neden yaşıyorus

• Konbuyu başlatan semazen
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde semazen tarafından oluşturulan neden yaşıyorus başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 6,810 kez görüntülenmiş, 20 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı neden yaşıyorus
Konbuyu başlatan semazen
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan greenhome
S

semazen

Kullanıcı
19 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Mutluluk, yaz yağmuruna benzemez, umulmadık anda birden bire boşanmaz insanın tepesinden. Azar azar gelir. İnsanın hayata ve çevresine karşı davranışları getirir mutluluğu, azar azar, birike birike. Gerçek mutluluk böyle doğar.”

......"Hayatının sürekli tekrar ettiğini düşün. Şu an yaptığın şey seni mutlu etmiyorsa bir dahaki sefere tekrarladığında yine mutlu olamayacaksın. Bunun için eğer mutlu bir hayat geçirmek istiyorsan seni mutlu eden, iyi hissetmeni sağlayan şeyleri yapmalısın."

Yalnızdı, yalnızlığın yorgunluğundaydı. Dudaklarındaki gülümsemenin sahteliğini anlmak için psikolog olmaya gerek yoktu. Gönül gözü bakmak anlamak için yeterliydi.

Aslında o da farkındaydı oynadığı rolün. "Neşeli, mutlu, yeterli, güvenli", ama sıkılmıştı da bu oyundan. Oyunun hep aynı perdesini tekrarlayan oyuncu gibiydi. Bir türlü diğer sahneye geçemiyor, gerçekleri seyirciye gösteremiyordu sanki.

Sahneye her yeni oyuncu katılışında, gözlerinde bir an ışık parlıyor, "tamam bu işte, şimdi her şey değişecek" duygusu uyanıyor, sonra hayal kırıklığı ile omuzları çöküyordu. Sorun para ya da iş değildi ki, "geçer gider, çalışır çözerim" desin.

Saygı ya da sevgi de değildi. İstediğince olmasa da, dilediğince yaşayamayacağını kabul ederek, tattığı sevgilerle yetinmeyi çoktan öğrenmişti. Hissettiği yalnızlığın ve karmaşanın bir ucunun buna dayandığını bilmekle beraber, bu karmaşanın bundan daha öte anlamları olduğunu da seziyordu.

"Hayatın anlamını" düşünüyordu o. "Niye yaşıyorum?" sorusunun karşılığı yoktu zihninde. Yoo, öyle intihar fikri falan yoktu. Sadece varlığının amacını, var oluşunun anlamını sorguluyordu. Anlayamadığı, kavrayamadığı bir süreçti işte bu.

Kimi zaman, sıradan sıkıntıların ya da hoşlukların arasında kaynayıp gitse de bu soru, hiç kaybolmuyordu. Bazen, sevgiliyle paylaşımlarında veya güzel bir filmde ya da kayalıklardan denizin kokusunu ciğerlerine çektiğinde, "hayat bu işte" diye sevindiği oluyordu, ama kısa bir zaman sonra soru yeniden başlıyordu.

Anlamak için, kitaplar okuyordu. Öğrendiklerini zihninde süzüyor, konuşabildiği birkaç insanla tartışıyor, bir sonuca ulaşmaya çalışıyordu. Bir işi ve sevdiklerinin olmasının, zar zor elde ettiklerinin ötesinde bir anlamı olmalıydı hayatın, hayatının. Hayır bunlar olamazdı sorunun karşılığı. Daha derin bir anlamı olmalıydı insan olmanın. Peki, bir gün, hem de ne zaman olacağını bilmediği bir gün sona erecek yaşamını, bu sorunun karşılığını arayarak mı geçirecekti? Hayır, böyle yaşamak istemiyordu.

"Doğduk işte, ölünceye dek ne yapsak kardır" da uygun değildi zihin yapısına. Sanki sorun yokmuş gibi de davranamazdı, var olanı nasıl yok saysındı ki?

Sorulara boğulduğu bir gece kitapları karıştırırken, o herkesin her zaman dilinde olan bir şiir ile buluştu yeniden.

“Yaşamak şakaya gelmez
Büyük bir ciddiyetle yaşayacaksın
Bir sincap gibi mesela
Yani, yaşamanın dışında ve ötesinde hiçbir şey beklemeden
Yani, bütün işin gücün yaşamak olacak.”

Düşündü, cevap buydu.

Ne yaşıyorsan, farkında olarak yaşamak. Soluk aldığında havanın bedenindeki yolculuğunu hissetmek, laf olsun diye değil kocaman öpmek uzanan yanağı, en kötü anda şükredebilmek yaşadığına. Bencillikten uzaklaşıp, bireyselliğini yaşarken diğerlerinin de farkında olmak. Paylaştıkça çoğalacağını hissetmek ve daha çok insanı içeren hedefler koyabilmek.

Karşına her an yeni bir şeyin çıkacağını bilmek, bir kamyonun her an çarpabileceğini düşünmek örneğin. Taş da çıkabilir açılan kapıdan, balonlar da ama ne çıkarsa çıksın, ansızın geleni güzellikle karşılamak. En kötünün bile iyiye dönüşeceğini kavramak, yeterince çabalandığında.

Umut etmek, umudu büyütmek ve yaşarken yaşatmak, fakat sadece umut edilenin gerçekleşmesini beklemek de değil. Var olan her neyse, onu yaşamak olabildiğince..
alıntı

Y

yaratici_idea

Kullanıcı
17 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Çok beğendim
Elimizdeki malzemeden bir şeyler yaratmaktır yaşamak  :)

E

esoes

Kullanıcı
28 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
Her  insanın beyninde dolaşan bi soru bu dimi.Arkadaşım nerden alıntı yaptığını merak ettim güzelmiş...

