Özgür Engel Tanımıyor

• Konbuyu başlatan GulsahToptas
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kim, Neyi, Nasıl Başardı? kategorisinde GulsahToptas tarafından oluşturulan Özgür Engel Tanımıyor başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 9,063 kez görüntülenmiş, 23 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kim, Neyi, Nasıl Başardı?
Konu Başlığı Özgür Engel Tanımıyor
Konbuyu başlatan GulsahToptas
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan efza
G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com

Spastik engelli Özgür Kocamış'ın tüm engelleri aşan ibretlik öyküsü hepimiz için ilham kaynağı.

O bir spastik engelli. Ancak on parmağında on'dan fazla marifet var. Gazetecilik'ten müzik arkeologluğuna, üniversiteden fotoğrafçılığa saymakla bitmiyor! İşte Uşaklı Özgür'ün tüm engelleri aşan ibretlik öyküsü!

Uşak'ta günlük olarak yayınlanan bir yerel gazetede muhabir olarak çalışan ve her hafta 'Özgürce Müzik Sayfası' başlığındaki köşesi ile okurlarıyla buluşan spastik engelli üniversite öğrencisi Özgür Kocamış (24), gazetecilik ve müzik sevgisiyle hayata tutunuyor.

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi İktisat Bölümü son sınıfta okuyan Kocamış, hayatta mutlu olmak için en güzel nedenin müzik olduğunu söyledi.

ENGEL TANIMIYOR!

Engelli olarak yaşamanın zorlukları olduğunu belirten Özgür Kocamış, ''Spastik engelliyim. Yürümekte, konuşmakta, normal insanlar gibi hareket etmekte zorlanıyorum. Bütün zorluklara rağmen eğitimimi sürdürüyorum'' dedi.

Müziğin yaşam tarzı olduğunu, çeşitli dergilerde bu konuda yazılarının çıktığını ifade eden Kocamış, sözlerine şöyle devam etti:

''Bir dönem fotoğrafçılık yaptım ve iki fotoğraf sergisi açtım. Daha sonra müzik alanındaki bilgi ve becerimi insanlarla paylaşmak istedim. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nde, Ege'de Yenigün Gazetesi'nde makale yazdım. Bunun ardından sürekli olarak müzik köşesi hazırlamaya başladım. Uşak'taki yerel gazetelerde müzikle ilgili köşe yoktu. Şimdi gazetecilik yapıyor ve müzik birikimimi okurlarımla paylaşıyorum.''

SADECE SOL ELİNİ KULLANIYOR

Sadece sol elini kullandığı için yazı yazmakta zorlandığını ve yazılarını evdeki bilgisayarında hazırladığını belirten Özgür Kocamış, röportaj yaparken cep telefonu ve ses kayıt cihazı kullandığını söyledi. Sorularını röportaj anında cep telefonunun mesaj bölümüne yazarak soran Özgür Kocamış'ın müzik köşesinde, haftanın albümü, haftanın şarkısı, müzik haberleri, en çok satan albümler ve haftanın konuğu ile köşe yazısı bulunuyor.

Yazılarının, Kral Müzik, Kral Magazin ve Galatasaraylılar dergileri ile Posta Gazetesi'nde de yayınlandığını belirten Kocamış, şöyle dedi:

''Gazetecilik çok farklı bir iş. İnsanlara düşüncelerinizi aktarabiliyorsunuz. İletişim Fakültesinde bu alanda yüksek lisans yapmak istiyorum. Gazetecilik ve müzik beni hayata bağlıyor. İnsanların her şekilde mutlu olabileceğini düşünüyorum. Ben her şeye rağmen mutluyum ve sevdiğim işleri yapıyorum.''

Özgür Kocamış, Sezen Aksu'nun gelmiş geçmiş en büyük müzik dehaları arasında yer aldığını, okurlarına sanatçıyı bir röportaj ile tanıtmak istediğini, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de müzik zevkini merak ettiğini ve bu konuda bir söyleşi yapmayı çok istediğini söyledi.

Kocamış'ın yazılarının yayınlandığı gazetenin yazı işleri müdürü İbrahim Ethem Karahan ise Kocamış'ın hazırladığı sayfanın okuyucudan ilgi gördüğünü, sürekli telefon aldıklarını bildirdi. Karahan, ''Okuyucularla Özgür arasında bir bağ kuruldu. Onunla gurur duyuyoruz. Üniversitede okurken, burada da çalışıyor. Her hafta tam sayfa köşesini hazırlıyoruz'' dedi.

