Ölüm anında insan ne hisseder?

• Konbuyu başlatan Feveran Estomp
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Garip Olaylar \/ İlginç Bilgiler kategorisinde Feveran Estomp tarafından oluşturulan Ölüm anında insan ne hisseder? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 41,890 kez görüntülenmiş, 77 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Garip Olaylar \/ İlginç Bilgiler
Konu Başlığı Ölüm anında insan ne hisseder?
Konbuyu başlatan Feveran Estomp
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan beyazdilekce
F

Feveran Estomp

Kullanıcı
6 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Mersin
Dünyanın önde gelen bilim dergisi New Scientist, İskoçya’daki Caledonian Üniversitesi’nden psikolog Cynthia McVey’in, ölümün eşiğinden dönenlerle görüşerek ve bilimsel incelemeleri bir araya getirerek yaptığı araştırmayı yayımladı. Araştırma, kafa kopmasından boğulmaya, yanmadan yüksekten düşmeye kadar birçok ölüm şeklinde asıl sorumlunun, beyne oksijen gitmemesi olduğunu ortaya koydu. Araştırmaya göre ölüm anlarından şunlar yaşanıyor:

BOĞULMADA PANİK YAŞANIYOR, YÜKSEKTEN DÜŞMEDE KALP PATLIYOR

Boğulma: Kişi ilk anda büyük panik yaşıyor. Nefesini tutuyor. Ardından su ciğerlerine doldukça bir yanma ve yırtılma hissi duymaya başlıyor. Son olarak hissettiği şey ise sakinlik ve dinginlik oluyor. Oksijen alamadığı için bilinci kapanıyor, ardından ölüyor...

Yanma: Yanıklar, çok şiddetli acıya yol açıyor. Sinir uçlarının yanması ise bu acı hissini bir süre sonra ortadan kaldırıyor. Ardından kişi biraz his kaybına uğruyor. Yanarak ölen kişilerdeki asıl ölüm nedeni çoğunlukla zehirli gazların solunması ve nefessizlik oluyor.

Kafanın kopması: Uzmanlara göre beyin, kafa koptuktan sonra saniyelerce fonksiyonlarını sürdürüyor. Fransa’daki raporlara göre 18’inci yüzyılda giyotinli idamlarda kopan kafada 30 saniye kadar yüz mimikleri görülüyordu.

Elektriğe kapılma: Elektrik akımına kapılma, kalbi durdurabiliyor. 10 saniye sonra da bilinç kapanıyor. Ancak elektrikli sandalyede idam edilen mahkûmların ölüm nedeni beynin aşırı ısınması ya da boğulma oluyor. Kan kaybı: 1.5 litre kan kaybeden kişi kendini halsiz, susamış ve korkmuş hissediyor. İki litre kan kaybedildiğinde baş dönmesi ve bilinç kaybı başlıyor.

Dekompresyon (basınç kaybı): Ani basınç kayıplarından kurtulanlar, göğsüne vurulmuş gibi ani bir acı yaşadıklarını anlatıyor. 15 saniyeden az süre içinde de bilinç kaybı yaşanıyor.

Kalp krizi: En çok rastlanan olay, kaslar oksijen alamayıp çırpınmaya başladığında hissedilen göğüs ağrısı. Kalbin normal ritminin bozulması, kalp atışlarını durduruyor. Bilinç kapanıyor ve ölüm gerçekleşiyor.

Asılma: Yağlı urganla asılarak boğulma 10 saniye içinde bilinç kaybına yol açıyor. Fırlatma tarzı asılmalarda amaç, boynun kırılmasını sağlamak. Ancak bu yöntemle asılan mahkûmlarda ölümlerin yine boğulmadan kaynaklandığı belirlendi.

Zehirli iğne: ABD’de idamlarda kullanılan yöntem, doğrudan kalbi durduruyor. Araştırmalar, mahkûmların yanma ve büyük acı hissettiğini gösteriyor. Yüksekten düşme: ABD’deki Golden Gate Köprüsü’nden atlayan 100 kurbanın, akciğerin iflas etmesi, kalbin patlaması ve kırık kaburgaların iç organlara zarar vermesi sonucu öldü ortaya çıktı.

Alıntıdır..

A

alparslan

Kullanıcı
2 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
Rabbim inşallah bu ölümlerden hiçbiriyle beni tanıştırmaz
Rabbim herkese eceliyle ölmeyi nasip eylesin
saygılarımla

P

Paradoks

Kalp krizi: En çok rastlanan olay, kaslar oksijen alamayıp çırpınmaya başladığında hissedilen göğüs ağrısı. Kalbin normal ritminin bozulması, kalp atışlarını durduruyor. Bilinç kapanıyor ve ölüm gerçekleşiyor.
ASLINDA KALP DURSADA ORGANİZMA BELİRLİ BİR SÜRE YASAYA BİLİYORMUS.. :eek: BEYİN ÖLÜMÜNÜN GERCEKLESTİGİ ZAMANA KADAR.

A

ayben

Ben boğulamkta hep korktum ve insanın başına hep özlellikle benim gelir.
Allah herşeyin en doğrusunu bilir, hakkımızda en hayırlısını da.

Teşekkür ederim...

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Ne korkunç bir tablo:(

aliCAnn' Alıntı:
ASLINDA KALP DURSADA ORGANİZMA BELİRLİ BİR SÜRE YASAYA BİLİYORMUS.. :eek: BEYİN ÖLÜMÜNÜN GERCEKLESTİGİ ZAMANA KADAR.
Bunu ben de bu şekilde biliyorum.
Aslında, üstte sayılan tüm ölümlerde sanırım büyük acı çekiliyordur, "ölümün bile hayırlısı..." sözü boşuna edilmiş söz değil.

C

CaspeR

Kullanıcı
27 Ara 2006
En iyi cevaplar
0
0
Hepsi birbirinden kötüymüş :-[ 
Teşekkürler..

K

Kristal

Allah acısız ölüm versin.Bunları okuyunca en iyisi uykuda ölmek gibi geldi bana... :(

B

berrak

Kullanıcı
28 Tem 2007
En iyi cevaplar
0
0
pembe...
Fransa’daki raporlara göre 18’inci yüzyılda giyotinli idamlarda kopan kafada 30 saniye kadar yüz mimikleri görülüyordu.
çok ilginç ama en ilginç olanı bu bence ... daha öncede okumuştum kopan kafada beyin 30 saniye kadar çalışıyormuş diye :-\ :-\ :-\

F

Feveran Estomp

Kullanıcı
6 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Mersin
Osmanlı İşkence'sinde idam edilen kişinin kafasını kesilir kesilmez kızgın sac'a bastırıyorlarmış. 14-15sn boyunca kendinde oluyormuş.

F

Feveran Estomp

Kullanıcı
6 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Mersin
Ama bu Osmanlı kayıtlarında var. Gerçekten bu tür işkenceler uygulanmıştır.

A

ayben

Bir şey rica etsem bu kaynaklara nerden ulaşabiliriz bana pek denk gelmedide ???

C

crnkcclr

Kullanıcı
25 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
Feveran Estomp' Alıntı:
Osmanlı İşkence'sinde idam edilen kişinin kafasını kesilir kesilmez kızgın sac'a bastırıyorlarmış. 14-15sn boyunca kendinde oluyormuş.
evet beyin ölümünü uzatmak için yapılan bir uygulamaymış saca bastırtıktan sonra kurbana kendi vücudu gösteriliyormuş...
:(  :'(

Y

yaratici_idea

Kullanıcı
17 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Çok kötü oldum :(