Rüya görmenin faydası

• Konbuyu başlatan agokalper
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Araştırma Sonuçları kategorisinde agokalper tarafından oluşturulan Rüya görmenin faydası başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 9,858 kez görüntülenmiş, 32 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Araştırma Sonuçları
Konu Başlığı Rüya görmenin faydası
Konbuyu başlatan agokalper
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan YKMZ
A

agokalper

Kullanıcı
9 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
ABD'de yapılan araştırmaya göre uyumak, sorunların çözümünün bulunmasına yardımcı olabiliyor. Rüya görmek ise zekayı keskinleştiriyor.
İngiliz basınında yer alan habere göre, California Üniversitesi'nden Psikiyatri Profesörü Sara Mednick ve ekibi tarafından yapılan araştırmada, insanların uykudan sonra daha etraflıca ve çabuk düşünebildiği, hatta rüya görürlerse zekalarının daha da keskin çalıştığı ortaya çıktı.

Araştırmada, genç yetişkin deneklere yaratıcı görevler verilerek, çok sayıda üç kelimelik gruplar gösterildi ve üçüyle bağlantılı dördüncü kelimeyi bulmaları istendi.

Günün sonuna doğru katılımcıların uyumasına izin verildi ve manyetik rezonans görüntüleme cihazıyla uyku sırasında beyinleri gözlendi. Daha sonra yine aynı ve yeni görevler verilerek buna tepkileri incelendi.

Prof. Mednick, "Üzerinde düşünmekte olduğunuz sorunlar için, zaman, çözümü bulmakta yeterli olabilir. Ancak yeni sorunlar için yalnızca REM (sadece memeli ve bazı kuş türlerinde olan ve rüyaların en yoğun görüldüğü uyku dönemi) uykusunun yaratıcılığı artırdığını bulduk" diye konuştu.

A

agokalper

Kullanıcı
9 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
şu rezonans görüntüleme cihazı garip geldi  bana ya bi google bakayım neymiş  ;D

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
"Üzerinde düşünmekte olduğunuz sorunlar için, zaman, çözümü bulmakta yeterli olabilir. Ancak yeni sorunlar için yalnızca REM (sadece memeli ve bazı kuş türlerinde olan ve rüyaların en yoğun görüldüğü uyku dönemi) uykusunun yaratıcılığı artırdığını bulduk"
Her gece rüya görürüm ben:))
Bu söylenen her zaman geçerli değil bence. Bazen çok kötü riyalar görüp etkisinde kalarak güne mutsuz veya tedirgin başlayabiliyorum. O zaman yaratıcılıktan eser kalmıyor.:))

agokalper' Alıntı:
şu rezonans görüntüleme cihazı garip geldi  bana ya bi google bakayım neymiş  ;D
Ya ben de hep Zeytin'in nasıl rüyalar gördüğünü merak etmişimdir. Bazen sıçrayarak uyanıyor, ağlıyor falan. Hep böyle bi cihaz olsa da -bunun gibi değil, direk rüysyı gösteren- Zeytin'in rüyalarını izlesem diyordum.:))

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
Ben bayadır rüya görmüyorum pek. :)

Hem bu konuyu hatırlıyorum ya ben. Rüya görmek sorunların çözümüne yardımcı oluyor falanlı bişeydi. Hayal kurmakmıydı yoksa.  :)

G

GÜLBANU38

Kullanıcı
21 Ara 2008
En iyi cevaplar
0
0
Kayseri
bende çok rüya görürüm
tesekkürler paylaşımın için  :)

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Her güne ayrı rüya görürüm,ayrıca rüyalarımıda bazı bazı kontrol edebilirim :)
Bu çok hoş bir duygu...Rüyalarını kendin şeçip yönlendirebilmem :)
Araştırmaya gelince çok katılmıyorum..Sonuçda,insanların çogu rüya görmüyor,genelde de bu erkeklerde oluyor nedense bunu bir araştırsınlar derim  ::)
Yada bayanların hayal gücü daha gelişmiş ondan mıdır,erkeklerden daha çok rüya görmeleri...

Rüya görmeden uyanan bir kişi,beyin günün stresi,çöplügü,duygusal sorunlarından tut,duygusuz sorunlarına kadar  :p :) Gün içi yaşadıgı bütün olayları tozlu raflara kaldıramadıgı ve ertesi güne elinde paketi nereye koyacagını bilmeden kaldıgı sabah güne gergin başladıgını okumuştum...
O yüzden rüya görmek için gayret edin :)
Bol rüyalı günler dilerim....İlk konuyu açan agokalper'e  :)

A

agokalper

Kullanıcı
9 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
teşekkür ederim peri ama bende hiç rüya görmüyorum desem çokta yalan olmaz.. Ama görürsemde hep gergin rüyalar görüyorum.. hayır ola  :)

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Hayrola  :)

Ben dedim ama erkekler çok nadir rüya görüyorlar diye...Bunu bir araştırmalı bakalım neler bulacagım.. :)
Hem ben de çogunluk gerign rüya görürüm ama bu bana bir eksi degil artıdır,adrenelin yüksek tutacak rüyaları severim  8) Tabi gerektigi eyrde müdahale ettigim içinde olabilir  8) (astral seyahat gibi) :)

Y

yaratici_idea

Kullanıcı
17 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Rüyadan uyanamıyorum ki :)

E

ekolıst

Kullanıcı
12 Eki 2008
En iyi cevaplar
0
0
Malatya
Ben de çok rüya görüyorum ya..artık bazen yeter diyorum ama yine sonuç aynı.. ya bilinç altıma yerleşen düşünceler çok yada düşünmekten rüyalara yolculuk yapıyorum demek... :D

M

M

Kullanıcı
31 Tem 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Çok fazla rüya görmem ama gördüğüm zaman da hepsinin acısını çıkarırım  ;D

M

M

Kullanıcı
31 Tem 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Hergün rüya görmem ama rüya gördüğümde uzun rüyalar görürüm :) Her ne kadar uzun desemde değil çünkü rüyalar 2-3 sanıyelikmiş :D

V

vega

Kullanıcı
24 Ara 2008
En iyi cevaplar
0
0
Diyarbakır
hep karman çorman bi konu gibi gelmiştir hala açıklanamayan rüya görme olayı bana meğer oda faydalıymış neyse görrelim bari biraz  :D teşekkürler

A

agokalper

Kullanıcı
9 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
M' Alıntı:
Hergün rüya görmem ama rüya gördüğümde uzun rüyalar görürüm :) Her ne kadar uzun desemde değil çünkü rüyalar 2-3 sanıyelikmiş :D
öyleymiş ama o süreyi nasıl ölçmüşler merak ediyorum hep 2  3 saniye oldugunu duyduk ta nasıl ölçtüklerini hiç okumadım  ::) ::)