ÖSYM ALES 2015 sonuçları açıklandı. [ALES 2015 Sonuçları]

  • Konbuyu başlatan Codex
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde KPSS ve Diğer Sınavlar kategorisinde Codex tarafından oluşturulan ÖSYM ALES 2015 sonuçları açıklandı. [ALES 2015 Sonuçları] başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,223 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı KPSS ve Diğer Sınavlar
Konu Başlığı ÖSYM ALES 2015 sonuçları açıklandı. [ALES 2015 Sonuçları]
Konbuyu başlatan Codex
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Codex
Codex

Codex

Özgür Şahin
Site Kurucusu
14 May 2006
En iyi cevaplar
0
48
Çanakkale
ÖSYM ALES 2015 sonuçları açıklandı mı? 22 Kasım 2015 Pazar günü yapılan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’nın sonuçları nasıl öğrenilir? ALES Güz Dönemi sınavlarının sonuçlarını nereden öğrenebilirim?

22 Kasım Pazar günü 9.30'da yapılan ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı) sonbahar dönemi sınavı gerçekleşti. ÖSYM tarafından her yıl 2 defa olmak üzere gerçekleştirilen ALES ülke genelinde 81 merkezde gerçekleştirildi.

Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarında açık veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardaki yerlere atanabilmek amacı ile ALES'e giren adaylar sınavın ardından sonuçları beklemeye koyuldu.

ALES GÜZ DÖNEMİ 2015 SINAVLARI AÇIKLANDI MI?


ALES sınavları sonunda açıklandı. Sınav soruları açıklamasının ÖSYM tarafından sonuç ve soru açıklama portalı üzerinden adaylara sunulması sayesinde adaylar internet kolaylığında soruları inceleyebiliyor. 2015 sonbahar dönemi 22 Kasım 2015 sözel ve sayısal ALES sınav soruları internet üzerinde ÖSYM sonuç ve soru açıklama web portalı üzerinden indirilebiliyor.

ALES ilkbahar sınavı ve ALES sonbahar sınavı şeklinde yılda 2 defa ÖSYM tarafından yapılan bu sınava her yıl katılabilme imkanı bulunuyor. Ancak ALES sınav soruları ve sonuç açıklamalarının ardından alınan ALES puanı 3 yıl süreye sahiptir. Bu nedenle sınava katılan adayların ALES puanları ile yapacakları başvuruları en genç 3 yıl içerisinde gerçekleştirmeleri gerekiyor. Aksi halde ALES puanları geçersiz sayılacaktır.

ALES 2015 SINAV SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ

ALES SINAV SONUÇLARINA NEREDEN ULAŞABİLİRİM?

Adaylar ALES sınav sonuçlarını, T.C. Kimlik/Y.U. Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM'nin internet adresinden öğrenebilecekler. Sonuç bilgileri, Türkçe ve İngilizce olacak. Sonuçlarda, adayların sınavın bölümlerine ait doğru ve yanlış cevap sayıları, ALES puanları ve bu puanlara göre başarı sıraları yer alacak.

ALES SINAVI NEDEN YAPILIR?

Yükseköğretim kurumlarında bir lisansüstü eğitimi programında öğrenim görmek isteyenler ve öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atanabilmek için, ÖSYM tarafından yapılan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavına (ALES) girmek zorunludur.SONUÇLARIN DOĞRULUĞU İÇİN “SONUÇ BELGESİ KONTROL SİSTEMİ”

ÖSYM, adaylara yönelik sınav sonuç belgelerinin doğrulanmasını sağlamak üzere "Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi" işlemini hizmete sunuyor. Bu amaçla kullanılmak üzere Sınav Sonuç Belgelerinin en alt kısmına, sistem tarafından rastgele üretilmiş bir "Sonuç Belgesi Kontrol Kodu" basılıyor. Söz konusu işleme ÖSYM’nin internet sitesinde ki Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi sayfasından ulaşabilirsiniz.

ALES SONUÇLARI İÇİN ÖSYM'DEN UYARI

ÖSYM'nin ALES sonuçlarına ilişkin daha önce yaptığı duyurular bu sene içinde geçerli olacak. ALES sonuçları yalnız internetten öğrenilebilecek. ÖSYM, ALES sonuçları için adaylara ayrıca bir sonuç belgesi göndermeyecek.

ALES 2015 TEMEL SORU KİTAPÇIĞI YAYINLANDI

ÖSYM'nin 22 Kasım 2015 tarihinde yapılan 2015-ALES Sonbahar Dönemi Sınavının Temel Soru Kitapçığı, sınava başvuran adayların sınav sorularını inceleyebilmeleri amacıyla ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi üzerinden erişime açılmıştır. Sınava başvuran adaylar, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile sorulara erişebileceklerdir.
 
Üst