OKUDUMUZ KİTAPLARI NE YAPIYORUZ

• Konbuyu başlatan sessiz_lik25
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde En Son Okuduğum Kitap kategorisinde sessiz_lik25 tarafından oluşturulan OKUDUMUZ KİTAPLARI NE YAPIYORUZ başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 25,676 kez görüntülenmiş, 68 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı En Son Okuduğum Kitap
Konu Başlığı OKUDUMUZ KİTAPLARI NE YAPIYORUZ
Konbuyu başlatan sessiz_lik25
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan nil_92
S

sessiz_lik25

Kullanıcı
28 Ağu 2008
En iyi cevaplar
0
0
arkadaşlar merak ettim! okuduğunuz kitapları ne yapıyorsunuz.?

kitabı aldınız, okudunuz. sonra ne oluyor o kitabın akibeti? yani rafa kaldırıyor ve ne olacağı belli olmayan bir geleceğe mi hapsediyorsunuz kitapları?

burada gerçekten kitap aşığı, çok kitap okuyan arkadaşlar var. ben sahip oldukları kitapların sayısı konusunda fikir bile yürütebileceğimi zannetmiyorum. ama görünen o ki kitaplar ciddi bir yer işgal ediyor raflarında. bu biriken kitapları saklamak zor olmuyor mu?

kitabı okuyup beğendiğimizde "bu kitabı mutlaka tekrar okumalıyım. göz önünde bir yere koyayım" diyoruz. ama genelde tekrar okuma düşüncesiyle yada "belki lazım olur, elimin altında bulunsun" dediğimiz bir kitabı tekrar elimize almak pek mümkün olmaz.

peki ne yapıyoruz okuduğumuz kitabı. yıllarca bekleyeceği kitaplık rafına mı yoksa "artık işi bitti" diyerek depoya mı kaldırıyoruz. yoksa..

ne yapıyorsunuz gerçekten merak ediyorum!

M

Mrs.Jadem

Kullanıcı
7 Tem 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Kitabımı okurum ve gerçekten çok güzel bilgiler içeriyor ise bunu başkalarına öneririm olmadı onlara veririm,yani rafıma kaldırmam mümkün olduğunca herkesin bunu okumasını sağlarım..

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Kitaplara ödenen parayı "lükse yatırım" olarak kabul etmemişimdir hiç. Çünkü kitapları "zorunlu ihtiyaçlar" dan birisi olarak kabul etmişimdir. Bu çok idealist bir düşünce olarak görülebilir. Karşı çıkmam çünkü ben bir idealistim!
Ve ne yazık, içinde bulunduğumuz bazı koşulların idealistliğini kendi yararlarına yönelik kullanan kişiler tarafından olumsuzlaştırıldığını görerek üzüntü duymaktayım. :-X
Okumayan, sadece özetini okuyarak, kitabı okumuş havası yaratan kişilerin çoğunlukta olduğu bir ülkede yaşıyoruz. Sadece kitaplar mı? Kendi görüşlerini savunan yazılı basın dışında farklı yazıların bile okunmadığı gerçeğini hiç gözardı edemem.
Çünkü okumak pek çoğumuz için, ders kitabı okumak anlamında.
Böyle öğretildi.
Ve ders kitabı sıkıcıdır.
Çünkü içindeki bilgiler, öğrencinin ilgisini çekmek amaçlı değil, sadece içindeki bilgileri kabul ettirmek açmaçlı kaleme alınmıştır.
Dün gece Tv'da bir programda, 11 yaşlarında bir çocuğun babasına sordular;
"Çocuğunuzun en sevmediği ders hangisidir?" diye ve 4 şık sundular; Türkçe, Matematik, Fen Bilgisi, ve anımsayamadığım bir ders!
Yanıt tüyler ürperticiydi;
"TÜRKÇE"!!
Çünkü bu kitapların konularında hiç bir yaratıcılık yok. En yaratıcı soru ise hep belli, bir okuma parçasından sonra, "okuduğunuzdan anladıklarınızı yazınız."
Bu yıllardır değişmedi.
Oysa;
"Siz olsaydınız bu yazının sonunu nasıl getirirdiniz?", "Siz olsaydınız xx karakterinin şu davranışı yerine nasıl davranışlar gösterirdiniz?"... vs gibi çocuğun hayal dünyasını ve dünya görüşünü genişletici hiç bir soru sorulmaz.
Müfredat dediğimiz programın dışına çıkan öğretmen ise neredeyse "hain" ilan edilir, büyüklerin işine gelmedikçe!
Okumayan bir toplum yaratmak üzerine kurulmuş düzende, okumayı alışkanlık haline getirememiş bireylerin suçu filan yoktur, çünkü hafifletici o kadar çok nedeni vardır ki, kanıtlar sağlam bile olsa yargılamak abestir.
Roman özeti çıkarmak,  lise yıllarında ödev notu olarak verileceği için mecburidir.
Mecburiyetler o kadar sıkıcıdır ki, bu zorunlu görevi yapmak işkencedir adeta buluğ çağını yaşayan gençler için.
Ödev, bir şekilde tamamlanır ve sunulur.
Not genelikle bellidir zaten, ve aslında ödevin okunup okunmadığı belli değildir!
İşte öyle... böyle derken, okuma zevkinin geliştirilmesi zaman alır.
Eh birde fiyatların yüksekliği eklenince, bu zevk "lüks zevkler" den birisi olarak adlandırılıverir. Bir CD'ciden 3 liraya 5 film kiralamak daha caziptir artık, 15 lira verip bir kitap almaktan.

