Pozitif tartışma sanatı ve huzur içinde yaşamak

  • Konbuyu başlatan Codex
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde Codex tarafından oluşturulan Pozitif tartışma sanatı ve huzur içinde yaşamak başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,147 kez görüntülenmiş, 6 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı Pozitif tartışma sanatı ve huzur içinde yaşamak
Konbuyu başlatan Codex
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan gökteki yıldız
Codex

Codex

Özgür Şahin
Site Kurucusu
14 May 2006
En iyi cevaplar
0
48
Çanakkale
www.kendinigelistir.com

Tartışma, genellikle problem haline gelmiş belli bir durumun çözümüne yönelik olarak yapılan sözlü bir fikir alış verişidir. Öte yandan tartışma, bu işin nasıl yapılacağını bilmiyorsanız kesinlikle huzurumuzu bozan ve bizi mutsuz edip moralimizi eksinin altına düşüren bir eylemdir.

Nasıl başlarsa başlasın, sonunda biri veya diğerinin fikri galip gelir. Kimi zaman orta yol bulunarak anlaşma sağlanır, bazen de sonuçsuz kalır.
Sonuçta haklı olanın fikrinin ortaya çıkması iyidir de, tartışma adabından habersiz ve tartışmayı kavga ile karıştıran insanlardan biri ile bu çoklu oyunu oynamak durumunda kalmışsanız, vay halinize!

Birçok şeyde olduğu gibi tartışmanın da bir adabı ve uyulması gerekli kuralları vardır. Bunlar yazılı kurallar olmayıp, uyulmazsa kimse kanun zoruyla sizi adapte etmeye uğraş vermez. Sonuçlarına katlanmaya hazırsanız, uymama hakkınız daima saklıdır.

Şimdi dilerseniz, tartışmaya girmek durumunda kaldığımızda gerek kendimize dikkat etmek, gerekse karşı tarafı yaralamamak için yapmamız gerekenleri bir terapi tadında gözden geçirelim.

İşin başında var olması gereken bir tartışma adabından söz etmiştik. Her türlü adaba herkesin bizim anladığımız biçimde uyum göstermesini beklemek gibi bir lüksümüz yoktur. Bu yüzden açıkça gerekmedikçe insanlarla, hele de tanımadığımız insanlarla tartışmaya girmemek daima huzurumuzu korur.

Sonucun ne olacağını bilemediğimiz gibi, insanların davranışlarının biçimini ve sınırlarını da kestiremeyeceğimizden olumsuzluklardan uzak kalmamıza yardımcı olur. İşte sizlere tartışma esnasında yönetimi elde tutmak için birkaç altın kural:

Tartışmada Kontrol ve Yönetim Sanatının Kuralları

Vücut dilimize ve sesimizin tonlamasına dikkat!
Tartışma esnasında, gözlerimizi bilinçli kullanabilmeyi öğrenmek daima faydamıza olacaktır. Karşımızdaki insanın ne zaman gözlerine bakıp, ne zaman gözlerimizi üzerinden çekmemiz gerektiğini dikkatli ayarlamamız, süreçte bize yardımcı olacak en önemli silahlarımızdan biridir.
Karşımızda bulunan insana gözlerimizi dikmek kimi zaman meydan okuma, gözlerimizi kaçırmak da suçlamayı kabul veya ürkme anlamına gelebileceğinden, gereksiz yanlış anlamaları başından önlemiş oluruz.

İstemeden de olsa tartışma içine çekilmişsek, kendi adımıza, illaki bir adabı olduğunu aklımızda tutmaya gayret etmeliyiz.

Ne kadar soğukkanlı görünseniz de özellikle sizi iyi tanıyan insanlarla tartışma ortamı içerisinde kalmışsanız, vücut dilimize dikkat etmek de işimizi kolaylaştıracaktır. Bazen yapılan ufak bir mimik, o anda vermeyi istediğimiz mesajın yanlış algılanmasına neden olabilir.

Eliniz kolunuz ne kadar ağrısa da asla kollarınızı kavuşturmamaya dikkat edin. Vücut dilinden zerre kadar anlamayan insanlar bile günümüzde kollarını kavuşturmanın, karşındakinin fikrine katılmamak ve konuya kapalıyım mesajını vermek amacı ile yapıldığını varsaymaktadırlar.
Tartışma esnasında ses tonumuz ayrı bir özeni hak eder. Agresif olmaktan uzak, sohbet havasındaki bir ses tonu daima lehimize bir puan olacaktır. Saygımızı ve sükunetimizi bozmamaya özen gösterelim.

Tartışmayı kan davasına dönüştürmemek için sinirli olsak da, bunu belli etmemeye, saygı kurallarının gerektirdiği şekilde hareket etmeye özen göstermek, sürece uygun hareketlerden biridir.

Kendi fikirlerimizi kabul ettirmek için tepinmekten kaçınmak bizi daha az yıpratacaktır. Tartışma ortamını, bilmediğiniz şeyleri öğrendiğiniz bir yer olarak kabul etmek de huzurunuzu muhafaza etmenize yardımcı olacaktır. Karşınızdaki insanın ne zaman sinirlenebileceğini veya sınırlarını öğrenebilmek adına sakin olmak size kolaylık sağlayacaktır.

