Online oyunlar vürüs şaçıyor!!!

  • Konbuyu başlatan su perisi
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Teknoloji Dünyası kategorisinde su perisi tarafından oluşturulan Online oyunlar vürüs şaçıyor!!! başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,294 kez görüntülenmiş, 2 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Teknoloji Dünyası
Konu Başlığı Online oyunlar vürüs şaçıyor!!!
Konbuyu başlatan su perisi
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan nazarelif
S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Virüslü online oyunlar


Araştırmalara göre geçtiğimiz temmuz ayında virüsler-zararlı yazılımlar en fazla online oyunlar sayesinde bilgisayarlara bulaşıyor ve Türkiye'de açık ara ile en sık rastlanan tehdit oldu.

Zararlı yazılımları istatistiksel olarak günlükleme sistemi olan ESET ThreatSense.

Net raporlarına göre ''Win32/PSW.OnLineGames'' isimli bu yazılım tüm malware tespitlerinin % 16.18’ini oluşturuyor. Bu yazılım, özellikle masif, çok eşli, çevrimiçi oyunlar (MMORPG) ve bu oyunlara katılımlar hakkında bilgi toplama amaçlı ve rootkit, keylogging yeteneklerine sahip bir Truva atı ailesine mensup. Genel olarak bilgiler davetsiz misafirin bilgisayarına gönderiliyor.

Masif, çok eşli, çevrim içi oyunlar yoluyla bulaşıyor

ESET; Lineage, World of Warcraft ve sanal dünya Secondlife gibi MMORPG (masif, çok eşli, çevrim içi oyunlar) katılımcılarını, sadece tacizler, rahatsız etmeler dışında phishing (olta) ve diğer dolandırıcılık yöntemleri gibi gerçek dünyada finansal kayıplarla sonuçlanabilecek tehditlerin farkında olmaları konusunda uyarıyor.
ESET Türkiye Genel Müdür Yardımcıcı Alev Akkoyunlu, söz konusu tehditin 2008 Eylül ayında ciddi yükseliş kaydetiğini, 2009 yılı başında azaldığını ancak Temmuz ayı itibarıyla yeniden çok yükseldiğine dikkat çekti. Akkoyunlu, bilgisayarda eğlencenin hüsrana dönmemesi için, güvenliğin elden bırakılmaması gerektiğinin altını çizdi.

İkinci tehdit; Ajan
Temmuz ayı boyunca ''Win32/Agent'' adlı zararlı yazılım, ikinci önemli tehdit olarak raporlandı. ESET bu etiket ile, kullanıcı bilgilerini uzaktaki saldırgana göndermeye çalışan bir dizi malware’i tanımlıyor. Bu malware genellikle kendini geçici (temporary) dizinlere kopyalıyor ve kayıt defterine, gizlice yerleştirdiği ve rastgele başka dizinlere kopyaladığı dosyalar ile ilgili kayıtlar ekliyor. Bu da dosya tespit edilip silinse dahi sistem her başladığında zararlı işlem tekrar yürütülecek anlamına geliyor.


Bir süredir gündemde olan ve üçüncü tehdit sırasında yer alan “Win32/Conficker” ise Windows işletim sistemlerindeki bir açığı kullanarak ağ üzerinde yayılan bir solucan türü. Bu açık sayesinde saldırgan geçerli kullanıcı bilgilerine ihtiyaç duymadan sisteme girebiliyor. Sürümüne bağlı olarak güvenli olmayan paylaşımlar ve çıkarılabilir medyalar aracılığı ile de Windows’un Autorun özelliğini kullanarak yayılabiliyor.

Dördüncü sırada %5.47 ile “INF/Autorun” (Otomatik olarak devreye giren takılabilir çıkarılabilir aygıtlar), beşinci sırada ise %4.07 ile ses dosyalarını hedefleyen bir truva atı olan “A/TrojanDownloader.GetCodec.” adlı malware geliyor.


türk.internet.com
 
S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
offff...bu uyarıları ne kadar dikkat etsemde alıyorum..
Bu ay evdeki misafir çoçukların özellikle "online oyunlar" ı şeçerek oynaması ve geçen gün internete olmadığım halde film izlerken cd den esed vürüs programının yakalamış oldugu "''onlineoyun"Win32/Agent'' " vürüsü bulunup karantinaya taşınmıştır uyarısı çok şaşırttı..ne oyundaydık nede internette...demek oluyor ki,oyundan pcme etkisiz eleman olarak kendini aktardı ve kimsenin olmadığı sessiz bir anda kendini devreye sokarak sistemi içden içe çökertmekti niyeti....Sagolsun esedcim bu planını yarı yoksa bozarak onu kitli kapılar arkasına kitledi  :)

Pc de online oyun yasagı geliyor bu haberden sonra,kim olursa olsun  :)
 
N

nazarelif

Kullanıcı
22 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Kastamonu
bu benim pcm de de var nasıl kurtulacağımızı da söyleyin lütfen. çocuklar bulaştırdı demek bende benim yüzümden oldu sanıyordum azcık rahatladım
 
Üst