Bu konu başlığı altında bu düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istememin nedeni, kitapları okuduktan sonra, lütfen çevrenizdeki kişilerle kitaplar üzerine konuşun. Onları okumaya teşvik edin. Cümleleriniz arasına okuduğunuz kitaplardan alıntılar ekleyin, konuşmaynın en canlı yerinde, "xx yazar bu konuda hoş bir örnek vermişti..." cümlelerini sıkıştırın. Size "ukala" diyeceklerdir, okuduğunuz için "çok bilmiş, insanlara tepeden bakan", günümüz moda deyimiyle "entel" yakıştırmasını, biraz da kıskançlıkla yapacaklardır.
Yılmayın!
Okumak, bilgilenmek, girdiğiniz her toplum kesiminde size farklılık ve hatta üstünlük sağlayacaktır!
Ben kitapları okuduktan sonra paylaşırım. Fikirlerini paylaşırım, öğrendiklerimi paylaşırım, ve ilgili olduğunu hissettiğim kişiye bir vesileyle kitabı veririm, "al oku bak" gibi dayatmalarla değil, "arada gözatarsın, ilgini çekecek bazı bölümler olduğuna inanıyorum", "bak bu yazarda senin gibi düşünüyor, istersen kendin oku" diye özendirici sözcüklerle.

Teşekkür ederim.

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Sevgili Hatice, üstte yazdıklarımı destekler bir yorumunu farklı bir başlığımızdan alıp buraya taşıdığım için senden hem özür dilerim, hem de teşekkür ederim;

hatice şengül' Alıntı:
ben açık konuşayım kitap okumayı sevemedim bir türlübelki de 10 yaşındayken elime mecburen tutuşturdukları monteigne denemeler ağır geldiği için soğumuşumdur okul ödevi olarak

bu diziler sayesinde belki kitap okuma isteği aşılanabilir ben okursam herkes okur diyorum zira ben hala tv den takip ediyorum beni yargılamayın sevemedim ne yapayım :-[ :-\
Bakın;
Kendimden alıntı;

Roman özeti çıkarmak,  lise yıllarında ödev notu olarak verileceği için mecburidir.
Mecburiyetler o kadar sıkıcıdır ki, bu zorunlu görevi yapmak işkencedir adeta buluğ çağını yaşayan gençler için.
Not genelikle bellidir zaten, ve aslında ödevin okunup okunmadığı belli değildir!

S

sessiz_lik25

Kullanıcı
28 Ağu 2008
En iyi cevaplar
0
0
zynep

kitaplara fazla para harcadığımızı falan söylemiyorum. sadece okuduktan sonra ne olduğunu merak ediyorum. konuyu biraz saptırmışsın.

mrs.jadem

seni tebrik ediyorum. en doğrusuda bu zaten.

