Psikopat Yöneticiler Skandallara Yol Açıyor

• Konbuyu başlatan Pitoxil
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde İş Dünyası Yazıları kategorisinde Pitoxil tarafından oluşturulan Psikopat Yöneticiler Skandallara Yol Açıyor başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 8,757 kez görüntülenmiş, 25 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı İş Dünyası Yazıları
Konu Başlığı Psikopat Yöneticiler Skandallara Yol Açıyor
Konbuyu başlatan Pitoxil
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan spiritualsigns
P

Pitoxil

Kullanıcı
10 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
Psikopat yöneticiler skandallara yol açıyor
Kendilerini gereğinden fazla önemseyen bu tipler, empati kuramayan ve bencil olan kişiler oluyor.
Kendilerinden başka kimseyi beğenmiyorlar. Kariyer hırsları ve hissedarların çıkarları uğruna çalışanların ihtiyaçlarını yok sayıyorlar. Çalışanlarını kullanıyorlar. Suçluluk duymuyorlar.

Yalan söylüyorlar

Psikopat yönetici olarak nitelendirilen yöneticiler, karşısındakilerin duygu ve düşünceleriyle ilgilenmiyor. Vicdan ya da suçluluk duygusu hissetmiyorlar. Hırslari ve hissedarlarının çıkarları uğruna herkesi kullanıyorlar. Hare'in araştırmalarına göre psikopat yöneticiler ilk bakışta son derece sevilesi insanlar. Çalışanlarını onları sevdiklerine, sadakatlerini takdir ettiklerine inandiriyorlar. Ancak bu konularda sürekli yalan söylüyorlar. Katı ve duyarsızlar, çalışanlarıyla adeta oynuyorlar. Sözde duygusal bağlar kurarak meslektaşlarını avuçlarının içine alıyorlar.

Özellikleri neler?

- Kendilerini gereğinden fazla önemserler. Sahte bir çekicilikleri vardır.
- Bencildirler.
- Çevrelerindeki insanları çıkarları için kullanırlar. Herkesi ve her olayı onları amaçlarına götürecek birer araç olarak görürler.
- Suçluluk ve vicdan duygusundan yoksundurlar.
- Empati fakiridirler.
- Sürekli yalan söylerler.
- En yakın dostunuz gibi davranırlar ama aslında sizinle zerre kadar ilgilenmezler.
- Başarısızlıklarında sorumluluk almaktan kaçınırlar.

Baş etme kılavuzu

Iltifatlara dikkat edin: Calisma arkadasiniz ya da yoneticiniz tarafindan yapilan samimi iltifatlar motive edicidir. Ancak israrci, zaman zaman bogucu pohpohlamalara karsi tetikte olun.

Kendinize guvenin: Yoneticinizin sizden daha yasli, daha zengin ya da daha ust pozisyonda olmasi ahlaki yargilarinin sizinkinden daha saglikli oldugunu gostermez.

Sorgulayici olun: Ustlerinizin otoritesi kisisel deger yargilarinizla cakistiginda yonetiminizi sorgulayin. Isbirlikci olmayin. Ilk bakista zor gorunse de bu tutum, kariyeriniz, daha da onemlisi kendinize olan sayginiz acisindan onemlidir.

Korkuyu saygiyla karistirmayin: Yoneticinizden korkuyorsaniz bu duyguyu sakin saygi zannetmeyin.

Kendinizi harcatmayin: Psikopat yoneticinizin hayatinizdaki zararlarini iyi degerlendirin. Zarar gercekten fazlaysa isinizi birakmaniz gerekebilir. Unutmayin; iyi yasamak en iyi intikamdir.

Tarihte kimler var?

Henry Ford: Calisanlari arasina casuslar yerlestirdi. 'Altyapisinda' sendika temsilcileriyle isbirligi yapabilecek iscilere karsi makineli tufek, gozyasi gazi ve ozel bir ordu bulundurdu.

Henry Clay Frick: Celik krali Frick 300 kisilik guvenlik ekibiyle grev yapan iscilere ve ailelerine ates acti. Grev katilimcilarini isten ve lojmanlarindan atti. Elebasi elemanlarina santaj yapti, oldurmeye tesebbus etti.

Harold Geneen: Tepe yoneticilerini asagilamaya yonelik yildirma toplantilariyla nam salmisti. Her ay 120 yoneticisini haftanin dort gunu, gunde 14 saat suren iskence toplantilarina cagiriyordu. Yorgunluktan bitap dusen calisanlariyla halk onunde dalga geciyordu.

