P A T A S A N A

  • Konbuyu başlatan simurg_288
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde En Son Okuduğum Kitap kategorisinde simurg_288 tarafından oluşturulan P A T A S A N A başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,857 kez görüntülenmiş, 12 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı En Son Okuduğum Kitap
Konu Başlığı P A T A S A N A
Konbuyu başlatan simurg_288
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan alparslan
S

simurg_288

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
hayal kırıklığının başkenti
Ahmet Ümit'in polisiye romanlarından biri
Güneydoğunun kanlı coğrafyasını anlatıyor
87yıl önce işlenmiş cinayetlerin tekrar işlenmesini
we arkeolojik kazılarda patasana adlıyazgaçın hikayelerini
yani tabletlerinin çevirilerini we yaşadıkları ilginç olayları hikayeleri ile
süper okunmaya değer bir kitap
 
R

re-Member

Kullanıcı
16 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
güzel bi kitaba benziyo..önerin için teşekkürler.. :)
 
H

hayal_12

Patasana.. Polisiye roman ustası Ahmet Ümit'in güzel ve bir o kadar da şaşırtıcı kitabı.. İşlenen cinayetleri izlemek ne kadar zorsa; bunlaır işleyenleri de bulmak o kadar zor.. Yazarın bu kitabı da dahil olmak üzere diğer kitaplarında da "katil" rolü büçülmüş karakter genelde en tahmin eidlemeyen, en sıradan kişi oluveriyor.. Patasana'da da aynısı oluyor.. Sürükleyici hikaye sonunda öyle bitiyor ki insan ister istemez "vay be, bu nasıl olur.." diyor.. Tavsiye edilir bir kitaptır.. Heyecan arayanlar için iyi bir kitaptır.. Ayrıca yazarın kitapları tarihi bir eser gibi içerik doludur.. Saygılarımla...
 
I

ibrahimcaca

Kullanıcı
8 Eki 2007
En iyi cevaplar
0
0
denizli
İLGİ ÇEKİCİ KİTAPLARI SEVERİM ÖNERİN İÇN TEŞEKKÜR EDERİM
 
C

chinaski

Kullanıcı
11 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
0
Zonguldak
diğer başlıkta Kavim adlı eserinden bahsettim, o da aynı şekilde harikuladeydi..
 
B

berrak

Kullanıcı
28 Tem 2007
En iyi cevaplar
0
0
pembe...
Ahmet Ümit yalnızca bir kitabını okudum o da şeydi Beyoğlu Rapsodisi... polisiye roman ve gerilim sevenler için güzel ve ilgi çekici.... buda eminim onun kadar ilgi çekici ve sonunda hiç tahmin etmediğiniz bir katil çıkaracaktır ... öylemi?
 
S

simurg_288

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
hayal kırıklığının başkenti
Patasana
Ahmet Ümit

Romanın, "insan benliğine yapılan bir kazı" olduğunu sıkça dile getiren Ahmet Ümit, aynı hareket noktasını "Patasana"da da koruyor. Anadolu’nun güneydoğusunu da içine alan ve tarihte Mezopotamya olarak anılan bölge, yüzyıllar boyunca hem kanlı iktidar kavgalarının hüküm sürdüğü çeşitli uygarlıklara hem de coğrafî bir kesişme noktası olduğu için şiddetli savaşlara sahne oldu ve bu topraklardan kan ve şiddet hiç eksik olmadı. “Patasana”da bir anakroniye başvuran Ahmet Ümit, Hititler döneminde yaşanan iç çatışmalarla Türkiye’nin son yirmi yılda tanık olduğu kanlı bir dönemi anlamaya çalışıyor. Romanı için seçtiği konu ve karakterleri bir söyleşisinde şöyle anlatıyor yazar: "Ben benliğinde kazı yapacağım kişilerimi seçerken, baştan belirlediğim içeriğe uygun tipler seçtim. Yani Yüzbaşı Eşref, Kürt gerilla lideri Cemşid, Vietnam gazisi Timothy, korucubaşı Düzgün gibi bir dönem şiddet uygulamış tipler ya da şiddete tanıklık edecek, buna tepki verecek Esra, Elif ve diğer kişilikler. Ama bu kişilerimi yalnızca anlatacağım konuyla sınırladığım düşünülmesin. Onları yaşayan, olaylara müdahale eden, hatta zaman zaman yazarı bile takmayan güçlü, çelişkiler içindeki karakterler olarak anlatmaya çalıştım. Onların yaşayan kişilikler olması çok önemliydi, çünkü hemen hepsi bir arkeoloji kazısı sırasında bir araya gelmişti. Bir yanıyla yaptıkları iş nedeniyle bilimsel tartışmalar yaparken bir yanıyla da yaşamın gündelik, basit gereksinimlerini tartışıyorlardı. Banyo sırası gibi, yemeğin ne olacağı gibi, futbol maçına gitmek, Fırat'ta yüzmenin halkın tepkisini çekmesi gibi. Burada şunu da söylemeliyim ki bir karakteri anlatabilmenin –yaratabilmenin– olanakları yaşamın kriz anlarından, ya da trajik durumlardan çok gündelik olanın, her gün tekrarlanan sıkıcı davranışlarında daha fazladır. Kuşkusuz kahramanınızın, psikolojik profilini en iyi, gündelik yaşamla, kriz anlarındaki davranışın birliği içerisinde ortaya serebilirsiniz. Ama gündelik yaşamı anlatabilmek hem çok zordur hem de çok önemlidir. Belki de kriz anlarındaki kesintiyi, coşkuyu, heyecanı anlatabilmeniz için basit yaşamı anlatmanız gerekir."
Ahmet Ümit, tıpkı diğer romanlarında olduğu gibi olayı, yaşadığı bugünün içinde insanı anlamanın bir aracı olarak kullanır. Dolayısıyla roman kahramanları ve karakterleri de alabildiğine sahicilik taşır. Bu niteliklerle birlikte "Patasana", Ahmet Ümit romancılığının önemli bir halkasını oluşturur..
 
F

fıstık

hımm polisiye romanı demek  :eek: sıra gelirse onuda -zevkle- okurum inş. teşekkürler simurg_288  :)
 
M

mvö_4ever

Kullanıcı
9 Mar 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
şu anda okuduğum bir kitap ve gerçekten sürekleyici...
 
A

alparslan

Kullanıcı
2 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
paylaşım için teşekkürler
okumaya çalışacağım
:)
 
Üst