Kaynak: Hürhaber

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Türkiye'de 8,5 milyon engelli var. Ailelerini de zorluklar açısından işin içine katarsak 20 milyona yakın insanımız engelli olmanın zorluklarını yaşıyor ve hiç bir kolaylık yaratılmıyor. En basit örneği bankamatikler.. Tekerlekli sandalye ile bankamatikten para bile çekemiyorsunuz, metroya ulaşmak için inilen merdivenlerde engelliler için özel bir yer yapılmamış. Yani engelli bir vatandaşımız (sadece tekerlekli sandalye kullananlar için söylüyorum) otobüs-minibüs dahil hiç bir ulaşım aracına binemiyor ve birinin yardımı olmadan bankamatikten para çekemiyor.

Maalesef içler acısı bir durumdayız!

Bu zorluklara rağmen hala yaşama sevincini kaybetmemiş Özgür.

Paylaşım için teşekkürler Gülşah'cım.

C

crnkcclr

Kullanıcı
25 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
ülkemizdeki yaşamsal zorlukardan bahsedecek olursak ne yazık ki bunun yanında söylenecek daha çok şey var..
engelli arkadaşım gibi bizimle birlikte çalışan bir engelli arkadaşımız var tekerlekli sandalyede sadece elleri var kullanabildiği ve hiç eğitimi olmadığı halde muhteşem resimler çiziyor..
onlar gibi bir çok arkadaşımız var böyle özgürlükleri kısıtlı Özgür'ler...
ben gururlanıyorum huzur doluyorum.. tebrik ediyorum..
başarı başarmak isteyenindir...

D

derman86

Kullanıcı
2 Eki 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
teşekkürler ders alınması gereken bir hayat öyküsü

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Ne kadar çok şey yazmak söylemek isterim bu konuda!
Odyolog olduğumu, ve özellikle işitme engelli ve otistik çocuklar eğitimi verdiğimi bilmeyeniniz kalmadı sanırım.
Didem bir konuya temas etmiş;

Türkiye'de 8,5 milyon engelli var. Ailelerini de zorluklar açısından işin içine katarsak 20 milyona yakın insanımız engelli olmanın zorluklarını yaşıyor ve hiç bir kolaylık yaratılmıyor.
Evet aynen böyle bir tablo!
Engelli çocukları olan aileler için yaşam gerçekten zor. Çocukları için yaratılamayan (!!!) kolaylıklar ne yazık ki aileninde çocuğu için yapmak istediklerini kısıtlıyor. Ve bu da çocukların normal gelişimlerinde o kadar korkunç bir dezavantaj yaratıyor ki!
Üstelik, engeli olan kişilerin mutlaka eğitilebileceğini çok iyi bilen birisi olarak bu durumun düzeltilmesi içimn gördüğüm her aksaklıkta onlarca kez belediyeleri, mahalle muhtarlarını arıyorum, kapılarını çalıyorum.
Hep dediğim gibi asıl engel asla bedende olan değil, hiç engeli olmayan kişilerin kafa yapılarındaki aksaklıklardır ki, asıl korkunç engel budur!
En basit örneği Didem vermiş, bankamatikleri engellileri düşünmeden inşa edebilen kafa yapısıdır asıl engelli kişi!
İçiçe olduğum için, pek çok engelli çocuğumun başarılarını paylaşmak isterim sizlerle, ve zaten çalışmalarını çok iyi bildiğim sevgili Özgür'ün bir kezde buradan alnından öperim.

E

ercan

Kullanıcı
8 Eki 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
özgürün azmi gerçektende şaşırtıcı derecede valla ona bütün hayatında başarılar diiliyorum.
gerçekten türkiyede engelli vatandaşlarımız çok  onlara hepimi yardımcı olmalıyız elimizden geldiğince.
gülşah bu duyarlılığına teşekkür ediyorum. kib

D

darjmam

Kullanıcı
21 Ağu 2008
En iyi cevaplar
0
0
Sakarya
Kendini Geliştir Ailesine Teşekkür Ederiz...

