazım... karşındaki insan kötüde olsa sen iyiliğini yap... belki senin yapmış olduğun küçük bir iyiylik onun iyi bir insan olma yolunda ilk adımı atmasını sebep olur diye düşünüyorum...

paylaşımın için teşekkürler diloş...
arkadaşlarım çok güzel açıklamış iyi kötü değil zaten biz kendimize yardım etmiş olacağız böylece..... Rica ederim :)

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
stresi azaltmak için yardım edin
Bu konuda ciddi ciddi yardıma ihtiyacım var sanırım.
Help you plz  ::)