Safari

Safari

Kullanıcı
7 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
Bu farklı bilgiler için teşekkürler..
Fakat ben bu gibi bir işletmede çalışıyor olsaydım baş etmek yerine başka bir iş bakardım..
Yaptığım iş bana zevk vermiyorsa orada fazla kalacağımı düşünmüyorum..

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Safari' Alıntı:
Bu farklı bilgiler için teşekkürler..
Fakat ben bu gibi bir işletmede çalışıyor olsaydım baş etmek yerine başka bir iş bakardım..
Yaptığım iş bana zevk vermiyorsa orada fazla kalacağımı düşünmüyorum..
Ben de.. zaten o kadar yoğun çalışıyoruz bir de patron kompleksi çekmeyelim dimi!
Teşekkürler paylaşımın için..

G

Gozde

Kullanıcı
9 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Lüleburgaz
şimdi burda yöneticiden kastettiğimiz patron mubölüm eşimi ? eğer patronsa; bende çekmem. para önemli sonucta para kazanmak için çalışıyoruz ama insan mutlu olmadığı bir yerde zaten verimli olamaz buda terfisini geciktirir, birimini düşürür. Kısacası mutlu olmadığım yerle hele ki işverenle sorun yaşadığım bir yerde başetmektense uzaklaşmayı seçerim. Elemanla sorun yaşasam bir şekilde başederim ama patronla zor... 

P

Pitoxil

Kullanıcı
10 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
Haklısınız anlaşamadığınız bir patronla o işe ne kadar verim katabiliriz ki...
ama günümüz şartlarında iş bulmak o kadar zorlaştı ki kafamızın estiğinde işten ayrılamıyoruz
Bence  o yüzden patronlarla baş etmesini bilmeli
Zor insanlardan kaçmamalı onun yerine çözüm aramak daha mantıklı gibi..

C

cooldeath

Kullanıcı
20 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
Antalya
Savaşırdım yüzyıllardır bizleri cezbeden güç zor ve imkansızla savaşmak tabi bu arada pasifizasyona uğramadan.eğer pasifize olursak savaşırken yaşam biçimine dönüşür ama savaşırdım!hemen terketmezdim :)

F

Feveran Estomp

Kullanıcı
6 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Mersin
Hırs insanı bitiriyor.. Ve yavaş yavaş şizofreni yaratıyor..

Safari

Safari

Kullanıcı
7 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
Belki alakasız bulucaksınız konuyla.. Fakat.. "ßen iş arıyorum" diyene sadece gülümsüyorum.. Kendimi bildim bileli çalışıyorum.. İzinlerim dışında toplasanız belki 15-20 gün boşta kalmışımdır.. (Aynı zamanda okuyordum da.. )

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Alakasız olmuş biraz bence de ama sana bu konuda katılıyorum. Gerçekten çalışmak isteyen kesinlikle iş buluyor.

D

darkdad

Kullanıcı
17 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
Dünya
Safari' Alıntı:
Belki alakasız bulucaksınız konuyla.. Fakat.. "ßen iş arıyorum" diyene sadece gülümsüyorum.. Kendimi bildim bileli çalışıyorum.. İzinlerim dışında toplasanız belki 15-20 gün boşta kalmışımdır.. (Aynı zamanda okuyordum da.. )
deli gibi çalışmak istiyorum..2 aydır işsizim..bu nedir peki..?

B

Bülent

darkdad' Alıntı:
İşsizlik.

İktisatta işsizliğin tanımı; işgücü talebinin mevcut işgücünden az olması durumudur. Makro ekonominin ilgi alanına giren işsizliğin; iradi, gayri iradi, friksiyonel, konjonktürel, mevsimlik, yapısal, teknolojik ve gizli işsizlik olmak üzere çeşitleri vardır. İradi işsizlik dışındakiler ekonomiyle direk bağlantılıdır fakat iradi işsizlik daha çok kişilerin insiyatifindedir. Türkiyedeki işsizlik türlerinden benim dikkatleri üzerine çekmek istediğim türü de iradi işsizlik, yani madalyonun görünmeyen yüzü...
İradi işsizliğin şu şekilde tanımlayabiliriz; piyasada geçerli olan ücreti kabul ettiği taktirde, rahatlıkla iş bulabileceği halde çalışmayan kişilerin meydana getirdiği işsizlik...

