Sevgililer Günü virüslerine dikkat

  • Konbuyu başlatan su perisi
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Teknoloji Dünyası kategorisinde su perisi tarafından oluşturulan Sevgililer Günü virüslerine dikkat başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,475 kez görüntülenmiş, 8 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Teknoloji Dünyası
Konu Başlığı Sevgililer Günü virüslerine dikkat
Konbuyu başlatan su perisi
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan longcoming
S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0


Güvenlik uzmanları, Sevgililer Günü’ne özel hazırlanan bilgisayar virüsleri konusunda kullanıcıları uyardı.ANKARA - Sosyal mühendislik kapsamında hazırlanan bilgisayar virüslerinin bazıları doğrudan kullanıcının bilgisayarını çalışamaz hale getirirken, bazıları kişiye özel bilgileri topluyor, bazıları da kullanıcıdan habersiz bulaştıkları bilgisayarı başka sistemlere saldırı amaçlı üs haline getiriyor.

Yaklaşık 9 yıl önce ortaya çıkan “I Love You” (Seni Seviyorum) ya da “Love Letter” (Aşk Mektubu) isimli virüs, dünya genelinde milyonlarca bilgisayara bulaşmış ve yaklaşık 6 milyar dolar zarara neden olmuştu. Virüs o kadar etkiliydi ki Pentagon, CIA ve İngiliz Parlamentosu gibi kuruluşlar elektronik posta sistemlerini kapatmak zorunda kalmıştı. Kullanıcılar, gelen ValentineCard.exe dosyasını açtıkları an hem kendileri kurban olmuş hem de adres defterlerindeki kullanıcıları potansiyel hedef haline getirmişti. Virüs, işletim sisteminde çok sayıda değişiklik yaratmış ve kesin temizlik için bilgisayarlara format atılması gerekmişti.

Güvenlik uzmanları, Sevgililer Günü’ne özel hazırlanan virüslerde, “seni seviyorum”, “çok güzelsin”, “ilk görüşte aşk”, “benden sana”, “aşkımı böyle anlatıyorum”, “sana özel şiirim”, “benimle dans eder misin”, “benim ol”, “sana özel şarkım” gibi isimlerin kullanılmasının muhtemel olduğunu belirtiyorlar. Uzmanlar, kullanıcılardan, işletim sistemi ve antivirüs yazılımlarını güncellemelerini, olağan dışı adreslerden gelen “aşk” içerikli elektronik postaları açmamalarını ve dikkatli olmalarını istiyor.

ANTİVİRÜS YAZILIMLARI

Günümüzde her ne kadar antivirüs yazılımları artık “Aşk Mektubu” virüsünü tanıyor olsa da programcılar boş durmuyor ve henüz hiçbir antivirüs yazılımı kütüphanesine girmemiş yeni virüsler hazırlıyor.

Bir bilgisayar virüsü yazılıp yayıldıktan sonra genel olarak ilk aşamada onunla ilgili bilgiler toplanıyor. Antivirüs şirketindeki güvenlik uzmanı yazılımcılar da söz konusu virüsü etkisiz hale getirecek karşı yazılımı hazırlıyor.

Yazılımcılar, bunu “Güvenlik Paketi” adı altında sisteme yüklüyor. Kullanıcı “güncelleme/update” yaptığı zaman da anti virüs bilgileri bilgisayarına yükleniyor. Ancak bu süreç genellikle 3-15 günlük bir süre alabiliyor. Aradaki bu sürede virüs, verebildiği kadar bilgisayara zarar vermiş oluyor.

Ntvmnbc.com
 
A

agokalper

Kullanıcı
9 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
ya bu virüsler rüyalarıma gircek yakında artık sörf yapamaz oldum. paranoyakmıyım neyim  ;D ;D
 
longcoming

longcoming

Kullanıcı
10 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
Adana
Benle şakaları yok.
Uğramıyorlar.
Gelselerdi tanışırdık en azından. :D :D :D :D
 
A

agokalper

Kullanıcı
9 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
longcoming' Alıntı:
Benle şakaları yok.
Uğramıyorlar.
Gelselerdi tanışırdık en azından. :D :D :D :D
bence hiç tanışma iyi bir dost değillerdir herhal..  ;D
 
longcoming

longcoming

Kullanıcı
10 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
Adana
bence hiç tanışma iyi bir dost değillerdir herhal..  Grin
Maksat eğlence olurdu. :D :D :D :D
ne zamandır yollarını bekliyorum,yok abi kırılmış da olabilirler bana :D :D :D :D :D :D :D
 
S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
GÜLBANU38' Alıntı:
Harun' Alıntı:
Ya bu sevgililer günü yılda iki kere mi kutlanıyor :)
bencede :)
Seneye sevgililer günü için erkenden kolları sıvamak gerekir diye düşündüm  :p,

Şunun şurasında kaç gün kaldı,8 ay 11 gün kalmış  ;D

agokalper,sen tanışma sen daha  küçüksün  :p
longcoming,sana havale ediyoruz bu ve benzeri günleri  8)
 
Üst