Kişisel Gelişim Eğitimi

Ramazanda aspirin mide kanaması yapabilir

  • Konbuyu başlatan roze
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde roze tarafından oluşturulan Ramazanda aspirin mide kanaması yapabilir başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,106 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Ramazanda aspirin mide kanaması yapabilir
Konbuyu başlatan roze
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan roze
R

roze

  Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Kemal Kul, Ramazan'da doktora danışmadan kullanılan aspirinlerin mide kanamalarına ve delinmelerine yol açabileceğini söyledi.

  Ramazan süresince ağrı kesicilerin ve aspirin kullanımının özen istediğini, bilinçsiz ilaç alımının mide delinmeleri ve kanamalara yol açabileceğini belirten Kul, "Zaten mide için oldukça zararlı olan ağrı kesici ve aspirinlerin doktor önerisi olmadan kullanımı, oruç sırasında tehlikeli kanama ve mide delinmelerine sebep olabilir. Doktorun çok önermediği ancak kan sulandırıcı etkisinden yararlanmak için kişinin kendi başına kullandığı aspirinlerle ortaya çıkan kanamalarla Ramazan'da daha fazla karşılaşıyoruz." dedi.

  Midedeki asit ve gıdaların yemek borusuna geri gelmesi, burada tahrişe ve kişide göğüs arkasında yanma gibi şikayetlere yol açması şeklinde tanımlanan reflü hastalığıyla da ramazanda sıkça karşılaştıklarını ifade eden Dr. Kul, "Normal zamanlarda da toplumda sık olarak gözlenen bu durum, ramazan ayında artmaktadır. Bu hastalığın en önemli sebebi, uzun süren açlık sonrası dikkatsizce yüksek kalorili ve fazla miktarda yemektir. Ayrıca sahurdan sonra hemen yatılması da zararlıdır. Yatar pozisyonda yiyeceklerin mideden yemek borusuna geri gelmesi kolaylaşmaktadır." şeklinde konuştu.

  Kemal Kul, iftarda yüksek kalorili ve yağlı yiyeceklerden kaçınmanın reflü ihtimalini azaltacağını dile getirerek şunları söyledi: "İftarda az miktarda yemek yenmeli. Aradan 3 saat geçtikten sonra küçük bir öğün eklenmeli. Böylece mide aşırı doldurulmamış olur. Sahurda da hafif yiyecekler tercih edilmeli. Ayrıca yedikten sonra hemen yatmamak, gece reflülerini engelleyecektir."

 
Üst