Siz nasıl bir dinleyicisiniz?

• Konbuyu başlatan korsan
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde korsan tarafından oluşturulan Siz nasıl bir dinleyicisiniz? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 7,701 kez görüntülenmiş, 22 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı Siz nasıl bir dinleyicisiniz?
Konbuyu başlatan korsan
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan GTRST_ZEKİCİ
K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Dinleme alışkanlıklarınıza bir göz atmak iyi bir dinleyici olmanın ilk adımıdır. Birçoğumuz dinlerken pek çok hata yapıyoruz. Bu nedenle aşağıdaki hatalardan birçoğunu kendinizde görürseniz şaşırmayın.

Taraflı dinleyici

Taraflı dinleyici aslında dinlemez. Sadece susmuştur ve ne söyleyeceğini düşünüyordur. Karşı taraf ne derse desin onun kafasında söyleyecekleri bellidir, sadece onları toparlamaya çalışıyordur.

Bazen taraf tutma önyargıya dönüşebilir. Sırf karşımızdakini yaşı, aksanı, mesleği ya da pozisyonu nedeniyle dinlemiyor olabiliriz. Kendinize önyargılarınızın dinlemenizi etkileyip etkilemediğini sorun. Herkese karşı adil olmalı, önyargılarınızın karşınızdakini dinlemenizi etkilemesine izin vermemelisiniz.

Kafası dağınık dinleyici

Hepimiz değişik zamanlarda bu kategoriye gireriz. Kafası dağınık dinleyiciler, iç ve dış etkenlerin araya girip karşısındakini dinlemesine engel olmasına izin verirler. Ancak iyi bir dinleyici önce kendini hazırlar ve konuşmacının söylediklerine odaklanır, dinlemeye engel olacak herhangi bir şeyin konuyu bölmesine izin vermez.

Eğer böyle bir ortam mümkün değilse, konuşmayı başka bir zamana ertelemelisiniz, böylece karşınızdaki sadece kendisine yöneltilecek, gereken ilgiyi almış olur. Dinlemeyi engelleyen dış bir etkense, bunu halletmek iç etkene göre daha kolaydır. Konuşmayı bölecek ortamdan uzaklaşarak sessiz bir odaya geçerseniz kolayca bu problemi halletmiş olursunuz.

Sabırsız Dinleyici

Bu tür dinleyiciler genellikle karşısındakinin sözünü durmadan kesen, söyleyeceklerini tamamlamalarına izin vermeyen dinleyici türüdür. Bu tarz bir dinlemeyi alışkanlık haline getirmek çok kolaydır.

Eğer insanların yavaş konuşmaları sizi çok fazla rahatsız ediyorsa, siz de büyük ihtimalle sabırsız bir dinleyicisiniz demektir. Sabırlı bir dinleyici olmak istiyorsanız, karşınızdakinin söylediklerini bölmemeye çalışın. İlk başlarda çok zor gelebilir, ancak iletişimin daha verimli olduğunu göreceksiniz. Unutmayın, siz insanlara bu nezaketi gösterirseniz onlar da sizi dinleyeceklerdir.

Pasif Dinleyici

Pasif dinleyici dinlemenin aktif bir süreç olduğunun farkında değildir. Böyle bir dinleyiciyle karşı karşıyaysak, onun söylediklerimizi anlayıp anlamadığından hiçbir zaman emin olamayız. Çünkü söylediklerimiz konusunda ya hiç ya da çok az yorum veya geribildirim alırız. Bu da birçok iletişim problemine yol açabilir.

Pasif dinleyiciyle telefon konuşması, yüz yüze konuşmadan daha da zordur. Genellikle söylediklerinizden sonra derin bir sessizlik olur. Eğer telefonda konuşurken, karşı taraftaki “Orada mısın?” diye soruyorsa iletişiminizde problem var ve dinlediğinizi karşı tarafa hissettiremiyorsunuz demektir.

Eğer pasif dinleyici olma eğiliminiz varsa, karşınızdakine daha fazla dinlediğinizi gösterin ve söylediklerine cevap vermeye çalışın. Yüz yüze konuşmalarda, hafifçe öne eğilin, göz kontağı kurun, gerektiği yerde başınızı sallayarak onaylayın ve gülümseyin. Hem yüz yüze konuşmada hem telefon konuşmanızda, ara sıra konuşulanları dinlediğinizi gösterecek onaylama kelimeleri kullanın.

Dinleme yeteneğiniz gelişmiş mi?

Dinleme yeteneğinizin biraz gelişmesi gerektiğini düşünüyor olabilirsiniz. Bu alışkanlıklarınızı bir gecede değiştiremeyeceğiniz için, daha iyi bir dinleyici olmak istiyorsanız hayatınız boyunca biraz çaba göstermelisiniz.

Unutmayın ki, dinleme, önemli bir iletişim aracıdır. Hiçbirimiz mükemmel bir dinleyici olamasak da, dinleme yeteneğimizi olabildiğince geliştirebiliriz.

