Organik beslenme ve gıda terörü

  • Konbuyu başlatan özlem1980
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kitap Önerileri kategorisinde özlem1980 tarafından oluşturulan Organik beslenme ve gıda terörü başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,645 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kitap Önerileri
Konu Başlığı Organik beslenme ve gıda terörü
Konbuyu başlatan özlem1980
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan özlem1980
Ö

özlem1980

Kullanıcı
25 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
AnkaraTarım Bakanlığı'nda Ziraat Mühendisi ve yönetici olarak görevlerde bulunan Mualla Ergen'den acı itiraflar geldi. Yöneticilerimizin makamları uğruna bir türlü kabul edemedikleri çoğu kez emekli olunca da itiraf etmezler. Ancak Mualla Ergen "Organik Beslenme ve Gıda Terörü" isimli kitabında ilginç bilgiler veriyor.Tarım Bakanlığı'nda yıllarca denetim yaptıktan sonra üst düzey kadrolarda görev yapan ve kısa bir süre önce emekliye ayrılan Ziraat Mühendisi Mualla Ergen, mesleği süresince gördüklerini ve edindiği bilgileri bir kitapta toplayarak önemli mesajlar verdi. Ergen, genetiği değiştirilmiş organizmalarla üretilen ürünlerle beslenen kişilerin genlerinde meydana gelen deformasyon yüzünden kişilik bozuklukları yaşandığını ve bu durumun son günlerde arttığına dikkat çekti.

Kısa bir süre önce piyasada satışa sunulan "Organik Beslenme ve Gıda Terörü" isimli kitabında terörün sadece öldürdüğünü, gıda terörünün ise süründürdüğünü ifade eden Mualla Ergen, özellikle genetiği değiştirilmiş organizmalarla üretilen ürünlerle ilgili önemli bilgiler verdi. Ergen, radyasyonlu çaylar, zehirli variller, kabak tadı veren karpuzlar, hormonlu sebzeler, hormonlu etler gibi konulara dikkat çekti.

Ankara Ziraat Fakültesi'ni bitirdikten sonra Tarım Bakanlığı'nda uzun yıllar görev yaptığını anlatan emekli Ziraat Mühendisi Mualla Ergen, şöyle konuştu: "Bu süre içinde yaptığım denetimlerde insan sağlığı ile oynayanlara karşı mücadele verdim. Daha sonra üst düzeyde yönetici konumunda görevlerde bulundum. Gördüklerimi ve bildiklerimi halkla paylaşma ve onları bilgilendirmek için kitap çıkarmaya karar verdim."

Gıda terörüne karşı sağlıklı gıdalarla bilinçli beslenmeye dikkat edilmesi konusunda önemli uyarılarda bulunan Mualla Ergen, sözlerine şöyle devam etti: "Terör tarafından yapılan silahlı saldırılarda insanlar ölüyor. Oysa soframıza koyduğumuz gıdalarımızdaki genetiği değiştirilmiş organizmalar da terörün başka bir benzeri. Gıda terörü insanlarımızı öldürmüyor, süründürüyor."

Dünyada gıda sektörünün hızla değişmekte olduğunu ve rafları yeni yeni gıdaların süslediğini belirten Ergen, sözlerini şöyle sürdürdü: "Yeni üretilen gıdalar yapılan reklamlarla satış rekorları kırıyor. Kontrol mekanizması, bu hızla değişime ayak uyduramaz hale gelmiştir. O gıdaların zararları ortaya çıktıkça yıllar sonra yasaklanabiliyor. O zamana kadar kontrolsüzlükten beslenen gıda terörü çok can yakıyor. Kimi kanser olurken kimi erken yaşlanmakta, kimi aşırı şişmanlamakta ve ömürler kısalıyor. Hastanelerimiz gıda terörü yüzünden dolmakta ve insanlarımız sağlıklarına çare arıyorlar. Gıda terörünün kurbanları sağlık sorunları ile boğuşarak adeta sürünüyorlar."

Genetiği değiştirilmiş organizmaların artık günümüzde gıda sanayiinin her alanında kullanıldığını belirten Ergen, sözlerini şöyle tamamladı: "Bu tip ürünlerle beslenen kişilerin genlerinde deformasyon yüzünden kişilik bozuklukları yaşanıyor. Son zamanlarda kişilik bozukluğu yaşayan insanların sayısında artış gözlenmektedir. Bu da aldığımız gıdalarla bağlantılıdır."
 
Üst