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
sessiz_lik25' Alıntı:
zynep

kitaplara fazla para harcadığımızı falan söylemiyorum. sadece okuduktan sonra ne olduğunu merak ediyorum. konuyu biraz saptırmışsın.

mrs.jadem

Siz değilmisiniz, kitap okumanın yararlarından söz eden?
Üstelik konu sonunda kitapları ne yaptığımı söyleyerek bağladım konuyu sessiz_lik 25? Sanırım uzun yorumları okumayı pek sevmiyorsunuz?
Ben yazdıklarımdan mutlaka bir iki yararlanan çıkacaktır savındayım. Sizin "okumasını" arzuladığınız toplumu yaratmak adına...

VE GEREKÇEM;

Bu konu başlığı altında bu düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istememin nedeni, kitapları okuduktan sonra, lütfen çevrenizdeki kişilerle kitaplar üzerine konuşun. Onları okumaya teşvik edin. Cümleleriniz arasına okuduğunuz kitaplardan alıntılar ekleyin, konuşmaynın en canlı yerinde, "xx yazar bu konuda hoş bir örnek vermişti..." cümlelerini sıkıştırın. Size "ukala" diyeceklerdir, okuduğunuz için "çok bilmiş, insanlara tepeden bakan", günümüz moda deyimiyle "entel" yakıştırmasını, biraz da kıskançlıkla yapacaklardır.

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
sessiz_lik25' Alıntı:
zynep

Okuyorum, saklıyorum, kitap alamayacak olanlara veriyorum, köylere yolluyorum, gece başucumdaki sehpanın üzerine koyuyorum, uykum kaçarsa aramayayım diye, ihyiyacı olup alamayanlara yolluyorum, bazılarını öneriyorum, bazılarını önemsemiyorum. Okuduğum kitapları kafama göre yapıyorum işte bir şeyler!

Tatmin edici yanıt bumuydu acaba?

M

Mrs.Jadem

Kullanıcı
7 Tem 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
sessiz_lik25' Alıntı:
zynep

mrs.jadem

Teşekkür ederim,sessiz_lik25  ;)

S

sessiz_lik25

Kullanıcı
28 Ağu 2008
En iyi cevaplar
0
0
Siz değilmisiniz, kitap okumanın yararlarından söz eden?
Üstelik konu sonunda kitapları ne yaptığımı söyleyerek bağladım konuyu sessiz_lik 25? Sanırım uzun yorumları okumayı pek sevmiyorsunuz?
Ben yazdıklarımdan mutlaka bir iki yararlanan çıkacaktır savındayım. Sizin "okumasını" arzuladığınız toplumu yaratmak adına...

VE GEREKÇEM;

[/quote]

özür dilerim. ben son pargrafı okumamıştım.

evet. uzun yorumları okumayı pek sevmediğim bir gerçek ama yorumun giriş ve gelişme bölümü konuyla direk alakalı olmayınca ben de "acaba bir yanlışlık mı var" diyerek endişe edip son kısmını okumadım. sen uyarınca fark ettim.

tekrar özür

açıkcası senin bu konuyla ilgili beni mennun edecek bircevap vermediğini görmek beni şaşırtacaktı. neyseki beklentim oldu.

güzel bir yöntem seni de tebrik ederim.

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Şimdi sıra bana  mı geldi:) Dün görmüştüm bu başlıgı ama yorum yapacak zamanım olmadığı için,bu gün ilk iş gelip benimde bu konu ile fikirlerimi beyan etmek oldu...
Şimdi konuyu açan arkadaşımızın istediği yanıtla başalyıp,Zynebin görüşleriyle bitireyim...