Genelde forum sayfalarında sık karşılaştıgımız sorunlardan olduğuna inandıgım bir konuydu "dinlemek" ve bu amacla bu yazıyı sunmak istedim. Tahammüllerin artması dileğiyle.

Alıntıdır.

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Valla bu aralar kafası karışık dinleyiciyim heralde.
Yani en uygunu şimdilik o seçenek gibi görünüyor kendi adıma.

T

tutankhamon

Kullanıcı
15 Eyl 2008
En iyi cevaplar
0
16
Bursa
tamam buldum ben kesinlikle kafası dağınık bi dinleyiciyim
teşekkür ederim

S

seca

Kullanıcı
1 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
0
mersin
bunların arasında bende arasıra sabırsız dinleyici olabiliyorum :)

teşekkrler korsan bu güzel bilgiler için

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
seca' Alıntı:
bunların arasında bende arasıra sabırsız dinleyici olabiliyorum :)

teşekkrler korsan bu güzel bilgiler için
Est efendim ben teşekkür ederim.
En azında sürekli değil ara sıra sabırsız dinliyormuşsunuz olumlu bakıyorum vesselam.
Tekrar teşekkürler yorumlarınız için.

S

seca

Kullanıcı
1 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
0
mersin
aslında sabırsız dinleyiciliğim konuşmak için acele etmemden kaynaklanıyor lafı kesmek için değil...

hani bazen uzun süre görüşmediğin bir dostunla karşılaştığın zaman ona anlatacak cok seyin olurda dırmadan sözünü kesmek istersin ya öle birşey iste :D :D

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Hm anladım e bu bazen kötü olmuyor ya bende yapmıyor değilim bunu aslında.
Belki yapmayan hiç yoktur.
Benim dağınık dinleyiciligimde şimdiki zamanla alakalı yoksa harika bir dinleyiciyimdir.
Maluk şartlar kişiler koşullar dagıttı kafamızı mecburen dagınık dinleyiciyim bu aralar.
Yakında düzelir diye umut etmiyorda değilim ama çok zayıf bir seçenek.

Ö

özlem1980

Kullanıcı
25 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
dinleme yeteneği gelişmiş bir dinleyiciyim
yeri gelince pasif kalırım yeri gelince tarafımıda tutarım
yani kısaca çok iyi bir dinleyici olduğumu ben değil etrafımdakiler söylüyor

H

hatice şengül

Kullanıcı
12 Eyl 2008
En iyi cevaplar
0
0
Mersin
gülşah sanırım bu yazıyı okuyunca bu hatice kesin pasif dinleyicidir diyecektir ya da tutankhamon

bu tarz insanlarla karşılaşırsanız onlara anlayışla yaklaşın inanınki bu size olan saygısızlığıyla ilgili değil kafasını kurcalayan problemleri olduğu içindir

saygılar

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
özlem1980' Alıntı:
dinleme yeteneği gelişmiş bir dinleyiciyim
yeri gelince pasif kalırım yeri gelince tarafımıda tutarım
yani kısaca çok iyi bir dinleyici olduğumu ben değil etrafımdakiler söylüyor
Bu iyi bak olması gereken bu olabilir.

M

merto53

Kullanıcı
27 Eyl 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
saol bu bilgileri okurken kendimi eleştirmem için yardımcı oldun..

E

efza

Kullanıcı
26 Eyl 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Taraflı dinleyici aslında dinlemez. Sadece susmuştur ve ne söyleyeceğini düşünüyordur. Karşı taraf ne derse desin onun kafasında söyleyecekleri bellidir, sadece onları toparlamaya çalışıyordur.

Bazen taraf tutma önyargıya dönüşebilir. Sırf karşımızdakini yaşı, aksanı, mesleği ya da pozisyonu nedeniyle dinlemiyor olabiliriz. Kendinize önyargılarınızın dinlemenizi etkileyip etkilemediğini sorun. Herkese karşı adil olmalı, önyargılarınızın karşınızdakini dinlemenizi etkilemesine izin vermemelisiniz.

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Bende sizi dinliyorum bah,demekki bende fena bir dinleyici sayılmam.
Ayrıca yorumlarınız için teşekkür ederim.

M

manas

Kullanıcı
6 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
Haklısın pekala.
Benim iyi bir dinleyici olduğumu söylerler, herhalde biraz aceleciyim.

T

telepati

Kullanıcı
8 Ara 2008
En iyi cevaplar
0
0
aslında benim ruh halim konuştuğum kişi ve ortama göre değişiyor, bazen taraflı dinleyici oluyorum bazende sabırsız, ama çoğunlukla tartışmaya girdiğimde yada konuşmaya başladığımızda sürekli düşünme moduna geçerim,..ilginççç.. paylaşımın için teşekkürler korsan

A

AYSBERGE

Kullanıcı
2 Kas 2008
En iyi cevaplar
0
0
TABİKİ MUHATTABA GÖREE İCAB ETMEK GEREK...