Sosyal Etki

  • Konbuyu başlatan korsan
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde korsan tarafından oluşturulan Sosyal Etki başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 6,082 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı Sosyal Etki
Konbuyu başlatan korsan
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan korsan
K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
 
1. Malumatsal etki nedir ne zaman ortaya çıkar, normatif etkiden farkı nerede yatar?

Malumatsal etki kişinin yeni girdiği herhangi bir ortamın kurallarına uyma gereği duymasıdır. Kişinin kendi görüşünde emin olmadığı ve bulunduğu ortam kendisi için belirsiz ise malumatsal etki ortaya çıkar. Normatif etki ise, bireyin başka insanların kendisi hakkındaki olumlu beklentilerine uygun davranışlar sergileyerek uyum göstermesidir. Malumatsal etkide uyma davranışının ortaya çıkmasında belirsizliği gidermek temel amaçken, normatif etkide diğerlerini memnun etme amacı var.

2. Grup normlarını benimseme sürecindeki kişi ile baş eğme sürecini yaşayan kişinin grup içindeki ve grup dışındaki davranışlarını karşılaştırınız.

Grup normlarını benimseme sürecindeki kişinin grup içinde ve grup dışında davranışları aynı veya birbirine çok yakın olacaktır; baş eğme sürecini yaşayan kişi ise, grup içinde eski düşünce ve tutumlarından vazgeçtiğini gösteren davranışlarda bulunacak, fakat grup dışında ise eski düşünce ve tutumlarına göre davranışlar yapmaya devam edecektir.

3. Çoğunluğun kişi üzerindeki etkisi ile azınlığın kişi üzerindeki etkisi nerelerde nasıl gözlenir?

Grubun özellikleri, çoğunluğun sayısı ve sözbirliğinin kişinin uyma davranışı göstermesinde olukça önemli faktörlerdir. Malumat sağlayıcı bir destek kişinin çoğunluğa uyma davranışını azaltır.

Çoğunluk ile azınlığın kişi üzerindeki etkisinde kültürlerin belirleyici rol oynadığına dair bazı görüşler ileri sürülmüştür. Bireyselliğin yoğun yaşandığı toplumlarda azınlığın etkisi daha fazla gözlenirken, toplumsal ilişkilerin çok olduğu toplulukçu toplumlarda ise, çoğunluğun etkisi daha fazla görülür. J. W. Berry farklı kültürlerde çoğunluğa uyma ölçüsünü iktisadi yapı ile açıklama çalışır. Berry’e göre iktisadi oluşun gereği insanların birbirlerine bağlı oldukları kültürlerde çoğunluğun etkisi daha fazladır. 

4. Referant malumat etkisine göre kişi grubun normlarına neden uyar? Açıklayınız.

Çünkü kişi, grupla özdeşleştiği için kendini grubun bir üyesi olarak kabul edip grubun normlarına uyum sağlamaya çalışır.

5. Azınlığın çoğunluk üzerinde etkili olmasında etkili faktörleri açıklayınız.

Azınlığın çoğunluk üzerinde etkili olmasında etkili olan 4 faktör vardır:

·        Tutarlılık,

·        Yatırımların genişliği,

·        Azınlığın özerkliği,

·        Katılık ve esnekliktir.

6. Milgram’a göre kişi bir otoritenin emrine hangi şartlarda uymakta, hangi şartlarda uymayabilmektedir açıklayınız.

Milgram’a göre kişinin otoriteye boyun eğmesine etki eden 3 faktör vardır:

1.Kişinin otoriteyi güvenilir ve yasal olarak görmesi. Örneğin, deneyi uygulayan kişinin üniversitede herkesçe bilinen bir profesör olması,

2.Bağlayıcı ve tuzağa düşürücü faktörlerin olması. Örneğin deneklerin görevden kaçması durumunda uygulayıcının ısrar etmesi ve denekleri aşama aşama sonuca götürmesi, ayrıca itaatsizliği engelleyici psikolojik faktörler de bulunmaktadır.

3.Kişinin otorite karşısında kendini “görevli olma” konumda görmesi. Örneğin, olabilecek herhangi bir olumsuzluk durumunda şoku veren kişi kendini görevli olarak düşünecek ve verilen emri yerine getirdiği için kendini sorumlu hissetmeyecek; çükü emir kulu olduğunu düşünecektir. (“Görevli olma” faktörü, savaş durumunda daha iyi anlaşılmaktadır; bir sineği öldüremeyecek kadar pasif ve duygusal olan asker, savaşta yüzlerce masum insanı bir bombayla öldürebiliyor.) “Fiziksel yakınlık” ve “kontrol” de bu faktörler içinde sayılabilir.

Çetin ÖZBEY

 
Üst