E

esranur

Kullanıcı
19 Mar 2007
En iyi cevaplar
0
0
cok hoş bi paylasım olmuss.. :)

Ne yaşıyorsan, farkında olarak yaşamak. Soluk aldığında havanın bedenindeki yolculuğunu hissetmek, laf olsun diye değil kocaman öpmek uzanan yanağı, en kötü anda şükredebilmek yaşadığına. Bencillikten uzaklaşıp, bireyselliğini yaşarken diğerlerinin de farkında olmak. Paylaştıkça çoğalacağını hissetmek ve daha çok insanı içeren hedefler koyabilmek. ;)

Y

yaratici_idea

Kullanıcı
17 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
esoes' Alıntı:
Her  insanın beyninde dolaşan bi soru bu dimi.Arkadaşım nerden alıntı yaptığını merak ettim güzelmiş...
evet ben de merak ettim.
Mümkünse kimin yazdığını bilmek isterim.

S

semazen

Kullanıcı
19 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
bende çok beğendim sizinle paylaşmak istedim...yok yazarını bilmiyorum arkadaşlar...özür  dilerim..

Y

yaratici_idea

Kullanıcı
17 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
semazen' Alıntı:
bende çok beğendim sizinle paylaşmak istedim...yok yazarını bilmiyorum arkadaşlar...özür  dilerim..
paylaşımın içi teşekkürler
Canın sağolsun :)

Safari

Safari

Kullanıcı
7 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
Teşekkürler..

“Yaşamak şakaya gelmez
Büyük bir ciddiyetle yaşayacaksın
Bir sincap gibi mesela
Yani, yaşamanın dışında ve ötesinde hiçbir şey beklemeden
Yani, bütün işin gücün yaşamak olacak.”

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
esoes' Alıntı:
semazen' Alıntı:
Bu yazı Halil Özer isimli  şahsa aittir. Kendisinin, tüm internet kullanıcılarına açık bir bloğu vardır ve orada imzasıyla yayınlamıştır. Teşekkürler.

A

ayben

semazen' Alıntı:

Karşına her an yeni bir şeyin çıkacağını bilmek, bir kamyonun her an çarpabileceğini düşünmek örneğin. Taş da çıkabilir açılan kapıdan, balonlar da ama ne çıkarsa çıksın, ansızın geleni güzellikle karşılamak. En kötünün bile iyiye dönüşeceğini kavramak, yeterince çabalandığında.

Teşekkürler paylaşım için.
Farkındalık gerek hayatın her anında...

G

Gozde

Kullanıcı
9 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Lüleburgaz
inanmak bazen koşulsuz kabul etmeyi gerektirir demiştim şimdi bundan iyice emin oldum her kötü anında ellerini açıp sığındığın varlığa inan sadece inan çok hoş bir metin yazanın paylaşanın herkesin emeğine sağlık  ;)

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Ben muallakta kaldım valla.
Yaşam,yaşamak,hayat vs vs vs bir yazı bir diğerini tutmuyo.
Bir yere gidiom yaşam bir oyun diyo,bir başkası ciddi diyor şakaya gelmez diyor,birisi yaşammı hayatmı bir pabuç diyor, herkes eline almış kalemi, kendincelerini yazıp,kesin bir dil ile bu böyledir diyo.

Ne bileyim,daha ileri gitmeyeceğim,bu aralar muhalif surlarım tadilatta.Çok mermi yemesinden olsa gerek.
Bu konuya bilahare bir yorum daha yazıcam.
Teşekkür ederim.

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Kimse sormadı bana; "dünyaya gelmek ister misin? " diye.
Annemle babam evlenmişler ve ailenin temelinde çocuk vardır diyerek düşünmüşler, dünyaya gelmişim.
Lise yıllarımdan itibaren, kendimi sorgulamaya, araştırmaya ve okumaya başladım, her tarz kitap okudum, manevi dünyamı geliştiren kitaplardan tutunda iş, gündelik ve başkalarının tecrübelerine kadar her tarz kitap...
Niçin yaşıyorum; iyi bir insan olmak, madem yaşıyorum tadını çıkartmak, ama en önemlisi doğa ile bütünleşerek, uyum içinde yaşamak.
Bazen tek bazen çoklu yaşamak hedefim, iç sesimide dinleyip mantığımla hareket ederek, hayatımı daha anlamlı kılmak...vs...
bir tek nedene bağlayamıyorum yaşama nedeni mi, Niye mi? çünkü yaşamanın kendisi anlamlı bana göre, bir sürü nedenim var.
Yazdıklarım bazıları.

T

turtur

Kullanıcı
8 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
çok hoş bir yazı gerçekten emeğe teşekkür ediyoruz 
:)
kesinlikle çok kafa yorduğum bi konu olarak yaşama amacının kabaca tabir edersek 3 temel görüşe dayandığını söleyebiliriz
1. İnanmak
2. Sevmek
3. Eser bırakmak

saygılar  8)

Ö

özlem1980

Kullanıcı
25 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
Yaşamın anlamını yitirdiğim anlar oluyor sonra bişey çıkıyor seni hayata tutan ve neden yaşıyoruz sorgusunu sormayı bıraktıran, hatta unutturan. Okuması keyifli bir yazıydı özelliklede şiir çok güzeldi.
Belkide şiirde dediği gibi bütün işin gücün yaşamak olacak çokda neden yaşıyoruz sorgusunu kurcalamadan.

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
valla yaşama isteğim ruh halime göre değişiyor,civa gibi,neden geldiğimi bende bilmiyorum,acaba ihtiyaç varmıydı bu dünyada bana ::),sahne aynı roller belli sürekli tipler değişiyor,biri doğuyor biri ölüyor sürekli sirkülasyon