Parmak izi yerine koku izi

• Konbuyu başlatan agokalper
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Araştırma Sonuçları kategorisinde agokalper tarafından oluşturulan Parmak izi yerine koku izi başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,315 kez görüntülenmiş, 8 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Araştırma Sonuçları
Konu Başlığı Parmak izi yerine koku izi
Konbuyu başlatan agokalper
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan ibrahim58
A

agokalper

Kullanıcı
9 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
Bilim adamları, havadaki kokuyu algılayabilen elektronik burun sistemi geliştirdi.

Projenin bir sonraki aşamasında sistem sayesinde suçlular parmak izi yerine koku izi ile yakalanabilecek, patlayıcıların yeri tespit edilebilecek. 

ABD'deki Yale Üniversitesi ile İspanyol bir şirket, İspanya'nın Valladolid şehrindeki Boecillo Teknopark'ında yeni bir sistem geliştirdi.

İnsan vücudundan yayılan kokunun, ağırlıklı olarak yağ asitlerinden kaynaklandığından hareket eden bilim adamları, bu kokuyu algılayabilen bir elektronik burun sistemi yaptı. Sistem, elektrosprey ile buharın iyonlaştırılması ve bunun tayf ölçer ile incelenmesi ile çalışıyor. Elektronik burun, hemen hemen hiç uçucu olmayan en az 18 karbon atomlu yağ asitlerine rağmen kokuyu anında tespit edebiliyor.

Şimdilik hacim olarak büyük yer kaplayan sistem, bir sonraki aşamasında el izinin bıraktığı bileşiklerin incelenmesi için de kullanılabilecek. Böylece suçluların yakalanmasında parmak izi yerine koku izi kullanılabilecek. Cihazın, küçük bir parça patlayıcının bile kokusunu alarak yerine sesli ya da görsel olarak belirleyebildiği de ifade ediliyor.

kaynak:veteknoloji

G

gökteki yıldız

Kullanıcı
13 May 2009
En iyi cevaplar
0
0
Antalya
İlginçmiş gerçekten
Paylaşımın için teşekürler

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Bir elektronik burun eksikti :d
Hmmm suçlu kokuyorsun. Sende katil kokusu var.
Adli elektronik buruncular :d

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Kıskanmıyorum.
Bir film izlemiştim. Azınlık raporu diye. Suçluları suç işlemeden yakalıyorlardı felan.
Adalet konusunda makinalara fazlaca güvenmememiz gerektiğini düşünüyorum.
Neticede makina. Kısa devre yapıp, masum kokan birini cinayet zanlısı olarak koklarsa nolucak değilmi ama.

A

agokalper

Kullanıcı
9 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
valla adamlar durumu iyice abartmış durumdalar her zaman daha başka ne yapacaklar diye merak ediyorum  :vaav

M

M

Kullanıcı
31 Tem 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Abartı gibi biraz ama bilemem  iyi olmuştur belkide  ???

Teşekkürler ilginç paylaşımın için :D

I

ibrahim58

Kullanıcı
9 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
Sivas
- Ben masumum :-[
- Hayır suçlusun elektronik burun kokunu buldu itiraf et.
- Abi valla ben masumum su faturasını ödeyemediğim için sular kesik
- eee
- Abi işte sular kesik olduğu için bir aydır banyo yapmadım olay yerinden geçmiştim olaydan birgün önce benim kokuyu algılamış elektronik buruncuk :-[