para açabilir mi her kapıyı? aslında satın alabilir mi ki kişiyi?

• Konbuyu başlatan efza
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde efza tarafından oluşturulan para açabilir mi her kapıyı? aslında satın alabilir mi ki kişiyi? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 6,038 kez görüntülenmiş, 20 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı para açabilir mi her kapıyı? aslında satın alabilir mi ki kişiyi?
Konbuyu başlatan efza
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Zynep
E

efza

Kullanıcı
26 Eyl 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Hayat yürüdüğümüz bir yol. Farklı kollardan geçim denilen zor
zanaatla yaşamsal sorunlarımızı aşmaya çalışıyoruz. Tüm
kapıları açan parayı kazanmak için her şeyi yapanlarımız var. Peki
para açabilir mi her kapıyı, aslında satın alabilir mi ki
kişiyi?..

Para veriyorsun "mal" alabiliyorsun ihtiyacını görmek için onunla
işini görüyorsun. Oysa Orhan Veli Kanık "Hava bedava bulut bedava"
demişti ne güzel. Ne söylerdi eski bir şarkıysa; "para para para
varlığı bir dert yokluğu yara". İki deyiş arasında ne büyük
çelişki.

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Parayı köpeğin önüne at yemez demişler...Dünyada ki en büyük fitne para ::)

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
İlginç bir konu,bir o kadar ilginç bir ilk yorum.
Neresinden tutsam bilemedim konuyu,tutan birileri çıkar heralde ama.

Kişisine göre değişir diyeyim gitsin konuya genel anlamda.

H

harariye

Kullanıcı
22 Eki 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
her ne kadar tarafında durmasam da para gerçekten güçlü...
şöyle düşünün bir kez karşılaştırma yaparken dahi parayı bi tarafa koyuyoruz diğer tarafaysa hepsini; aşk sevgi güven sadakat dostluk arkadaşlık....
bu yaklaşım bile çok şey anlatıyor aslında..

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
'Koyuyoruz' kelimesi yanlış. Genelleme içeriyorda
Keza bir çok erdemi maddiyatla eş tutmayan bir dolu insan var.
İnce bir ayrıntı

S

sessiz_lik25

Kullanıcı
28 Ağu 2008
En iyi cevaplar
0
0
harariye' Alıntı:
her ne kadar tarafında durmasam da para gerçekten güçlü...
şöyle düşünün bir kez karşılaştırma yaparken dahi parayı bi tarafa koyuyoruz diğer tarafaysa hepsini; aşk sevgi güven sadakat dostluk arkadaşlık....
bu yaklaşım bile çok şey anlatıyor aslında..
çok güzel anlatmışsın. sana katılıyorum.

kapıları açmak için kullanacağınız anahtarların ve insanlara istediğinizi yaptırabilmek için kullanacağınız araçların en etkilisi "para"dır. ister inanın ister inanmayın haytın gerçeği bu.

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Bir başka Özgür, öğretmen Özgür Karakaya'nın uzun bir yazısından kısa bir alıntı.
Teşekkürler Efza.

Kapıları açma konusunda, arkadaşlara katılıyorum, etkili bir araç.
Ancak 2.soruya bakınca, "hayır" demek istiyorum elbette ancak, ne yazık her iki tip insanı gördüm. Bazıları kendini paraya esir ederken, bazıları özgürlüğünü hiç bir paraya değişmeyen insanlar.

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
bazıları özgürlüğünü hiç bir paraya değişmeyen insanlar.
Kaldı mı ki böyle insanlar!! Sanırım bizim nesilde tükendi.. Çevremde hiç böyle birine rastlamadım.

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
dideM' Alıntı:
bazıları özgürlüğünü hiç bir paraya değişmeyen insanlar.
Kaldı mı ki böyle insanlar!! Sanırım bizim nesilde tükendi.. Çevremde hiç böyle birine rastlamadım.
Profesyonel kişilerden sözetmedim yanlız ben.
Yani bir futbulcu düşünürsek, elbette para satın alabilir bu kişiyi, mesleki anlamda.
Buna benzer profesyonel örnekler verilebilir.
Benim söz ettiğim biraz daha duygusal anlamda.

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Yo yo anladım ben senin demek istediğini, özellikle sizin kuşak diyeceğim:)) aynen dediğin gibiymiş, babamlar da öyle.. Ama bizim nesil maalesef öyle değil artık! Para herşeyden önemli onlar için..

