Şanlıurfa’da güldüren ve utandıran köy isimleri

  • Konbuyu başlatan su perisi
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde su perisi tarafından oluşturulan Şanlıurfa’da güldüren ve utandıran köy isimleri başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,928 kez görüntülenmiş, 13 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Şanlıurfa’da güldüren ve utandıran köy isimleri
Konbuyu başlatan su perisi
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan crt
S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Şanlıurfa’da güldüren ve utandıran köy isimleri
     
    Hasan KIRMIZITAŞ- Ali LEYLAK/ŞANLIURFA, (DHA)     
ŞANLIURFA’da, birbirinden ilginç köy ve mezra isimleri duyanları güldürürken, buralarda yaşayanları utandırıyor.
      Bin 98 köy ile bin 611 mezranın bulunduğu kentte, yerleşim birimlerine verilen ilginç isimler dikkat çekiyor. Kızlar, Estağfurullah, Deliler, Avrat, Gerdek, Öküz Öldü, Fareli, Ötlek, Yuvarlak, Kötü, Kabahaydar, Sünnet Taşı ve Uyuzpınar gibi isimleri taşıyan köy ve mezralarda oturanlar, ‘nerelisiniz?’ sorusuna cevap vermekte zorlandıklarını söyledi.
      Köylüler, ilginç hikayelere sahip köy isimlerinin arkadaşları arasında alay konusu olduğu için yerleşim birimlerinin isimlerini söylemek istemediklerini belirtti. 8 hanede 60 nüfusun yaşadığı Küçük İstanbul mezrası sakinlerinden 40 yaşındaki Hanifi Demirel, mezranın isminin rahmetli babası Acemi Demirel tarafından konulduğunu belirterek, “Babam askerliğini İstanbul’da yapmış. İstanbul’u çok sevdiği için mezramızın adını Küçük İstanbul olarak koydu. Dışarda Küçük İstanbul’da yaşıyorum dediğim zaman çok şaşırıyorlar, ancak mezra olduğunu öğrenince alay ediyorlar'' dedi.
      Kızlar Köyü’nde oturan 57 yaşındaki Mustafa Tepe, yıllar önce köy ağasının tek kızının olduğunu ve köyün bu kıza miras kaldığını belirterek, “Köy, ağa kızına miras kalmış. Bu yüzden köyümüzün ismi Kızlar olarak kalmış. Bugün bu köy ve mezra isimleri herkese komik geliyor. Köy dışına çıkmayı bu yüzden sevmiyoruz. Çünkü köy ve mezralarımızdan çıktığımız zaman bize ‘Nerelisiniz?’ diye soruluyor. Köyümüzün ismini söylediğimizde ise önce gülüyorlar, ardından yaşadığımız yerin ismiyle alay ediyor'' diye konuştu.
      200 kişinin yaşadığı Kabahaydar Köyü sakinlerinden Hüseyin Çakmak ise, yıllar önce köyde yaşayan ve çok kaba olan Haydar isimli kişinin isminden esinlenerek köylerinin adlandırıldığını ifade etti.
     
İşte güldüren köy isimleri
      BÜYÜK Ördek, Estağfurullah, Hamurkesen, Korukezen, Şıh Zeliha, Babadamı, Balkatan, İbrik, İrice, Kargalı, Karpuzlu, İncir Ağacı, Sarışeyh, Üzümkara, Maşuk, Kızlar, Aşık, Abdurrahman Dede, Yolabilir, Horoz, Keçikıran, Keçili, Onortak, Akkeçi, Baykuş, Sınırgören, Karabaş, Aşağı Fatmacık, Orta Fatmacık, Denizbacı, Gerdek, Babacık, Sığırcık, Deliler, Pirhalil, Kılçık, Çakallı, Savaşan, Sütveren, Büyük Türbe, Ceylan Gözü, Selalmaz, Parapara, Sugeldi, Tantana, Aşağı Kucak, Kargalı, Karpuzcu, Kalınağaç, Güvercin, Hamam Ören, Altın Ahır, Anacık, Keş, Kurbağalı, Karakeçi, Nohut, Turna, Güvercin, Karıncalı, Yeğen, Binaltı, Molla Hamza, Tavşan, Çamurlu, Kucak, Engelli, Evcimen, Kargalı, Oğlakçı, Yazgüneşi, Yarpuz, Defterdar, Küçükkuzu, Kırkgöz.
     
