Otostopçunun Türkiye Rehberi

  • Konbuyu başlatan Harun
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde Harun tarafından oluşturulan Otostopçunun Türkiye Rehberi başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,835 kez görüntülenmiş, 4 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Otostopçunun Türkiye Rehberi
Konbuyu başlatan Harun
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan GÜLBANU38
H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
Yolculuk yapmayı ve birazcık macerayı seven her cesur gencin hayatında en az bir kez otostop yapmayı denemiş olması gerek. Biraz korkutucu ve riskli gibi gözükse de kuralına göre yapıldığı takdirde herhangi bir ulaşım türünden daha tehlikeli değildir, aksine gayet eğlenceli, konforlu ve ekonomik bir seyahat şeklidir.

Otostop'un Türkiye'deki geçmişi 70'li yıllara dayanır. O yıllarda Rock müzik dinleyen gençler arasında ideal ulaşım aracı olarak tercih edilmiştir. Eski bir otostopçunun anlattığına göre geçen araç sayısı az olmasına rağmen durma ihtimalleri oldukça yüksekmiş. İlginç olan kısmı ise o yıllarda kimsenin bu olayı yadırgamaması ve otostopçulara gezgin gözüyle bakılması.


Gideceğiniz yer belli ise sorun yok, ama eğer rotanızı tamamen duran arabaların gittiği yere bağlı olarak belirleyecekseniz yanınıza almanız gereken bir takım şeyler var. Bunların en önemlisi içine bir sürü ıvır zıvır doldurabileceğiniz, fazla büyük olmayan bir sırt çantasıdır. Bir bankta sabahlamak zorunda kaldığınız zaman bunu bir yastık gibi de kullanabilirsiniz. Ayrıca alınması şart olan diğer bir eşya da küçük ama bol işlevli İsviçre çakısıdır. Bununla marketten aldığınız gazozu açabilir veya sapık bir şoföre denk geldiğinizde onu korkutabilirsiniz. Ama en az bunlar kadar önemli bir şey daha var, yanınızda mutlaka su bulundurmalısınız. Güneşin altında otostop çekerken hem susuzluğunuzu giderebilir, hem de başınızdan aşağı dökerek serinleyebilirsiniz.

Tekniği bilmek gerek

Şimdi biraz da otostop tekniklerinden bahsedelim. Şekil1'e göre A veya B noktalarının birinde duran otostopçu üşenmeden C noktasına yürüyüp her iki yolu kontrol altına almalıdır. Şekil2'de ise A noktasında duran birisi, araçlar o noktadan çok süratli bir şekilde geçeceğinden, geçişin biraz daha yavaş olacağı diğer noktalara doğru yürümelidir. Eğer kızsanız ya da yanınızda kız arkadaşınız varsa bunları problem etmenize gerek yok. Herhangi bir hızdaki ve herhangi bir noktadaki bir araç hemen duracaktır.

Aman kuralları unutmayalım

· Gelelim otostop çekme kurallarına. Eğer tek kişiyseniz kamyonlardan uzak durmanızı tavsiye ederiz. İki kişi iseniz ve beklemekten sıkıldıysanız çekin, ama şunu unutmayın ki, kamyoncular uzun yol yaparlar genelde. Bu nedenle uykusuz olabilirler, zaten belki de durmalarının nedeni biraz muhabbet edip uykularını kaçırmaktır. Muhabbet bittiğinde hemen uykuya dalabilirler, çok dikkatli olup sürekli bir şeyler konuşmak gerekir. O yüzden biraz eziyetli bir yolculuk olabilir.

· Bir de duran araçların içindeki kişileri dikkatle inceleyin. Eğer gözünüz tutmadıysa ne tarafa gidiyorsunuz diye sorup, gelen cevaba göre ters bir yer söyleyin. Yoksa kendinizi garip bir hikayenin içinde bulabilirsiniz.

· Eğer şoförü etkilemek ve size yemek ısmarlamasını sağlamak istiyorsanız, yolculuk sırasında hiç susmamanız ve geyiği hep doruklarda tutmanız gerekiyor. Sakın şoförle zıt gitmeyin. Olası bir tartışmada sizi dağın başında arabasından indirebilir. Güneşin altında, ıssız bir dağ başında otostop çekmek sanıldığı kadar eğlenceli değildir.

· Eğer iki kişiden fazla iseniz, diğer kişiler gelen aracın göremeyeceği bir noktada bekleyip, araç durduktan sonra ortaya çıkmalıdırlar. Bundan sonra kendisini aldatılmış hisseden şoförü hep birlikte el üstünde tutarak gönlünü almanızda yarar var.

· İdeal otostopçu sayısı ikidir. Bunun birçok avantajı vardır. Muhabbette tıkandığınız zaman arkadaşınız devreye girer, böylece muhabbetin sürekliliği sağlanır, üstelik sürekli konuşmak ve dinlemek ve konuşmak ve dinlemek zorunda kalmazsınız, arada dinlenmiş de olursunuz. Ayrıca otostopu sırayla çekerek gölgede keyif yapma şansınız da olur.


Bu kadar ön bilgiden sonra artık otostopa çıkabilirsiniz. Yalnız sizi uyarmalıyız, bir süre sonra bu sizde bir tutku haline gelebilir; iş hayatına atıldığınız zaman kısacık olan yaz tatilinizde, arkadaşlarınız denize girip güneşlenirken, siz kendinizi sıcağın altında otostop çekerken bulabilirsiniz.

alıntı : iştegenç

----
 
D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Otostopla ilgili konu açmış yaa inanamıyorum.:)) İyiki ağzımızdan bir şey çıktı yani  ;D ;D

İyi hadi bakalım, otostop mu çekiyoruz:)))
 
S

spiritualsigns

Kullanıcı
20 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
Hayatımda 2 kez otostop çektim birinde yazlıktan izmire dönüyorduk 3 kişiydik.. koskoca otobanda denk gele gele otostop çektiğimiz arkadaşlardan birinin amcası denk geldi... ::) Diğeri yurtdışındaydı çok kibar bir hanımdı almak için duran, bizi okula kadar bıraktı  8)

Ben korkarım şahsen... tehlikeli işler bunlar...
 
Üst