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
ercan' Alıntı:
özgürün azmi gerçektende şaşırtıcı derecede valla ona bütün hayatında başarılar diiliyorum.
gerçekten türkiyede engelli vatandaşlarımız çok  onlara hepimi yardımcı olmalıyız elimizden geldiğince.
gülşah bu duyarlılığına teşekkür ediyorum. kib
Rica ederim ve daha fazla duyarlı olmalıyız diye düşünüyorum. :)
Onlara acımak yerine kendilerine güvenlerini kazanmalarına yardımcı olmak daha iyi diye düşünüyorum.

D

DonJuan

Bu konuyla ilgili bi kitap geldi benim de .
hatta hikayesi nerdeyse aynı .
madem bu konu açıldı eğer okumayı seven arkadaşlar varsa o kitabı önerebilirim .

Değerli yazar Ahmet Şerif İzgörenin sahipliğini yaptığı Elma Yayınevinden çıkan bu kitap belki bir yaşamın başlangıcı .
zaten kitabıın adından anlaşılır herşey .

Hayat gülümsersen Gülümser sana ...

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
peka1a' Alıntı:
madem bu konu açıldı eğer okumayı seven arkadaşlar varsa o kitabı önerebilirim .

Değerli yazar Ahmet Şerif İzgörenin sahipliğini yaptığı Elma Yayınevinden çıkan bu kitap belki bir yaşamın başlangıcı .

Bu konuda geçen link Forumun 5.kuralı gereği tarafımdan silinmiştir.

D

DonJuan

Gülşah' Alıntı:
peka1a' Alıntı:

bence bu yapılan son derece saçma yani .
maksat bilgi paylaşmaksa , fikir fırtınasıysa bence saçma .
kural ne olursa olsun .

sonuçta maddi bir beklentisi olmayan diye site biliyorum
çok enteresan .

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
peka1a' Alıntı:
Gülşah' Alıntı:
peka1a' Alıntı:

bence bu yapılan son derece saçma yani .
maksat bilgi paylaşmaksa , fikir fırtınasıysa bence saçma .
kural ne olursa olsun .

sonuçta maddi bir beklentisi olmayan diye site biliyorum
çok enteresan .
Dediğiniz gibi size göre saçma!!!
Ama her Sitenin belirlemiş olduğu kurallar vardır ...

D

DonJuan

bence kişisel gelişim üzerine olan herşey mübah olmalı bu sitede .
ama yaklaşım yanlış .

hemde baya bi yanlış :)

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
peka1a' Alıntı:
ama yaklaşım yanlış .

Bütünü görmek lazım Peka1la .
Ayrıca neden Kişisel Gelişim sitesinde her şey mübah olmalı anlamadım.
Bu konu hakkında son sözümdür.

D

DonJuan

kişisel gelişim nihayetinde :)
madem son sözünüz eyvallah ne diyim .
insiyatif , sahibi olanlarla ben iletişime geçerim :)

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
peka1a' Alıntı:
ama yaklaşım yanlış .

Yok herşey mübah değil her durumun sınırları vardır.
Bizimde sınırlarımız kurallardır.
Katılırsınız katılmazsınız.
Size göre yanlıştır bizim dogru ilkelerimizden birisidir.

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
peka1a' Alıntı:
dedim ya bence sınırı aşmak değil :)
Sizce efendim
Keza kurumlar bireylerin bencesine göre karar almaz.
Yada uygulamaz.
Genel dogrulara dayanır kurumların kararları.
Kişisel dogrulara değil yada yanlışlara.

D

DonJuan

Evet kişisel doğrular önemli değildir gerçekten mantıklı ama .
kitap sitesinde ki kitap linkinin kime zararı olabilir ki ?
yani madem paylaşım forumu diyoruz .

çok enterasan .
ama yapacak bişey yok .
çok despot kurallar var :)

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
peka1a' Alıntı:
Evet kişisel doğrular önemli değildir gerçekten mantıklı ama .
kitap sitesinde ki kitap linkinin kime zararı olabilir ki ?
yani madem paylaşım forumu diyoruz .

çok enterasan .
ama yapacak bişey yok .
çok despot kurallar var :)
Kurallarımızıda sizinle tartışıcak değiliz.
Kaldıki bunların tartışılacağı yerde burası değildir.
Burada bir şeyler paylaşıcaksanız kurallara uyucaksınız.
Despot kelimesine gelince  günümüzdeki anlamını kastetti iseniz  biraz yazdıklarınızı ölçüye sokun bence.
Bu mesajın altına atılıcak konuyla alakasız her mesaj silinicektir bu mesaj youma kapalıdır.
Teşekkür ederim.