Sakız çiğnemenin de faydası var...

• Konbuyu başlatan roze
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Araştırma Sonuçları kategorisinde roze tarafından oluşturulan Sakız çiğnemenin de faydası var... başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 19,072 kez görüntülenmiş, 71 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Araştırma Sonuçları
Konu Başlığı Sakız çiğnemenin de faydası var...
Konbuyu başlatan roze
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan dilvin darak
R

roze

Sakız çiğnemek pek de yararlı bir uğraş olarak görülmez. Hatta kimilerine göre ciddiyeti bozar. Ancak İngiltere de yapılan bir araştırma sakız çiğnemenin yararlarını ortaya çıkarttı. İlginç deney ve sonuçları.

İngiltere de yapılan bir araştırmada, sakız çiğnemenin zekâyı geliştirebileceği sonucu alındı.

Northumbrıa Ünıversıtesı ve Bılme-Kavrama Araştırma Birimi’nin ortak araştırmasına göre, sakız çiğnemenin düşünme ve anımsama gibi idrakli ilgili işlevlerde olumlu etkileri belirlendi.

Üniversitenin Sınır bilimi bölümünden araştırmacı Andrew Scholey, araştırma sonuçlarını çok açık olarak değerlendirirken, sakız çiğnemenin hafızayı olumlu etkilediğini belirtti. Scholey, “Sakız çiğneyen kişilerin hafıza testlerinde daha başarılı olduklarını ve daha çok kelime hatırladıklarını gördük” dedi.

Sakızın naneli ya da mentollü olmasının bir fark yaratmadığını belirten Scholey, en önemli unsurun sürekli sakız çiğnemek olduğunu ifade etti. Andrew Scholey, araştırmaya katılan 75 kişinin, sakız çiğnemeyenler, gerçekten sakız çiğneyenler ve yalandan sakız çiğneyenler şeklinde gruplara ayrıldığını belirtti.

Araştırma sırasında deneklere resim, kelime ve telefon numarası hatırlatmaya yönelik sorular sorulduğunu kaydeden Scholey, Testlerden sonra gerçekten sakız çiğneyenlerin, sakız çiğnemeyenlere göre kalp atışları dakikada 3 kez, yalancı çiğneyenlere göre ise 1,5 kez hızlı attı. Kalp atışındaki artışın, idraki artıracak derecede beyne oksijen ve glikoz dağıtımını yükseltmiş olabileceğini düşünüyoruz dedi.

alıntıdır

R

re-Member

Kullanıcı
16 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
::)  evet sakız çiğnemeyi sevmeyen biri de arasıra da olsa atmalı bir tane ağzına :) bu yaralarının dışında alzheimer(alzaymır) hastalığını engelleyebileceğini duymuştum.......

teşekkürler roze  ;)

A

alparslan

Kullanıcı
2 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
ben kendim çiğniyorum ama sadece evde sokakta çiğnenmesine karşıyım :)
ama yararlarıda varmış öğrenmiş oldum
teşekkürler
:)

R

roze

Evet, sana katılıyorum. Bende fazla çiğnemezdim ama okuyunca fikrimi değiştirdim.
Rica ederim re-Member ;)

R

roze

alparslan' Alıntı:
ben kendim çiğniyorum ama sadece evde sokakta çiğnenmesine karşıyım :)
ama yararlarıda varmış öğrenmiş oldum
teşekkürler
:)

Evet ya cak cak çiğniyorlar bir de sinir oluyorum. Evde yalnızken istediğin gibi çiğne değil mi?
Rica ederim ;)

I

ibrahimcaca

Kullanıcı
8 Eki 2007
En iyi cevaplar
0
0
denizli
tşk bu bilgiler için sürekli sakız çiğneyen bir olarak sevindim bunlara boşu boşuna sakız çiğnemiyomuşuk ne güzel  :)

R

Real_Factor

Kullanıcı
9 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
Ben çiğneyince çenem yoruluyor yahu...! :) Ama bencede yukarıda roze'nin belirttiği gibi faydaları vardır...

M

mvö_4ever

Kullanıcı
9 Mar 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
haftalardır sakız çiğnemiyorum ...çiğnemek lazımmış...teşekkürler

curciin

curciin

Kullanıcı