D

darkdad

Kullanıcı
17 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
Dünya
Bülent' Alıntı:
darkdad' Alıntı:
İşsizlik.
biliyorum öyle olduğunu..ama yukarıda arkadaşımın söylediğine takıldım..üniversitede elbette herşeyi yaptım bende..ama şimdi öğrenciyken yapılanlar geçinmek için yetermi?
kalifiye bir eleman olduğumu düşünüyorum..üniv mezunuyum..iyi bir sektörde yaklaşık 4 yıllık tecrübem var..oldukça kurumsal ve büyük firmalarda çalıştım..
ancak şu an..
EVET İŞ ARIYORUM :mad:

P

Pitoxil

Kullanıcı
10 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
Safari' Alıntı:
Safari "iş arayanlara gülmek" ne demek istediniz..? Şahsen size yakıştıramadım. Birgün sizde işsiz kalırsanız bizde güleriz. (hoş olur mu?) İşsizliğin ne olduğunu biliyor musunuz? 15-20 gün boş kaldığınız için bir işsizin maddi-manevi durumunu düşünecek empatiyi kuramadınız mı?

Safari

Safari

Kullanıcı
7 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
Pitoxil' Alıntı:
Safari' Alıntı:
Safari "iş arayanlara gülmek" ne demek istediniz..? Şahsen size yakıştıramadım. Birgün sizde işsiz kalırsanız bizde güleriz. (hoş olur mu?) İşsizliğin ne olduğunu biliyor musunuz? 15-20 gün boş kaldığınız için bir işsizin maddi-manevi durumunu düşünecek empatiyi kuramadınız mı?
Şöyle söyliyeyim. İş bulamıyorum demek bence bahane.. İş arıyorsun ama sen yani işçi isen iş bulamamanın tek nedeni iş beğenmemektir diye düşünüyorum..
Kendimden örnek vereyim..
ßen aslen Samsunluyum ve İstanbul'a toplasan 3 bilemedin 5 kez gelmiştim 15 ay öncesinde..
Kendi mesleğimle ilgili iş yapan her firmaya mailler attım telefonlar açtım.. Kimseye dışarıda ben iş arıyorum demedim kii çevremde bunu söyleyebileceğim fazla kimse yoktu. sadece 3 gün boşta kaldım ve ilk iki günü hiç birşey yapmadım.

Bağlamak istediğim yer şurası.. çok yakın bir zamanda 25 yaşında üniversite okumuş bir arkadaşım ben 6-7 aydır iş arıyorum demişti.. 6-7 ay kısa bir süre değil asla..
Yaptığı şey sadece iş beğenmemekti.

ben toplasan 15-20 gün boşta kaldım evet. sadece tek firmada çalışmadım. en az 6-7 firma..

Temennim anlaşılabiliyor olmamdır.

Y

yaratici_idea

Kullanıcı
17 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
En büyük korkum böyle bir yönetici ile karşılaşmak..
Korku ile saygıyı karıştırmıyorum :)

D

darkdad

Kullanıcı
17 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
Dünya
safari ne okudun bilmiyorum ama bülent arkadaşıma katılıyorum..
iradi ve gayri iradi işsizlik kavramı çok doğru..ben ekonomi okudum bu arada..

gayri iradi işsizlik: İşçilerin cari ücret düzeyinde ve mevcut çalışma koşullarında iş bulamamasına gayri iradi işsizlik denir. Bu durumda işsiz kalanlar kendi karar ve iradeleri ile işsiz kalmış değillerdir.

Safari

Safari

Kullanıcı
7 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
darkdad' Alıntı:

gayri iradi işsizlik: İşçilerin cari ücret düzeyinde ve mevcut çalışma koşullarında iş bulamamasına gayri iradi işsizlik denir. Bu durumda işsiz kalanlar kendi karar ve iradeleri ile işsiz kalmış değillerdir.
Arkadaşım bu sadece benim görüşüm.. ßenim dediğim gerçektir doğrudur diye bir iddiada bulunmuyorum ki..

D

darkdad

Kullanıcı
17 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
Dünya
Safari' Alıntı:
darkdad' Alıntı:

Arkadaşım bu sadece benim görüşüm.. ßenim dediğim gerçektir doğrudur diye bir iddiada bulunmuyorum ki..
eğer sadece görüşünü söylersen saygı duyarım..ama gülmek lafı hoş kaçmadı bence..ben sadece ona takıldım..
iradi işsizlerde sana katılırım..ama bu herkes için geçerli değil..bunu belirtmek istedim arkadaşım...

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Safari "gülümsüyorum" dedi, "gülüyorum" demedi ve kendi deneyimlerini aktardı.

Safari

Safari

Kullanıcı
7 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
darkdad' Alıntı:
Safari' Alıntı:
Hangi şehirdesin. Bir mesleğin var mı?
İstanbul'da yada Samsun'da olman önemli değil elimden geleni yapmaya hazırım.