SOKRATIN KONUŞMA TESTİ

• Konbuyu başlatan YEŞİLAY
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde YEŞİLAY tarafından oluşturulan SOKRATIN KONUŞMA TESTİ başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 8,674 kez görüntülenmiş, 26 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı SOKRATIN KONUŞMA TESTİ
Konbuyu başlatan YEŞİLAY
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan beyaz_gömlek
Y

YEŞİLAY

Kullanıcı
6 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
Bir gün bir tanıdık büyük filozofa rastladı ve dedi ki, "Arkadaşınla ilgili ne duyduğumu biliyor musun ?"

Bir dakika bekle diye cevap verdi Sokrat. Bana bir şey söylemeden evvel senin küçük bir testten geçmeni istiyorum. Buna Üçlü Filtre Testi deniyor.

"Üçlü Filtre?"

Birinci filtre "Gerçek Filtresi" Bana birazdan söyleyeceğin şeyin tam anlamıyla gerçek olduğundan emin misin?"

"Hayır," dedi adam " Aslında bunu sadece duydum ve ....

"Tamam," dedi Sokrat Öyleyse, sen bunun gerçekten doğru olup olmadığını bilmiyorsun. Simdi ikinci filtreyi deneyelim, " İyilik Filtresini."

Arkadaşım hakkında bana söylemek üzere olduğun şey iyi bir şey mi ?

"Hayır, tam tersi..."

"Öyleyse, "diye devam etti Sokrat. Onun hakkında bana kötü bir şey söylemek istiyorsun ve bunun doğru olduğundan emin değilsin.Fakat yinede testi geçebilirsin, çünkü geriye bir filtre daha kaldı. " İse yararlılık filtresi."

Bana arkadaşım hakkında söyleyeceğin şey benim isime yarar mi ?

"Hayır", gerçekten değil.

"İyi" diye tamamladı Sokrat; Eğer ,bana söyleyeceğin şey doğru değilse, iyi değilse ve ise yarar, faydalı değilse bana niye söyleyesin ki ?

Kaynak: biymed

P

Paradoks

HMMS.. KAYNAK GÖSTERMİSSİNİZ FAKAT SOKRATESE AİT DİYALOGUN OLDUGUNA SÜPHECİ GÖZLERLE BAKIYORUM. EVET SOKRATES FELSEFENİN EN BÜYÜK İSİMLERİNDEN FAKAT DÜSÜNCELERİNİ YAZIYA DÖKMEDİGİ SADECE DİYOLOGLARLA SINIRLI KALDIGINDAN KİMSENİN SÜPHESİ YOKTUR ELBET. FAKAT DEGİNİLEN KONU İTİBARİYLE COK GÜZEL TESEKKÜRLER. ;)

K

kabeka

Kullanıcı
17 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
16
İstanbul
bence gereksiz yere kasmış "ben filozofum bilgili adamım kral bir kişiliğim" demiş
buradan sizi kınıyorum sevgili sokrat lütfen "artiz:)lik" yapmayınız biraz bana benzeyin yahoo
eskiden sizinle rakı balık ayvalık yapardık canımdınız dostumdunuz ne oldu size birden???
her neyse fazla safsata yaptım  :)

teşekkürler ;)

(teşekkür etmemek için bu kadar laf dolandıran birisi ilk defa görüyorum şok oldum)

R

re-Member

Kullanıcı
16 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
:)

konu itibariyle çok güzell..teşekkürler  :)

R

roze

kabeka' Alıntı:
bence gereksiz yere kasmış "ben filozofum bilgili adamım kral bir kişiliğim" demiş
buradan sizi kınıyorum sevgili sokrat lütfen "artiz:)lik" yapmayınız biraz bana benzeyin yahoo
eskiden sizinle rakı balık ayvalık yapardık canımdınız dostumdunuz ne oldu size birden???
her neyse fazla safsata yaptım  :)

teşekkürler ;)

(teşekkür etmemek için bu kadar laf dolandıran birisi ilk defa görüyorum şok oldum)

:D :D :D

K

kackarlar08

Kullanıcı
3 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
çok içten ve güzel bir yazı teşekürler yeşilay

K

kamuran

Teşekkürler :)

Gerçekten katılıyorum, bazen boşa konuşuyoruz, tamam gevezelik ediyor belki eğleniyoruz ama,
"...Sokrat; Eğer ,bana söyleyeceğin şey doğru değilse, iyi değilse ve ise yarar, faydalı değilse bana niye söyleyesin ki ?"

H

harariye

Kullanıcı
22 Eki 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
iyi demiş de lafı uzatmaya ne hacet :D
söylesin kulak arkası et bitsin  ;D

A

agokalper

Kullanıcı
9 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
valla adam söyleyeceğine pişman olmuş  ;D ;D güzel bi ders teşekkürler  ;)