Karşınızdaki insan dilediği kadar sinirlenebilir. Siz, adrenalin seviyenizi normalde tutmaya özen gösterin. Bu, hem vücudunuza zarar verip olumsuz değişiklikler yaratarak sizi zayıf düşürür hem huzurunuzu bozar. Gerekirse yanınıza bir paket çikolata bulundurun. Sinirlenmeye başladığınızı hissettiğiniz anda ağzınıza atarsınız. Kaldı ki, sinirlerinizin gerilmesi, tartışma bitiminden sonra bile sizi etkilemeye devam edecektir.
Bu ufak noktalara dikkat edildiği zaman tartışma sonucu ne olursa olsun, insanlarla yaşadığımız problemler daha az olur. Huzurumuz kaçmaz. Önemli olan, huzur içinde yaşayabilmek değil midir?

Yazar : Patricia Muradi
 
D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Çok güzel bir konu, tam bana göre:)))

Şimdi, tartışma esnasına ne kadar sakin olmaya çalışırsak çalışalım arada bir tane bağırarak konuşan, sindirmeye çalışan tip var ise beniim kendimi tutmam çok zor oluyor maalesef.:)

Eliniz kolunuz ne kadar ağrısa da asla kollarınızı kavuşturmamaya dikkat edin. Vücut dilinden zerre kadar anlamayan insanlar bile günümüzde kollarını kavuşturmanın, karşındakinin fikrine katılmamak ve konuya kapalıyım mesajını vermek amacı ile yapıldığını varsaymaktadırlar.
Hee bir de bu! Her zamanki hareketimdir bu benim:))) Normal otururken bacaklarımı uzatırım, kollarımı kavuştururum, başım sağa veya sola eğik dinlerim.:) Toplantıda da bacak bacak üstüne atıp kollarımı kavuştururum:))) Asla vazgeçemeyeceğim bir hareket gibi bişey hayatımda:)))

Paylaştığın için teşekkürler Özgür.
 
Y

yenice

Kullanıcı
19 Ocak 2009
En iyi cevaplar
0
0
ankara
burada paylaştığnız yazıların çoğunu okudum.hepsi birbirinden ayrı özellikte ve hepsi çok değerli konular.ya siz gerçekten soyu tükenmekte olan bilinçli ve bilgili insanlardansınız yada ben göremiyorum.bilinç ve bilgi  insanı insan yapan büyük değerlerdir.böyle insanların yaşadığını görmek güzel.paylaştığınız her bir konu için çok teşekkürler.okuyunca insanı düşündüren konular.ne yaptığımızı yada yapacağımızı bir an olsun kavrayabilmemizi sağlayan bilgi dolu yazılar.burda bahsettiğiniz gibi gözlerdeki ifade insanın durumunu nasıl anlatıyorsa yazılan her satırda aynı şekilde anlatıyor tarzımızı.hayat karşındakiyle tartışıp kırmayacak kadar kısa ve güzel.herkese sinirle değilde sevgiyle,umutla bakmak dileğiyle...
 
Y

yaratici_idea

Kullanıcı
17 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Tartışma taraflara bir şeyler katmalıdır bence.
İnsanların temele eşitliği koymadığı tartışmalara ben kavga diyorum.
Oysa temele eşitliği koyduğunuzda kendinize de yanlış düşünme payı bırakmış oluyorsunuz, karşı tarafa da.
Ayrıca bu şekilde kimse kimseyi bağırıp çağırarak ezme derdinde( Ego tatmini) olmadığından gerçek bir çözüm arayışı içinde oluyorsunuz. Ego tatminini her ne şekilde olursa olsun içinde barındıran bir tartışma bence insanların savunma mekanizmalarını harekete geçirmekten öteye gitmez.
 
K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Aslında sabırlı bir insanım ama, bu son zamanlarda bazı fikirler bana öylesine sakıncalı geliyorki,  sinirleniyorum.

Bu fikirlerle ilgili tartışmalarda beni agresif yapıyor :d

Bunu: "Kendi fikirlerimizi kabul ettirmek için tepinmekten kaçınmak bizi daha az yıpratacaktır."

Ve bunu: " Tartışmayı kan davasına dönüştürmemek için sinirli olsak da, bunu belli etmemeye, saygı kurallarının gerektirdiği şekilde hareket etmeye özen göstermek, sürece uygun hareketlerden biridir."

Yapamıyorum..  
Ne hale gelmişim yav.
Teşekkürler. 
A

agokalper

Kullanıcı
9 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
herkesin biraz olsun kendini bulabileceği bir yazı.. hayatımızda kimbilir kaç sefer  tartışmaya girmişizdir ve bu tartışmalar kavga noktasına kadar ulaşabilen tartışmalardır.. Bence ana sayfada olması gerek bir yazı.. (belkide yayınlanmıştır).. teşekkürler paylaşım için..
 
Üst