Sigara içenlerin IQ'su daha düşük ..

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Araştırma Sonuçları kategorisinde crt tarafından oluşturulan Sigara içenlerin IQ'su daha düşük .. başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,982 kez görüntülenmiş, 10 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Araştırma Sonuçları
Konu Başlığı Sigara içenlerin IQ'su daha düşük ..
Konbuyu başlatan crt
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan dideM
crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul

Reuters'tan yılın en tartışılacak sağlık haberi! Sigara içenlerin IQ'su daha düşük...

Günde 1 paket ya da daha fazla sigara içen kişilerin zeka seviyesi içmeyenlere oranla 7.5 puan daha düşük çıktı...
Bir insan ne kadar çok sigara içiyorsa IQ seviyesi de o kadar düşük oluyor...

İsrail'de araştırmaya konu olan 20 bin kişilik grubun içinde;

> Sigara içmeyenlerin IQ ortalaması: 101
> Sigara içenlerin IQ ortalaması: 94
> Günde 1-5 sigara içenlerin IQ ortalaması: 98
> Sigaraya 18'inden sonra başlayanların IQ ortalaması: 97
> Günde 1 paket ya da daha fazla sigara içenlerin IQ ortalaması: 90

Uzmanların tavsiyesi: düşük IQ seviyesine sahip kişiler okul çağlarında belirlensin, bunlar sigaraya başlamaya en yatkın kişiler olacağı için sigaranın zararlarını anlatan kampanyalar özellikle bu kişiler üzerine yoğunlaşsın.

İsrail'de yaklaşık 20.000 asker üzerinde yapılan araştırmalar sigara içenlerin IQ'larının sigara içmeyenlere oranla daha düşük olduğunu ortaya koydu. Ayrıca araştırmaya göre kişi ne kadar çok sigara içerse IQ'su o kadar düşük oluyor. Tel Hashomer'de bulunan Sheba Sağlık Merkezi'nde yapılan araştırmada günde bir paket içen gençlerin IQ'larının sigara içmeyenlerden ortalama 7.5 puan daha az olduğu belirtilirken zihinsel ve davranışsal sorunları olan kişilerin sigaraya sarılmasının önemli bir neden olduğunun altı çizildi. 18 yaşındaki 20.211 kişiyi inceleyen Dr. Mark Weiser'a göre bu kişiler sigaranın zararlarının anlatıldığı kampanyalarda ana hedef kitlesi olarak alınmalı.

crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul
IQ konusuna hiç girmeyeyim ..
Hani üzerime pek alınmasamda
Bu durumda sigarayı bırakmış olmam tek tesellim : (

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Aslında bildiğim;
Sigara içimi beynin oksijensiz kalmasına,beyin hücrelerinin ölümüne sebep olmasıydı.Zeka seviyesindede bir düşüş yaşatması şaşırtıcı gelmedi,teşekkürler crt

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Ya bi terslik var bu işte. Tamam, sigara içenin zamanla düşünme yetisi azalabilir (ücre ölümünden dolayı), fakat sigara içenlerin doğuştan gelen zeka seviyesiyle orantılı olarak değişmesi saçma geldi bana.

H

hayalhane

Bu yazıyı keşke babama okutabilsem.Bazen beni sinir eder bak diyecem ben içmiyorum sen içiyosun derslerde bana kızma ben senden daha zekiyim dersler konusunda akıl verme derim ;D
O an ki ifadesini merak ediyorum..

Eee hakediyo günde 2 paket sigarayı ben mi içiyorum ;D ;D ;D

crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul
Hayalhane: )
Evet yani büyüklerin kendi yanlışlarını gömezden gelerek ..Çocuklarına nasihat vermelerine  karşıyım..(Çünkü hiçte inandırıcı olmuyor)
Bu arada sigara içmemense gerçekten çook  çok güzel birde bunu çalışkanlığınla pekiştirdiğinde ..
İnan hiç kimseye söz düşmeyecek.

H

hayalhane

;D ;D ;D Teşekkürler...Sigara hevesle başlar aslında.Okulda bakıyorumda dışarıdaki gençler serseri takımım yani
Ona buna ahkâm keser,hava atar.Elinde sigarasi bi havası olur.Okulda çocuklarda bu kişilere öznir
Ona buna güç yetiremesede sigara içmesi kolay.Falan filan :) Yazıkederler kendilerine :)

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Kadir eğer gerçekten bu yaşta,bu bilince sahipsen seni tebrik ediyorum.Umarım özentiye kapılmadan bu devreyi atlatırsın

H

hayalhane

:) Çok teşekkür ederim,inan bu sölemine çok sevindim mutlu oldum şimdi :)
Çok çok teşekkürler :)

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
dideM' Alıntı:
Ya bi terslik var bu işte. Tamam, sigara içenin zamanla düşünme yetisi azalabilir (ücre ölümünden dolayı), fakat sigara içenlerin doğuştan gelen zeka seviyesiyle orantılı olarak değişmesi saçma geldi bana.
Mantığına hayran olduğumu söylemişmiydim ? Harikasın yahu.
Banada öyle geldi :d

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Korsan' Alıntı:
dideM' Alıntı:
Mantığına hayran olduğumu söylemişmiydim ? Harikasın yahu.
Banada öyle geldi :d

Tesekkür ederim yav:))