Olaylar mı insanlara göre gelişiyor? İnsanlar mı olaylara göre biçimleniyor?

• Konbuyu başlatan su perisi
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde su perisi tarafından oluşturulan Olaylar mı insanlara göre gelişiyor? İnsanlar mı olaylara göre biçimleniyor? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 5,819 kez görüntülenmiş, 17 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı Olaylar mı insanlara göre gelişiyor? İnsanlar mı olaylara göre biçimleniyor?
Konbuyu başlatan su perisi
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan crt
S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0

Bu günlerde  kafama takılan bir soru var ve yanıtı sürekli değişmekde....
Sizede sormak istiyorum  kafama takılan bu soruyu....
Herkesin bakış açınızdan sorunun yanıtını merak ediyorum...

Olaylar mı insanlara göre gelişiyor? İnsanlar mı olaylara göre biçimleniyor?

Teşekkürler..

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Bir olayın başlamasına sebep olan insanlar vardır ve de sonuçlarını çeken insanlar vardır. Bence başlamasına sebep olanlar için olaylar gelişir, sonuçlarını çekecekler içinse olaylara göre biçimlenir.

Güzel bir konu olacak. Yorumları okumak isterim. :)

Teşekkürler.

G

GTRST_ZEKİCİ

Kullanıcı
26 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
bune ya paradoks misali!!! neyse beş dakika düşündükten sonra cevabı içimde buldumm..eğer bir durum yaşanacaksa ve bunu biz bilemeyiz.. bundan çıkarılacak ders insanı geliştirip-biçimlendiriyor.. yani herkes aslında ektiğini biçiyor.. insan ne değişiyor-ne de biçimleniyor.geçmiş yaşantılar sözkonusu olunca insan olaylara ve durumlara karşı yeniden şekil alıyor.. bizi biz yapan durumlara karşı verdiğimiz tepkiler oluyor. bu nedenle ilk önce olaylar insanlara göre gelişiyor.. ve sonucunda olaylara göre tepkimizi veriyoruz. şöyleki biz olaylara göre biçimleniyoruz...

S

spiritualsigns

Kullanıcı
20 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
Bu değişkenlik kazanabilir... net ve kesin bir cevabı yoktur... olayları karşılama yetisiyle alakalı....

G

guzyaprak

Kullanıcı
12 Ocak 2009
En iyi cevaplar
0
0
malatya
bence olaylar insanları sürükleyip götürüyor, :(

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
He felsefi  bir soru :d herşeyin nedeni varmıdır yokmudur  gibi.
Ay gençlik yıllarım geldi aklıma, bir soru daha vardı "varolan her şey gerçek ise gerçek olan her şey varmıdır" gibi :d

Olaya ve insanlara göre değişir.

Ben insanın biçimleneceği kısmını yazim diğer kısımda bir başkasından gelir heralde..

Atıyorum doğal bi felaketten sonra, yada etkisi dışında gelişen olaylardan sonra, insanlar o olayın sonuçlarına göre biçimlenebilir.
Buna evrimde diyebiliriz.. Yada mutasyon, yanı kısaca şartlara ayak udrumak için genetik biyolojik ve pisikolojik bir biçim değişikliği de denilebilir.

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Yorumlarınız için teşekkürler...

Her iki şeçeneginde birbiriyle ne kadar bağlantılı oldugu gözle görülecek kadar net....
Tavuk mu yumurtadan? Yumurta mı tavukdan misal kafamız karışsada,olayları yaratanda bizleriz,akışı degiştirende bizleriz,ve sonucuna göre biçimlenen de bizleriz..

Tarihe baktıgımızda çok açık görülüyor,Kurtuluş savaşı,hitlerin politikası,tek bir yürekle bütün yürekleri düşünen ve bu yolda canını feda eden onca insan gibi tek taraflı ama her iki şeçenegede baglayan sonuçlara şahitiz...

Bir film izlemiştim geçen sene,"içimdeki yabancı" adlı bir film...
Eşinin hunharca ölümüyle gelişen olayların insan etkisi üzerinden gelişmesini görebilirsiniz...

I

imposibilidad

Kullanıcı
7 Nis 2009
En iyi cevaplar
0
0
Biraz sinir ve kısa bir cevap olacak ama; duruma göre değişir.