"OKUDUMUZ KİTAPLARI NE YAPIYORUZ" Öncelikle canım sıkıldıgında ilk işim kitapcıma ve cd cime uğramak olur,okuyacak daha çok kitabım olsada,oranın havasını almak,yazarları,yeni kitaplara dokunmak,yeni yazarlar,yeni kitaplar görmek benim bütün sıkıntımı da stresimide alıyor...Zynebin dediği gibi kitaba harcanan para lüks zevk ise,evet bu benim lüks zevkim varsın olsun...Bir gün az yerim,o kitaba parayı mutlaka bulurum...
Konuyu dagıttım:) hemen toparlayıyorum..Kitabı okurum,hemen kitaplıgımdaki en uygun yere korum...Evde bende başka 4 birey yaşıyor(eşim ve çoçuklarım) Hiç birine bir günden olsun,okumaları için zorlamam,sonuçda bilirim ki,"zorla yapılan iş ya karın agrıtır ya diş"Ama isrerimki evdeki bireylerin hepsi aldıgım kitapalrdan,kendi zevklerine begenilerine,görüşlerine göre olanalrı kendi istekleri ile alıp okusun,okumaz iseler,Zynebin yukarda çok güzel degindigi gibi,konuşma esnasında olsun,yada bir yazıda olsun,kitap ile bilgi,etkili bir söz katarım,öyle olunca "bu kitabı mutlaka okumalısın" dan çok daha etkili oluyor...Başka bir şey yada söz söylememe gerek kalamdan kitaplıgımdan begenilerine,yaşlarına göre kitaplar alınıp okunuyor,buda benim takdigi geliştirmemde daha etkili oluyor...

Diger tarafdan,aile dışında yine tanıdıklarımın zevklerine göre okudugum kitapalrdan tavsiye verebiliyorum."ben bu kitabı okudum çok güzeldi sende okumalısın" dan daha etkili oluyor...etrafımıda kitap okuyan çok az kişi mevcud  ve okuyanalrında şeçici tek tarz diyelim okuduklarından,onların şeçim tarzına göre( ben her tür kitabı okudugum için herkesin tarzına hitap eden kitaplarıda tavsiye etmede başarılıyım) kitap tavsiye ettigimde,mutlaka alıp okuduklarını büyük bir sevinçle görüyorum...Bir kitap okuru,yada kitapları lisede zorunlu iken okuyup sonrasında bırakan bir topluluga hiç bir şey okumamakdansa,sevdikleri tarzda devam etmelerini ve okudukçada tarzlarında degişmeleri kendileride görmelerini saglamak benim için olumlu bir şey olur...

Kitaplarım benim için çok ama çok değerlidir.her gün,her an,onlara bakamk beni başka dünyalara,kitaplarımın içindeki dünyalara,seslere,yaşamalra,insanlara,götürdükçe içimde anlatılmaz bir çoşkuya kapılırım,baktıkça bakasım,okudugum kitapalrı tekrardan alıp dokunmak,onları okurkenki hissetiğim duygular ve analra dönmekse ayrı bir zevk...Bu zevki etrafımda ki herkeslede paylaşırım,kitapalrımı gerçekden ama gerçekden,okuma istegi olan ve sonunda begenecegini kesinlikle tahmin ettigim kişilere veririm..Okuyup geri iade etmeleri için de özellikle söylerim :) öylesi alıpda "oku istedigin zaman geri verirsin" şartıda koymam aksine"sana kısa bir süre müsade,sonra okumamış olsan yada yarım da kalsa alırım" diyede belirtirim..Bu dedigim kişiler arasında 1 haftada güzelce okuyup yeni kitap isteyende olur,1 sene geçip 2. sayfasında olupda vermeyende olur... :mad:O yüzden okumayacaklar,begenemdi iseler geri iadelerini üstüne basa basa söylerim...

Konunun özüne dönecek olursak,okurum,paylaşırım,geri kitaplıgımda yerlerini mutlaka aldırırım... :)