    MEZRALAR
      Küçük Ördek, Kötü Köy, Yuvarlak, Şakşak, Fareli, Direkli Demir, Küçük İstanbul, İblis Kulesi, Sünnet Taşı, Öküz Öldü, Ötlek, Sevgili, Şeftali, Tavuk Damaltı, Uyandı Çayır, Pırpır, Ceylan, Kırçiçeği, Sahabo, Uçankuş, Ekmeği Kırık, Tavşan Harabesi, Orta Yoğurtçu, Bayat, Kuş Harabesi, Ağzıbüyük, Avrat, Küçük Bakışlar, Yılan Harabesi, Kurt Harabesi, Vize, Öğrenci, Asker Harabesi, Aşağı Mucit, Yukarı Mucit, Kurt, Uyuzpınar, Akbaba, Sabırlı, Köşker, Küçük Kap, At Yurdu, Kazıklı, Zübeyde Hanım, Kaçaklar, Limon, Gözdeğmez, Tilkili, Arabalı, Mecbure, Ceylan Harabesi, Tekağaç, Kulaksız, Karakız, Sakaltutan, Sinekli, Güvercin, Selamet, Kangörmez, Ela Göz, Keşif, Sarı Kuşlar, Tosun, Yedikardeş, Gazlıkuyu, Tanınmış, Aşağı Aydüştü, Durdular, Küçük Minare, Maraz, Geyikviran, Uzun Oda, Tilki, Anaplı, Güluşağı, Kulaksız, Mamo, Kısık Su, Hışhış, Ördekli, Deve Boynu, Kara Bıyık, Şabani, Katırkuyu, Keçikuyu, Subastı, Köpekli, Ağıztadı, Dikbıyık, Dörtparmak, Sağırlar, Geyikli, İmece, Atyolu, Topalak, Katır Mağara, Akoğlan, Halilcik, Onbaşı, Karşıcı, Su Göründü, Kızbeyi.
     


 
D

dileklerperisi

Kullanıcı
8 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
:ahah

Yaw utanıyorlarsa değiştirsinler ya.
Teşekkürler perim.
 
B

bıldırcın

Benim köyümün adı da "Kötüköy"  :kihkih :kihkih
 
S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
bıldırcın' Alıntı:
Benim köyümün adı da "Kötüköy"  :kihkih :kihkih
Şaka olduğunu söyle,yoksa sazan gibi inanacagım.. ???
 
C

cnrbstnc

Kullanıcı
22 Tem 2008
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
İsim bulamamışlar herhalde.
Bir dönem Kürtçe yerleşim isimleri değiştiriliyordu. Büyük ihtimalle o zamanlar koyulan isimler bunlar. Başka yerde bu kadar çok komik isim olacağını zannetmiyorum. Olur ama bu kadar çok olmaz. :)
 
E

erhan1067

Kullanıcı
6 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
boşa zman offf
 
M

M

Kullanıcı
31 Tem 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
:D
Hadi ya bunlar gerçekmiymiş ya çok saşırdım bir o kadar da komığime gitti
;)
Teşekkürler su perisi bu güzel paylaşımn için=)
 
G

Görsel**

Bu isimler kimbilir hangi ruhhali ile verilmiştir.?Bence utanılması gereken çokta dert edilmesi gereken bir durum değil ya bilemiyorum artık.Sadece Urfa 'da değil her yerde var böyle tuhaf isimler.


 
crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul
Su Perisi' Alıntı:
Kızlar Köyü’nde oturan 57 yaşındaki Mustafa Tepe, yıllar önce köy ağasının tek kızının olduğunu ve köyün bu kıza miras kaldığını belirterek, “Köy, ağa kızına miras kalmış.
Bu yüzden köyümüzün ismi Kızlar olarak kalmış. Bugün bu köy ve mezra isimleri herkese komik geliyor.
Ağalığın -debeyliğin hüküm sürmesi, köylerin ağadan oğula miras kalması,eğitimsizlik -cehalet utandırmıyorda ..İsimlermi utandırıyormuş..?
 
Üst