M

Meltem83

Kullanıcı
24 Ağu 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
aslinda dünyada yasanilan hersey ayni, yani olaylar ayni ama zaman farkili ve yasayan insana göre durum degisir. mesela bir insanin basina hak etmedigi birsey geliyorsa bunu kaldirmasi güc olur. Olaylar ayni demistim , kimisi yasadigindan ders alir kimiside almaz.
hassas insanlar herseyden fazlasiyla etkilenr  bir ömür boyu yasadigi her kötü anin etkisinde kalir, ha birde umursamaz, vurdumduymaz insalarda vardir.

M

muraturkom

Kullanıcı
12 Mar 2009
En iyi cevaplar
0
0
  İki grup insan türü var

1. Olayları geliştiren insan modeli: Planlayanlar,uygulayanlar. Bunlar bazen yasal biçimde ,bazende illegal yollarla lider pozisyonunu almış kişilerdir.Zekidirler,bazıları ahlaklı,bazılarıda ahlaksızdır.Ahlaklı olanlar halkları zulümlerden sıkıntılardan kurtarırlar örnek ? kimler olabilir acaba
  Bazılarıda değişik maddi yada yönetme hırsı onun verdiği keyiften vazgeçemediği için her yolu mübah sayıp kullananlardir.

2. Mevdana getirilen iyi veya kötü olaylara göre yaşamak zorunda kalanda gariban halktır.Her gün kahvehanelerde yada ku..tlar  va..si dizisinde ağzının salyalarını akıtarak izleyen sonra da cık cık vayyy beeee diyen ama başka bir şey elinden gelmeyenler vardır.

sonuç bazı insanlar olayları oluştururlar, bazıları da oluşan bu olaylara göre yaşamak zorunda kalırlar.

M

muraturkom

Kullanıcı
12 Mar 2009
En iyi cevaplar
0
0
  Doğa olaylarını ,kazaları  insanlar çarçabuk geçiştiriyor çözüm buluyorlar. Kısa süreli etkileri oluyor.örneğin tusunamide sadece o kıyı ülkelerindeki insanlar etkileniyor.Diğerleri duymuyor. Bazı arkadaşların yorumlarında insanların olaydan ne hisettiğidir şeklinde değerlendirmişler,evet kimi zamanda olaya bakış açımıza,hangi pencereden baktığımıza göre göreceli bir kavram da denilebilir.
  Trafik kazasında kimi insan saçını başını yoluyor,çarpıştığı insana hakaretler ediyor. Kimileri de çarpıştığı kişiye geçmiş olsun Canımıza bir şey olmadı ya diyerek anlaşma yolunu tercih ediyor.
  öyleyse kimi zaman toplumsal değer yargılarına "namus,dürüstlük,mertlik.......", kimi zamanda biryin hayata bakış açısına göre olaylardan etkilenip etkilenmemesi farklılaşıyor.

A

asukaki

Kullanıcı
23 Eki 2009
En iyi cevaplar
0
0
Trabzon
Bence iki tarih devri biçiminde izleyelim;
1-Birinci devirde olaylar insanlara göre değişirdi.
2-İkinci devirde ise insanlar olaylara göre değişmeye başladı.

D

deli

Kullanıcı
10 Mar 2010
En iyi cevaplar
0
0
�stanbul
Olay demişken.. Kötü bir davranış örneğini vermek istiyorum,
Adam yere çöp atıyor diyelim ki:
-Abi neden atıyorsun yere?
-Herkes atmış baktım yerler sebil,ben de attım.
-E abi sende herkes gibi olursan,senden sonraki de ,benden önceki atmış deyip atarsa?
-Benim suçum yok ozaman,bunu 'ilk'yapanı bulun..

Sizce ,bu hareketi doğuran 'ilk' yapan mıdır?,yoksa ona uyanlar mıdır?
İlk numuneden cesaret alıp yapan 2.ve daha fazlası kişiler oluyorda;peki ilk yapan kimden cesaret almış olabilir?
Cesaretle ne alakası var değil mi?
Alakasız gözükmesin,tamamen soruyla paralel bir örnektir.
Bu arada kendi sorularım cevapsız kalmayacak elbette. Yine diyorum ki 'Herşey içiçedir'

Abim sorardı ben küçükken;
Cetvel mi daha düzdür,misket mi aha yuvarlak?
İkisi de tabi..
iyi de 'ikisi de nedir?'
Hah işte başa döndük.

Gelişim ve biçimlenme faklı kavramlar gibi gözükse de,ikisi de insandır. Biri geliştiren,biri biçilendiren diyelim. İlk insana ulaşmamız mümkün değil.

crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul
Mesut:)Son cümlen açıklamış herşeyi
Ben olay insana değil,insan olaya yön verir diyorum. (Tabi bizim bahsettiğimiz doğa olayları değil )