Kişisel Gelişim Eğitimi

Örümceklerin mucizesi

  • Konbuyu başlatan derman86
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Araştırma Sonuçları kategorisinde derman86 tarafından oluşturulan Örümceklerin mucizesi başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,233 kez görüntülenmiş, 8 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Araştırma Sonuçları
Konu Başlığı Örümceklerin mucizesi
Konbuyu başlatan derman86
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan ilenay
D

derman86

Kullanıcı
2 Eki 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
Yüzlerce kilometre savrulabilirler...

Genç örümcekler, ağ tellerinin sayesinde uzun mesafelere uçabilirler. Bunun için telin bir ucunu bir yere bağlayarak kendilerini hava akımlarına bırakırlar. Böylece yerlerinden havalanan örümcekler, karada 5 km, denizde ise yüzlerce km uzaklara savrulabilirler.

Ağ malzemesi dışarı çıkar çıkmaz donar...

Örümceklerin vücutları iki parça olup arka kısmındaki bezlerden ağ üretimi başlar, buradaki çok ince deliklerden sıvı ve damlalar halinde verilen ağ malzemesi dışarı çıkar çıkmaz donar.

Kurbana özel ağ...

Örümcekler ağlarını, avlamak istedikleri hayvanın boyutuna göre örerler. Örneğin Güney Amerika örümceği, Eylül ayında yeni yuvalar aramaya çıkan beyaz karıncaları daha kolay yakalayabilmek için sık gözlü ağlar örerken, avlamak istediği böcek, büyük boyutlu bir kelebek olduğunda ördüğü ağın gözleri büyümekte, sağlamlığı ve esnekliği daha da artmaktadır.

Manken örümcekler...
Başka bir örümcek çeşidi de diken ve ağaç kabuklarından manken örümcekler yapar. Örümcek ağlarının ipleri ipektir. Bu iplikler, aynı çaptaki çelik telden daha sağlamdır.

Yapışkan olmayan yerleri bilirler...

Örümcek ağının her tarafı yapışıcı değildir. Kurban ağa yakalanınca yapışkan kısmı bildiklerinden kendileri de ağa yakalanmadan onun yanına kadar giderler.

Düşmanları yanıltmak için sahte ağ...

Örümcek, düşmanlarını yanıltmak için birkaç adet sahte ağ merkezi tesis eder. Yediği avlarının kalıntılarını da ağ merkezlerine takarak manken örümcekler kullanır.

Usta örümcekler tek bir yüzeye ağ yapabilirler...

Örümcekler ağlarını kurmak için iki ayrı yüzeye ihtiyaç duyarlar. Ağlar genellikle iki duvarın birleştiği bir köşe ya da iki dal arasında kuruludur. Ancak bazı örümcekler tek bir yüzeyi kullanarak ağlarını yapacak kadar ustadırlar.

Bu uyarı kuşlar için...

Bu örümcekler ağlarına parlak beyaz renkte, zig-zag şeklinde işaretler koyarlar. Bu işaretler kuşlar için bir uyarıdır ve ağın içinden geçmemeleri gerektiğini hatırlatmaktadır.

Yılanlara meydan okuyorlar...

Erkek tarantulanın bacak boyu 25 santimetreyi bulur. Kurbağaları, kertenkeleleri, fareleri ve hatta küçük yılanları yakalayıp yiyecek kadar güçlüdür.

Çiftleştikten sonra eşini öldürüyor...

Karadul türündeki örümceklerde erkeğine göre 4 - 5 kat büyük olan dişinin çiftleştikten sonra erkeğini yediği görülür.

Neslin devamı için ölüme 'evet'

Ancak bu erkeklerin bir gecelik zevk uğruna katlandıkları bir sonuç değil, kendi nesillerini devam ettirebilmek, kendi evlatlarını ürettirebilmek için kendilerini dişiye kurban etmeleridir.

__________________
 
P

Paradoks

Manken örümcekler...
Başka bir örümcek çeşidi de diken ve ağaç kabuklarından manken örümcekler yapar. Örümcek ağlarının ipleri ipektir. Bu iplikler, aynı çaptaki çelik telden daha sağlamdır.
:eek: SASTIM DOGRUSU.. YERSİZ GELEBİLİR AMA BİLGİNİZE SUNARIM BAZI CAM BİLESENLERİDE CELİK KADAR HATTA CELİKTEN BİLE SERT OLABİLMEKTELERMİS. PAYLASIM İCİN TESEKKÜRLER...
 
E

esranur

Kullanıcı
19 Mar 2007
En iyi cevaplar
0
0
ne kadar güsel ve özel yaratılmışş canlılar... ::)
 
R

re-Member

Kullanıcı
16 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
esranur' Alıntı:
ne kadar güsel ve özel yaratılmışş canlılar... ::)

::)  ewet gerçekten de öyle.. ;)  ayrıca ben örümcekleri çok seviyorum... :) :D
 
M

M

Kullanıcı
31 Tem 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Vayy bee çok sasırdımm.Hiç tahmin bile etmezdim böyle olduklarını..Paylaşım için teşekkürler :)
 
I

ilenay

Kullanıcı
28 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
örümcekler zaten özel hayvanlardan biridir. peygazmber efendimizin(s.a.v)  hayatında çok önemli bir yeri vardır
 
Üst