Zynebin konu ile yorumunada  ben katkıda bulunmak isterim..
Öncelikle içtenligin için ayrı teşekkür ederim Zynep..Kitap okumak apayrı bir şeydir,Kitap sevgisi apayrı bir şeydir,kimilerin içinde doguşdan olur kitap okuma,okurken ögrenme sevgileri,kimileri sonradan alışkanlıklarını geliştirmekle olur...
Benim ilkögretime giderken,bir kitabım bile olmamıştır,bunu büyük bir kayıp ve üzüntüyle belirtmek isterim,ailemdede kitap okuma alışkanlıgına sahip bireyler yoktu...Böyle olunca kitap okuma alışkanlıgını kendim geçde olsa kazandım...İçimde hep bir uhde kaldı,anne karnında bebegin annesinin kitap okuyarak çoçuguyla iletişim kurmaya,kitapla bir bag oluşturmasını hep bir buruklukla isteyip hissetmişimdir...:( Yada büyüme ögrenme dönemlerinde,okumayı ögrenemden annesinin ona okuyp ögretmesi :( okumaya başladıgı zaman çoçugunu dinlemesi,gelişme döneminde beraber kitap okumasını ne kadar çok istemişimdir ailemden:( ama hiç birisini yaşamadıgım gibi,bir kitabım bile olmadıgı için o yıllarımda hem üzgün,hemde aileme karşı bir kızgınlıkla bu dönemlerime gelmişimdir...Ne mi oldu,yaşayamadıgım bütün hislerimi çoçuklarıma yaşattım,onlara kitap okuma secgisini,alışkanlıgını kazandırdıgım içinde ne kadar mutluyum bu anlatılmaz yaşanır:) ve bu mutlulugu elimden geldigince,okuma alışkanlıgı olmayan,yada aileleri çoçuklarına bu alışkanlıgı kazandırmayan çoçukların yaşına uygun kitaplar alır hediye ederim...Çoçuklaın gözündeki o mutlulugu görmek bana yeterde artar bile...

"Roman özeti çıkarmak,  lise yıllarında ödev notu olarak verileceği için mecburidir" bu uygulamaya bende çok karşıyım,çoçuklara okuma sevgisi aşılamayıp,zorunlu okutmaları ilerde o çoçukların okumakdan zevk almadıkları,okuma alışkanlıgını körelttiklerini  ne zaman farkına varırlar acaba diyorum..Bazen belirttigin seninle belirttigin  gibi,okunmuş yada okunmamış olduguna bile bakmıyorlar,sonuçda müfredat işlesin,milli egitimden laf duymayalım gerisini aileler düşünsün,düşüncesi ile yakalştıkları ve bilirler mi,internet denen ortamda, "zorunlu okunması gereken 100 temel eser" adlı kitapların özetleri ile dolu ve bu özetleri çoçukların kullanmak zorunda bırakıldıgını hiç düşünmezler mi? benim kızım bir gecede bir kitap bitirebilir ama zorla okuması gerektigini söylersem,o kitabı asla okumaz,okul dönemindede böyle oldu,mecburi tutuldugunda, internet üzeri kitap özeti aldıgınıda bilirim...Kızdımmı hayır, bilirimki bu yanlış uygulamaya bir tepkidir,aynısı gibi özellikle geçirir,ama ögretmenleri bakmadıkları için farketmezler...
Egitim sistemini kötülemek istemiyorum ama,öylesi bir rant oluşturmuşlar ki,egitimden ne ögretirizden çok,nasıl daha çok para kazanırıza döndü sistem..Bundan 6 yıl önce dersanede iki ögretmen arasında geçen bir diyalogu size aktarmak isterim..
Ögretmen çoçugun getirdigi soruyu çoçuga anlatıyor,çoçuk ne sorarsa hepsini tek tek yanıtlıyor o sıra yanına dersanenin hem öğretmeni,hemde yöneticisi gelip:
-"Öğretmenim,soruların hepsini yanıtlarsanız,seneye biz kime ders veririz,hepsini ögretmeyiniz", diye söylediginde arkadaşım bu zihniyet karşısında şok bir vaziyette cevap dahi verememiş...

Konu konuyu açtı ve konudan dışarı çıktıgımı yukarda yazdıklarımla görüyor,ve sözlerime son noktayı koyup,arkadaşımada böylesi bir konu açıp,bizim de katılmamıza sebeb verdigi için teşekkür ediyorum,umarım Zynebinde dedigi gibi konusuna yorumumdan dolayı tatmin olmuş bir yorum yapmışımdır... :)

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
sessiz_lik25  arkadaşım uzun yorumları okumayı pek sevmiyormuş:) Zynebin yazısını uzun bulan,benimkine nasıl bulur merak ediyorum...