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
dideM' Alıntı:
Yo yo anladım ben senin demek istediğini, özellikle sizin kuşak diyeceğim:)) aynen dediğin gibiymiş, babamlar da öyle.. Ama bizim nesil maalesef öyle değil artık! Para herşeyden önemli onlar için..
Bunda çok çok haklısın.
Ben yan komşusu borçları yüzünden dükkan kapatacak olanlara yardım toplayarak borcunu kapatması için el uzatan insanları gördüm. O terbiyeyle büyüdüm.
Hatta kendim 5 sene kadar ticaretle uğraştım ve bu süre içinde dükkan komşularımızla birbirimizin çeklerini ödediğimizi bilirim.
Ama şimdilerde, nerdeyse yan dükkanı kapansın diye mücadele eden zihniyetin oluştuğunu görmek çok çok üzücü.

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Ben bu anıyı yakın arkadaşlarımla paylaşırım hep "para"nın neler yapabildiğini anlatabilmek için, özellikle İstanbul'da!
Sizlerede aktarayım.
Karı koca profesör, üstelik bilimsel alanda pek çok yapıta imza atmış iki yakın arkadaşım var benim.
İstanbul'a geldiklerinde ortak bir dostumuzun evinde buluştuk, ve o sıralar gözde mekanlardan birisinde sahneye çıkan Nükhet Duru'yu izlemek istediklerini söylediler. Mekanın telefonu bulundu ve arkadaşım aradı;
"Ben falanca şehirden Profesör..." diye söze başladı yer ayırtmak için, ancak mekanın dolu olduğu söylendi kendisine.
Ev sahibi, yıllardır İstanbul'da ticaret yapan bir arkadaşımız.
"Ben sizin için yer ayarlayabilirim." dedi ve içeri geçti.
5 dakika sonra yanımıza döndü, "bu akşam için 2 kişilik rezervasyonunuz hazır, yalnız kapıda "Biz Gömlekçi Ahmet'in" misafirleriyiz diyeceksiniz."
Profesör karı koca o geceyi ertesi sabah şöyle anlattılar;
"Biz kendi kimliğimizle giremediğimiz mekana, ne iş yaptığını bile bilmediğimiz "Gömlekçi" lakaplı birisinin  sayesinde girdik ve daha önce bize dolu olduğu söylenen salonda en öndeki masaya kurulduk. Hiç sipariş vermediğimiz halde masamızda şampanya patlatıldı, farklı ikramlarla masamız donatıldı ve hesap istediğimiz zaman, "Hesabınız ödenmiştir. Yine bekleriz efendim." dendi. Ne kadar ısrar edersek edelim bize hesap ödetilmedi. Bunu utanç sayıyoruz!"

Arkadaşlarım bunu utanç saydılar ama çok kişi onların bu utancına güldü ne yazık ki...

Ö

özlem1980

Kullanıcı
25 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
Ben hala her kapıyı açamadığına ve her kesi satın alamadığına inananlardanım.
İnsanın kendine saygısı gittikten sonra bütün kapılar açılmış ne fayda ama bunu fazlaca önemsiyen insan sayısı azalmışda olsa.

C

ContaQ

Kullanıcı
18 Eki 2008
En iyi cevaplar
0
0
Bursa
www.turkcemiz.net
Bence para şart ancak kişiyi satın alabilmesi satın alınan kişinin kişiliksizliğinden kaynaklanır diye düşünüyorum. Mutluluk=para değil bence.

Y

yasinyarar

Kullanıcı
6 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
Özlem' Alıntı:
Ben hala her kapıyı açamadığına ve her kesi satın alamadığına inananlardanım.
İnsanın kendine saygısı gittikten sonra bütün kapılar açılmış ne fayda ama bunu fazlaca önemsiyen insan sayısı azalmışda olsa.
Özlem arkadaşımızın söylediklerine aynen katılıyorumve şu sözlerimide ekleek istiyorum;
İnsanlar bence parayı sevdiklerine birşey alma bakımından veya isteklerini biraz daha karşılama açısından seviyorlar.
''Parayı sadece kendi için yani kendi menfaati için kullanan kişilerin yaninda bulunanlar muhakkak para bitince onlarda kayboluyorlar'' benim para hakkındaki görüşüm budur.