Ölü Kalbi Canlandırdılar

  • Konbuyu başlatan Feveran Estomp
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Garip Olaylar \/ İlginç Bilgiler kategorisinde Feveran Estomp tarafından oluşturulan Ölü Kalbi Canlandırdılar başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,205 kez görüntülenmiş, 4 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Garip Olaylar \/ İlginç Bilgiler
Konu Başlığı Ölü Kalbi Canlandırdılar
Konbuyu başlatan Feveran Estomp
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Safari
F

Feveran Estomp

Kullanıcı
6 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Mersin
Amerikalı Bilim İnsanları, Ölü Farelerden Alınan Kalpleri, Laboratuvar Ortamında Nakledilen Kalp Hücreleri Yardımıyla Yeniden Çalıştırmayı Başardı.Amerikalı bilim insanları, ölü farelerden alınan kalpleri, laboratuvar ortamında nakledilen kalp hücreleri yardımıyla yeniden çalıştırmayı başardı.

Minnesota Üniversitesi'nden Dr. Doris Taylor, bu deneyin başarısının, bedene uyum sağlayacak organlar üretilmesi çalışmaları için umut verici olduğunu söyledi.

''Nature Medicine'' dergisinde yayınlanan araştırmanın, hastalara nakledilmek üzere kök hücrelerden organ üretilmesi çalışmaları için yeni bir açılım olacağı belirtiliyor.

Araştırmayı yöneten Taylor ve ekibi, ölü farelerin kalplerinden, varolan tüm hücreleri temel kolajen yapıyı bozmadan ''yıkadılar''. Geride kalan jelatin benzeri temel yapıya, yeni doğmuş farelerin kalp hücrelerini enjekte eden uzmanlar, bu karışımı besleyici bir solüsyonun içinde ''gelişmeye'' bıraktı.

4 gün sonra, aşılanmış kalplerin ''büzülme'' hareketi yapmaya başladıkları gözlendi.

Araştırmacıların, bu büzülmeleri koordine etmek için bir kalp pili kullandıkları, 8 gün sonra kalplerin ''pompalama'' işlemi yapmaya başladıkları belirtildi.

Taylor, aldıkları organlardan tüm hücreleri ''yıkayarak'' ayıkladıklarını, sonuçta ellerinde ''hayalet bir doku'' kaldığını söyledi. Bu yapı iskeletinin, ''kolajen, fibronektin ve laminin'' içerdiği belirtildi. Bu ''iskeletleri'' yeniden çalıştırabilmek içinse, daha iyi işlev göreceği düşünülen henüz olgunlaşmamış hücrelerin kullanıldığı kaydedildi.

Geçen ay bir İngiliz araştırma ekibi, kök hücrelerden, bir kalp yaması için kullanılabilecek olgun, ''atan'' kalp hücreleri üretmeyi başardıklarını açıklamıştı.

Minnesota'daki araştırmacıların, yeni bir yaklaşım benimsedikleri belirtiliyor.

Ekibin lideri Taylor, ''doğanın, en mükemmel yapı iskelesini ürettiğini farkettiklerini'' belirterek, laboratuvar ortamında doğaya gerekli malzemeleri sağlayıp yolundan çekilmenin mümkün olup olmadığını denediklerini kaydetti.

Uzmanların, gelecek aşamalarda bir domuz ya da kadavradan alınmış ''yapı iskeletine'' kök hücreler enjekte ederek işlev gören organlar üretmeyi amaçladıkları belirtiliyor.

Araştırma ekibinin, deneyi fare ve domuz kalpleri üzerinde uyguladıkları ancak yalnızca farelerde başarıya ulaştıkları ifade edildi.

Başlangıç olarak tanımlanan bu araştırmanın, bir donör kalbin ''iskeletinde'' kök hücrelerin gelişebileceğini gösterdiği ve bu nedenle çok önemli bir adım olduğu kaydediliyor.​

Büyük bir gelişme..  :eek:
 
R

re-Member

Kullanıcı
16 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
::) evet bunu okudum bugün gazetede.çok ilginç ve çok büyük bi gelişme ..yalnız fareler fonksiyon olarak insanlara çok benzediği için fareler üzerinde yapılan deneyler sonucunda insanlara uyarlanmakta....''yok artık daha neler..'' dedirticek bi boyut olacak gibi gözüken bi hadise..  :-\

_______paylaşım için teşekkürler....
 
A

ayben

Bende sabah haberlerinde dinlemiştim bunu paylaştığın için saol benden önce davranmışsın ;)
Ama merak ettimde durmuş kalbi tekrar çalıştırmayı başarmışlar, peki bedenden ayrılan bir ruhu nasıl geri getirecekler ???
Ben biraz yetersiz buluyorum bu çalışmaları ama hayır olsun demekten başka birşey kalmıyor bana...
 
F

Feveran Estomp

Kullanıcı
6 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Mersin
İnançları değiştirebilecek bir yöntem demekki.. Böyle birşey gerçek olduğuna göre 21 gram eksilmiyoruz..  :)
 
Üst