İtiraf etmeliyim,kitap deyince içinden  akan çaglayanı durduramıyorum,ve yazdıkça yazasım geliyor,yukarda çok uzun yazmışım ama bana göre çok kısa idi:)

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Teşekkürler sessiz_lik25. :)
Su perisi, yazdıklarının her satırını okudum ve anlatmak istediklerimi ne denli doğru anladığını görerek sevindim, düşüncelerimiz temelde aynı.

Diger tarafdan,aile dışında yine tanıdıklarımın zevklerine göre okudugum kitapalrdan tavsiye verebiliyorum."ben bu kitabı okudum çok güzeldi sende okumalısın" dan daha etkili oluyor...
Uzun yorumlar Forumların handikapıdır bilirim ama böylesi bir konu altında, konuyu saptırmış görünsekte, aslında çok duyarlı noktalara değinmemizi sağladığınız için ayrıca bir kez daha teşekkür ederim sevgili sessi_lik.

S

syn

Kullanıcı
12 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
ben genelde  arkadaşlarımla değiştiririm bir kitaplığım olmasına rağmen sayılamayacak kadar fazla kitabım olduğu söylenemez
bu benim kitaplığımda mutlaka olmalı dediğim kitapları alırım , ilgi alanıma giren kitapları da halk veya okul kütüphanesinden alıp okurum
Çünkü bu kitapların konularında hiç bir yaratıcılık yok. En yaratıcı soru ise hep belli, bir okuma parçasından sonra, "okuduğunuzdan anladıklarınızı yazınız." 
Kitaplardaki ilkokuldan beri süregelen bu duruma hak vermekle birlikte ,böyle bir genelleme yapılabilir mi bilmiyorum ancak ortaokul da dahil olmak üzere türkçe ve edebiyat dersine giren hiç bir hocamız o sorulara bağlı kalmadı.Ayrıca lisede romanın yüzeysel özetinden çok  hocalarımız romanın tahlilini yaptırmıştı. Bu durum da romanın kahramanıyla özdeşleşmemizi sağlarken ,romandaki önemli unsurları irdelememizi ve fark etmemizi sağlamıştı. Ben şahsen kitap okumayı o andan itibaren daha fazla sevmeye başladığımı ifade edebilirim. 

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Çok enteresan konuyu açan üyemiz daha önce başka başklık adı altında da kitap okumanın faydalarından,özellikle de her kitabı değil bize faydalı olabilecek kitapları okumamız gerektiğini savunan üyemiz, konuya yapılan yorumu sonuna kadar okumuyor !!!!

Üzgünüm ama kendi yazdıklarınızla çelişmiyor mu tavrınız !!!
Çok ilginç çok. :-\

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
En son kampanya başlatan bir kurye aracılığı ile kapıdan teslim alınarak bir koli kitabımı Doğu Anadolu Bölgesine gönderdim.Ondan önce bulunduğum İlçenin Kütüphanesine bağışladım.
Ama öyle kitaplarım var ki bende kalmalarını istiyorum ve onları geri almak kaydı ile çevremdeki arkadaşlarımla paylaşıyorum.
Daha öncede yazmıştım bilgi paylaşıldıkça çoğalır.
Örenğin çevremizdeki insanlar düşünememişse bizler hatırlatarak ,kitap hediyesini başlatabiliriz yada kitap bağışını.

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Ya aslında pek fazla okumam.Okudugum kitapları ilgisini çeken yada merak eden insanlara tavsiye derim mümkünse okuması için veririm.
Zaten benim okuduğum kitapları pek okuyan çıkmaz genelde aman ben almayayım derler ama ne diyelim teklif var ısrar yok efendim.

