ÖSS Puanlamasında Değişiklik!

  • Konbuyu başlatan dideM
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde dideM tarafından oluşturulan ÖSS Puanlamasında Değişiklik! başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,293 kez görüntülenmiş, 5 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı ÖSS Puanlamasında Değişiklik!
Konbuyu başlatan dideM
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan harariye
D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
ÖSS"de Fen-1 ve Fen-2 testlerindeki soruların oranları yüzde 33"e çekilerek dağılım eşitlendi. Edebiyat-Sosyal testindeki Psikoloji soruları Sosyal-2 testine dahil edildi. Matematik-2 testine Analitik Geometri soruları eklendi. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı, ortaöğretimde eğitim süresinin 4 yıla çıkarılması ve haftalık ders çizelgesindeki değişikliklere paralel olarak 2009-ÖSS"deki testlerin kapsamlarını yeniden belirledi.Türkçe testindeki Türkçe"yi kullanma gücü ile ilgili soruların ve Matematik testindeki Matematiksel ilişkilerden yararlanma gücüyle ilgili soruların yüzde yüz olan payında değişiklik yapılmadı.

Sosyal-1 testinin “Sosyal bilimlerdeki temel kavram ve ilkelerle düşünmeye dayalı sorular” bölümünde de değişikliğe gidilmedi. Bu kapsamdaki sorularda Tarih yüzde 43, Coğrafya yüzde 34, Felsefe yüzde 23 oranında kaldı.

Fen-1 testindeki “Fen bilimlerindeki temel kavram ve ilkelerle düşünmeye dayalı sorular”ın Fizik sorularının payı yüzde 43"den yüzde 33.3"e indirildi, Kimya sorularının payı yüzde 30"dan yüzde 33.3"e, biyoloji sorularının payı ise yüzde 27"den yüzde 33.3"e çıkarıldı.

Edebiyat-Sosyal testindeki Psikoloji soruları Sosyal-2 testine dahil edildi. Edebiyat-Sosyal testinin Türk Edebiyatı-Dil ve Anlatım sorularının oranı yüzde 57"den yüzde 67"ye, Coğrafya sorularının oranı yüzde 27"den yüzde 33"e yükseltildi. Bu testteki Coğrafya soruları Türkçe-Matematik alanında okutulan Coğrafya dersinin konularıyla sınırlı olacak.

Sosyal-2 testinin Tarih -Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi dahil- oranı yüzde 43"den yüzde 44"e çıkarıldı, Coğrafya sorularının oranı yüzde 23"den yüzde 17"ye, Sosyoloji soruları yüzde 17"den 13"e, Mantık soruları yüzde 17"den yüzde 13"e indirildi. Edebiyat-Sosyal testindeki Psikoloji soruları Sosyal-2 testine alındı. Edebiyat-Sosyal bölümünde yüzde 16 olan Psikoloji sorularının oranı Sosyal-2 testi içinde yüzde 13 olarak belirlendi.

Matematik-2 testine Analitik Geometri soruları eklendi. Bu soruların test içindeki oranı yüzde 10 oldu. Bu test içindeki Matematik sorularının oranı yüzde 70"den yüzde 60"a indi, Geometri sorularının yüzde 30"luk oranı aynı kaldı.

Fen-2 testindeki Fizik sorularının oranı yüzde 43"den yüzde 33.3"e indirildi. Kimya soruları yüzde 30"dan yüzde 33.3"e, Biyoloji sorularının oranı ise yüzde 27"den yüzde 33.3"e yükseltildi.


www.milliyet.com.tr
 
H

harariye

Kullanıcı
22 Eki 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
zaten bi sabit kalsa şu katsayılar şaşırıcam valla...
teşekkürler
 
C

ContaQ

Kullanıcı
18 Eki 2008
En iyi cevaplar
0
0
Bursa
www.turkcemiz.net
Tamamen saçmalıktan oluşma bir eğitim sistemimiz var insanlara zaman kaybettirmekten başka bir işe yaramıyor. İnsanları öğrenmeye değil ezberlemeye teşvik ediyor. Kendi mesleğimle alakalı söylüyorum ben hiç şöyle hangi okul olursa olsun bitiripte doğru dürüst işin başına oturupta yapabilen birini görmedim. O yüzden üniversite mezunları yakınıyor iş bulamıyoruz iş bulsak bile düşük ücretli oluyor diye. Bunun birçok nedeni var bence en önemlisi; işletmeler bilmemne üniversitesi mezunu alıp tonla para vermek yerine belirli eğitim düzeyinde tecrübe kazanmış insanları alıyor, yeni mezunlarda yakınıyorlar işsizlikten. Bana göre bununda temel nedeni okulu bitirmiş bir öğrencinin öğrendikleri (ezberledikleri) ile işletme sistemleri arasında büyük farklar olmasıdır.
 
F

Feveran Estomp

Kullanıcı
6 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Mersin
Sistemi tartışıp yorulmaktan vazgeçtim artık. Ama mat2'ye anatilik geometri koymaları , bu saatten sonra krize sokar..
 
Üst