Renklerden Nasıl Etkileniriz?

  • Konbuyu başlatan eftelya
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Araştırma Sonuçları kategorisinde eftelya tarafından oluşturulan Renklerden Nasıl Etkileniriz? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,275 kez görüntülenmiş, 6 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Araştırma Sonuçları
Konu Başlığı Renklerden Nasıl Etkileniriz?
Konbuyu başlatan eftelya
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan GulsahToptas
E

eftelya

Kullanıcı
20 Nis 2007
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
Renklerden Nasıl Etkileniriz?


Renklerin insan davranışını ve psikolojisini önemli ölçüde etkilediği bugün kesinleşmiştir. Kanada'da bir okulda yapılan deneyde, odaların renk ve ışık düzenlerinin değiştirilmesi ile bazı öğrencilerin zeka düzeylerinin ve disiplin sorunlarının olumlu biçimde etkilendiği tespit edilmiştir. Ancak insan gözünün ışık ve rengi algılayan ağ tabakasının görme sinirleri vasıtasıyla bunu beyne ilettikten sonra beyinde nasıl fizyolojik etkiler yarattığını renkbilimciler henüz açıklayamıyor.

Aslında gözümüze gelen görüntü iki çeşit görme hücresi aracılığı ile taranır. Silindir veya çomak şeklinde olanlar ışığı, koni şeklinde olanlar ise rengi algılar. Gözümüzde 7 milyon konik ve 100 milyon kadar silindirik hücre vardır.

Renge duyarlı konik hücreler ağ tabakasının ortasında, ışığa duyarlı silindirik hücreler ise kenarında daha yoğundur. Bu nedenle gece gökyüzünde gözümüzün kenarından gördüğümüz bir yıldızı, ona doğrudan bakınca göremeyiz. Çünkü burada ışığa hassas silindirik hücreler daha az olduğundan görüntü kaybolur. Aynı şekilde gözümüzün kenarıyla baktığımız şekillerde renkler kaybolur.

Yapılan deneylerde, pembe renge bakan kişilerin rahatladıkları, kırmızı, turuncu ve sarı gibi sıcak renklere bakanlarda tansiyonun yükseldiği, nabzın ve solunumun hızlandığı, terlemenin çoğaldığı, mavi rengin ise tam tersi etki yarattığı belirlenmiştir.

Araştırmalar insanların en çok mavi rengi sevdiklerini, bunu kırmızı ve yeşilin takip ettiğini göstermektedir. Erkekler yeşil, deniz mavisi, turuncu ve koyu mor renkleri tercih ederken, kadınlar firuze yeşili, açık mavi, pembe gibi açık-uçuk renkleri, çocuklar ise mavi, kırmızı, yeşil, sarı ve turuncu gibi canlı renkleri daha çok sevmektedirler.

Bir binada sarı renge boyanmış bir tavan, odayı daha yüksek, sarı renkli duvarlar ise daha geniş gösterir. Kliniklerin sıcak renklere boyanması, beyaz rengin hastalarda yarattığı hüzün duygusunu azaltır. Ayaküstü hazır yiyecek satan dükkanların duvarları iştah açtıran portakal rengine boyanırken yarış arabalarında kırmızı veya turuncu-sarı renkler tercih edilir. Aslında bir renk olmayan, daha doğrusu renksizlik olan siyah da makam araçlarının klasik rengidir.

Kırmızı renk kan rengidir, asırlar boyu tehlikenin ve tahribatın simgesi olmuştur. Trafik ışıklarında 'dur' sinyali olarak kullanılmasının nedeni de budur. Ameliyathanelerde, bulaşan kan rengini belli etmeyeceği için mantıken kırmızı giysi kullanılması gerekirken, teskin edici mavi ve yeşil renkler tercih edilir.


alıntı
 
P

Paradoks

RENKLERİN TEMSİL ETTİKLERİ FİGÜRLERİ BİLMİYORDUM VESİLENİZLE ÖGRENMİS OLDUM TESEKKÜRLER... ;)
 
B

buLut

Kullanıcı
29 Eki 2007
En iyi cevaplar
0
0
sarı rengin dershane ve okul duvarlarında  kullanılması  öğrenmeyi kolaylaştırdığı tespit edilmiş diye biliyorum. hatta odamın duvarlarını sarıya boyalı  :D
araştırmanın ne kadar doğru olduğunu bilmiyorum tabi
sadece uyguladım .
 
K

Kristal

Kırmızı boyalı bir ameliyathane  :-\
ürperti verici olurdu sanırım. :(
 
P

Paradoks

buLut' Alıntı:
sarı rengin dershane ve okul duvarlarında  kullanılması  öğrenmeyi kolaylaştırdığı tespit edilmiş diye biliyorum. hatta odamın duvarlarını sarıya boyalı  :D
araştırmanın ne kadar doğru olduğunu bilmiyorum tabi
sadece uyguladım .
EGİTİM GÖRDÜGÜM OKULDA SARI.. :D
 
G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Burada belirtilen bilgileri okurken, aklıma "kişsel gelişim seminerinde" Oğuz Hocanın verdiği bilgiler ve testi aklıma geldi. Bazı sorulardan sonra renk analizi yapılıyordu ve o renklere istinaden de kişilik analizi aktarılıyordu. :)
Yazıda geçen duvar renkleri bilgisini okuduktan sonra düşündümde, gerçektende evlerde badana yapılacağı zaman, açıklar renkler tercih edilir; aydınlık, ferah ve geniş göstersin diye.
 
Üst