Önemli olan beyin güzelliği!

  • Konbuyu başlatan ebruliyn
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde ebruliyn tarafından oluşturulan Önemli olan beyin güzelliği! başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,943 kez görüntülenmiş, 7 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı Önemli olan beyin güzelliği!
Konbuyu başlatan ebruliyn
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan korsan
E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Önemli olan beyin güzelliği!

Bacaklarınızın kaslı ve formda kalması için yapacaklarınızı biliyorsunuz. Cildiniz için bir sürü krem kullanıyorsunuz. Ama beyni formda tutmanın hepsinden önemli olduğunun farkında mısınız? Akıllı insanlar daha uzun yaşıyor ve 'daha zeki olmak' sizin elinizde!

Zekiler daha iyidir! Ben söylemiyorum, araştırmalar söylüyor. IQ testlerinde yüksek sonuç alan insanların daha uzun yaşadığı, daha sağlıklı olduğu ve garip ama, testte düşük sonuç alanlardan daha uzun boylu oldukları ortaya çıkmış! Kendim için söylüyorsam namerdim! Bu arada yüksek IQ'luların daha çabuk öğrendiği, daha az risk aldığı ve kötü alışkanlıklarla (sigara ve çok yemek gibi) sağlık problemleri arasındaki bağlantıyı daha iyi kurduğu da kanıtlanmış. Demek ki insanoğlu vücudunu güzelleştirmeye harcadığı vakit ve nakiti beynine yatırım yapmak için kullansa, sadece iş hayatında başarı, günlük hayata kolay uyum sağlama, uzun vadeli ilişkiler kurma gibi avantajların dışında, daha sağlıklı ve belki daha güzel olacak!

AKIL KULÜBÜ ZEKÂ İŞİNİ ÇÖZMÜŞ
Bizde 'akıllı adam, akıllı kadın' kavramları farklıdır. Toplumda onu bunu çarpıp, köşe dönen, 'işini halleden, yükünü tutan' erkekler 'akıllı adam' tabir edilir! Kadının da fettanı, entrikacısı, güzel laf oturtanı 'akıllı kadın' olur! Ancak, benim bahsettiğim, bu alaturka manasıyla değil, daha 'işe yarayan' bir zekâ tabii! Ve o zekâyı sonradan geliştirmek de mümkün. İngiltere'deki Mensa isimli zekâ derneği, veya sadece IQ testinde 146'nın üzerine çıkmış insanları üye olarak kabul eden 'akıl kulübü' diyelim, bu işi çözmüş.

TANIMADIĞINIZ ERKEĞE MERHABA
Beyninizin farklı bölgelerini sürekli çalıştırmak, bu işin anahtarı. Aynı vücudu formda tutmak gibi. Mensa'ya girdiğinizde önce size haftalık bir egzersiz planı veriliyor, günde 15 dakika yürüyüş, pazartesi ağırlık, salı bisiklet egzersizi tadında! Mesela ilk gün dişlerinizi, 'öteki' elinizle fırçalıyorsunuz! Gözünüz kapalı duş alıyorsunuz! İkinci gün bir sudoku bilmecesi yapıyor, hızlı bir yürüyüşe çıkıyorsunuz. Çünkü aynen söylendiği gibi 'Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunuyor' gerçekten. Üçüncü gün akşam yemeğinde yağlı bir balık yiyorsunuz çünkü Omega3 çok önemli. Dördüncü gün, sözlükten daha önce bilmediğiniz kelimeler seçip, bunları bütün gün cümle içinde kullanmaya çalışıyorsunuz. Beşinci gün pilates veya yoga deneyip, hiç tanımadığınız bir erkeğe sırf ona benziyor diye, usulca sokulup, merhaba diyorsunuz! Şaka değil, tanımadığınız biriyle ufak bir sohbet başlatmak, ödevlerden biri.

İLGİNÇ BİR ZEKÂ TESTİ DE BENDEN
Bu arada kafeinden ve alkolden uzak duruyor, alışveriş listelerinizi yazmayıp, ezberliyorsunuz! Zekâyla ilgilenenler sadece beyni egzersizlerle formda tutmanın değil, vücudunuza yaptıklarınızın zekânızı da etkilediğini söylüyorlar. Mesela bol su içmek, günde dört-beş porsiyon meyve-sebze yemek, beyaz un, beyaz makarna ve pirinç yerine, kepekli seçenekleri tercih etmek beyne iyi geliyor. Öğün atlamak, fazla tuz, alkol ve tatlandırılmış gazlı içeceklerse, insanı aptallaştırıyor! Bu kadar konuştuktan sonra, bir ilginç test de benden o zaman. Gözlerinizi kapayarak tek ayak üstünde durmaya çalışın ve bu arada saniye tutun. 15 saniyeyi geçenler yeterince zeki demektir! Çok kolay değil mi? Bir deneyin bakalım!

Yazar : Gülse Birsel
Kaynak : Sabah Gazetesi

 
S

spiritualsigns

Kullanıcı
20 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
Mensa kampı için sanırım biraz beklemeli... Türkiyede şubesi yok sanırım... birde zeka düzeyi belirli seviyedeki insanları kabul ediyor... eh bizim girebilme olasılığımız var mı bilemiyorum :D

bulunduğumuz yerden yapılacak bir uygulamaysa hay hay :)
 
K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
E hakikatende önemli olan beyin güzelliği ama :d
Yani ölene kadar genç ve iyi kalan tek güzellik bana göre tabi. ah birde 90-60-90 beyinliler var değilmi :d sıfır beden beyinliler felen.
Neyse.. gerçekten önemli olan beyin güzelliği.
 
Üst