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Gülşah' Alıntı:
En son kampanya başlatan bir kurye aracılığı ile kapıdan teslim alınarak bir koli kitabımı Doğu Anadolu Bölgesine gönderdim.Ondan önce bulunduğum İlçenin Kütüphanesine bağışladım.
Ama öyle kitaplarım var ki bende kalmalarını istiyorum ve onları geri almak kaydı ile çevremdeki arkadaşlarımla paylaşıyorum.
Daha öncede yazmıştım bilgi paylaşıldıkça çoğalır.
Örenğin çevremizdeki insanlar düşünememişse bizler hatırlatarak ,kitap hediyesini başlatabiliriz yada kitap bağışını.
Gülşah,benimle aynı duygular içerisinde olmanı görmek güzeldi,kesinlikle bende kalması gerekn kitaplarım vardır( aslında okudugum her kitabın bende kalması taraftarıyım) gerektigi yerde aynı kitapdan satın alır hediye ederim,özellikle çoçuklara onalrın sevecegi eylenceli kitaplar alarak...
Bir ansiklopedi vardı,1 sınıflar içindi ama ansiklopedi diyorum:) sayfasını hatırlamıyorum ama 4 parmak kalınlıgında kesin vardır:) kızıma 2. sınafa geçtigi zaman hediye almıştım..Şimdi 2. sınıfa geçmiş bir ögrenciye o kadar kalın bir kitap alacagına ince sıkılmadan okuyacagı kitapalr alabilirdin,dediginizi duyar gibiyim:) Belirtmek istedigimde benimde budur,ansiklopedinin her bir sayfasında bir öykü ve öykünün yarısıda resimli,diger sayfada yeni bir öykü,masal,yada hikayeydi..Kızım o kadar çok begenmiştiki,kalınlıgına bakmadan,çok kısa bir sürede bitirdi,ikinci ansiklopedisinide aldık..
Nerden enreye geldim yine:) demek istedigim,çoçukalrın yaşına göre kitap şeçmelerinde yardımcı olalım ki,sonrasında sıkılmadan devam edebilsinler..Bak sıkılma dedimde şunuda belirtmek isterim.Benim 3 tane kızım var ve yukarda bahsetigim en küçük kızım şimdi 4. sınıfda,ortancayada aynı şekilde kitap sevgisini aşıladı isemde:) onda biraz ters tepti sanırım:) kitapalrda çok şeçici davranıyor,yada yarısında bırakıyor,sıkılmadan ansıl bunu alışkanlık haline getiririm diyede çok düşünüyorum..Gelip benim  kalasiklerin arasından yada romanalrdan başlamak istiyor..Açıklama yaptıgım halde,yaşıan uygun ve yavaş yavaş incedne kalıan okumasının okuma zevkini geliştirecegini söylesemde,inadına yapmış gibi gelip klasiklere sarılıyor:) bende anlık da olsa,izin veriyorum,ne mi oluyor:) ne olsun,okudugundan bir şey anlamadıgı için,kitabı 1.2 hafta sonra aynı yerinde görüyorum...Böyle oluncada kitap okuma istegi azalıyor...Bu çoçukda çok zorlanıyorum,tarzına uygun sıkılmadan okuma alışkanlıgı kazandıracagım diye bitap düşüyorum:(

Yine çok yazmışım:))

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Korsan' Alıntı:
Ya aslında pek fazla okumam.Okudugum kitapları ilgisini çeken yada merak eden insanlara tavsiye derim mümkünse okuması için veririm.
Zaten benim okuduğum kitapları pek okuyan çıkmaz genelde aman ben almayayım derler ama ne diyelim teklif var ısrar yok efendim.
Ben merak eddim adminim,bana tavsiye ederseniz sevinirim :)

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
su perisi' Alıntı:
Korsan' Alıntı:
Ben merak eddim adminim,bana tavsiye ederseniz sevinirim :)
Aslında senin işine yarayacak kitaplar perim.
Hani evde karşılaştıgın bazı durumlarda heheheh sana az çok yazıyordum ya o yönde kitaplar. :)
Burada tavsiye edemem.
Kural ihlali olur.
Ama başka bir platformda ne zaman istersen tek tek sana söylerim kitapları.

D

DonJuan

Evet ben naparım kitaplarımı ?
Genelde okumak isteyen arkadaşlarıma veriririm ve benim için çok çok önem taşımıyorsa da takip etmem o kitabı .
Evet önem taşıyan kitaplarda zaten , tekrar tekrar okuduğum kitaplardır benim de öyle bir takıntım var işte .

Özel olduğunu düşündüklerimi kendi bünyemde muhafaza ederim , ilerde çocuklarıma bırakabilmek için :)
babama bu yüzden çok teşekkür ediyorum mesela .

Onun haricinde okumak güzel .
çok güzel :)