Ne pişmanlı ne de isyan!Derinden bir "keşke"dir insan...

• Konbuyu başlatan GulsahToptas
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde GulsahToptas tarafından oluşturulan Ne pişmanlı ne de isyan!Derinden bir \"keşke\"dir insan... başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 11,672 kez görüntülenmiş, 37 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı Ne pişmanlı ne de isyan!Derinden bir \"keşke\"dir insan...
Konbuyu başlatan GulsahToptas
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan korsan
G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
"Keşke"lerden korkarım...
Çünkü bir yanıyla insanı suyun dibine çeken,ayağına bağlanmış koca bir kaya parçası gibidirler...
   Her "keşke şöyle olsaydı,keşke böyle yapsaydım" deyişinde biraz daha batarsın.
Her "keşke" deyişinde gücün biraz daha tükenir,gelecek biraz daha uzaklaşır,geçmiş daha sıkı yakana yapışır...

"Keşke"lerden korkarım ...
Çünkü bir yablarıyla da yalandırlar,söyleyeni kendine inandıran en "havalı" yalanlardandırlar...
   " Keşke affedebilseydim seni" dersin sözgelimi...
E,affet o zman,şimdi affet!Ne duruyorsun!İstiyorsan affedersin,keşkesi var mı?
"Keşke böyle yaşanmasaydı bazı şeyler" dersin sözgelimi...
"Topu taca atma"nın, kendi sorumluluğunu yok saymanın,çoktan verilmiş bir kararın altına ince ve intikamcı bir sızı yerleştirmenin en cilalı yoludur bu...

Yanlış anlamayın sakın!
Pişmanlık   apaçık ve insanca bir histir.
Hele sessiz pişmanlıklar vardır;boynu bükük,gözleri buğulu ve soylu pişmanlıklar vardır ki,yakışır insana...
Ve elbette güzel "keşke"ler de vardır!
Zaman tam en güzel yerinden yakalamışken bizi,birdenbire içimizden fışkıran özleme ayak uydurup "keşke burada olsaydı"diye yazıklanmak mesela böyledir.

Benim itici bulduğum "keşke"lerse ruh gastritleri,vesvese illetleri ve kaderle didişmekten yorulmayan hırsların mızıldanmalarıdır.
KEŞKE defterimizden silebilseydik bu "keşke"leri...
Hele o hep bir şeyleri kaçıracakmış korkusuyla yaşayıp sonunda yine de hep "kaçırdığın" duygusuyla hesaplaşmanın güçlüğü!
   Ne zordur!
   Nasıl da hırpalayıcıdır!
   Hep geleceği planlayıp,hep geleceği arzulayıp "bugün"ü elinden kaçırmışsındır.
Hayallerinin "aşk"ının peşinde koşturup bir gün bile sevinemeden yaşamışsındır.

Ya da kof kahkahalrın sarhoşluğuna kanıp   hem aşkı hem de Tanrı'nın güzelim kıvılcımını,sevinci ıskalamışsındır...
   Sevmek yerine sevgi üzerine uzun bolu gevezelikler yapmayı tercih etmişsindir.
   Sevinmek yerine seni sevindirene tırnaklarını geçirmeyi tercih etmişsindir.Sonunda hem onu elinden kaçırmış hem de bütün tırnaklarını kırmışsındır

Sonradan yıkılmak tan çok yaşamaktan korktuğun için daha ilk baştan yıkıp dökmüşsündür...
Duygularına teslm olup "sürünmek"ten ölesiye korktuğun için baston gibi yürümeyi seçmişsindir.
Gündüzü aydınlığı için değil ,geceden korktuğun için sevmişsindir...
Ve geceyi "karanlığında " kaybolmak için değil,ağlaklıklarına meze yapmak için sevmişsindir.

Sonunda ne gece kalmıştır ne gündüz.Vakti ve ışığı belirsiz ve tükenmek bilmeyen bir hayat koşuşturmacasından başka bir şey yoktur artık elinde...
   Ne okuduğun kitapların dipnotlarına bakmışsındır uzun uzun ne de saksıda ki çiçeklerin toğrağına...
Sevgilinin gözbebeklerine de sevdiğin şehre de uzun uzun sadece bir kez ,o da veda ederken bakmışsındır.
   Ne kadar berrak bir çağrıdır orada gördüklerin ve fakat ne kadar geçtir!...
   Bu durumda "keşke"ler fayda eder mi?
Hiç sanmam.
  Ama hala özenle sakladığımız ve üşüdüğümüzde üzerimize çekmeyi sevdiğimiz bebeklik battaniyelerimiz gibidir bu yazıklanmalar...
En azından "iç titremelerimizi"dindirirler.
   Yavaş yavaş...

Haşmet BABAOĞLU

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Çok güzel,paylaşım için teşekkürler,
Ama her KEŞKE bir tecrübe bırakır geride,insanlar o keşkeler sayesinde olgunlaşır ve büyür...

E

efza

Kullanıcı
26 Eyl 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Keşke"lerden korkarım...
Çünkü bir yanıyla insanı suyun dibine çeken,ayağına bağlanmış koca bir kaya parçası gibidirler...
  Her "keşke şöyle olsaydı,keşke böyle yapsaydım" deyişinde biraz daha batarsın.
Her "keşke" deyişinde gücün biraz daha tükenir,gelecek biraz daha uzaklaşır,geçmiş daha sıkı yakana yapışır...

:)

N

nazarelif

Kullanıcı
22 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Kastamonu
çok güzel bir yazıydı. bende kullanırım bazen. teşekkürler. keşke daha çok çalışsaydım  küçükken derim hep aklım başıma keşke daha küçükken gelseydi diye. şimdi o keşkelerle yaşamıyorum. aklım başımd geçmişe bakıp keşke diyeceğime önüme bakıp şunu da yapıyım bunuda yapıyım diyorum ;)

E

efza

Kullanıcı
26 Eyl 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Hayatımızın önemli bir bölümünü feteden keşkeler...

Keşke yapsaydım yada keşke yamasaydım diye ardı ardına gelen keşkeler...

Hayatınızdaki en büyük keşke neydi?

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
En büyük keşke doğmasaydım :D

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
yaşamak bazen zor ve ağır geliyor bana :)

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Hayatımın bazı dönemleri için kullandım "keşke"leri,çünkü çok canımın yandığı,içime kapandığım günler oldu.
Yapı olarak sıkıntımı fazla paylaşan biri de olmadığım için daha da zor atlattım...
Bu yüzden arada "keşke"ler iyidir ama farkına varırsak bir şeylerin ve düzeltirsek yaşamımızda "keşke"lerimizi.
Bence de arada silkenir iyi gelir bana..fazla yoktur zaten keşke dediklerim ama hiç yok da değildir.

ilyas

ilyas

Kullanıcı
14 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
keşkeleri söylemenin bir anlamı yok bir kişinin yapısıdır o KEŞKE kelimesini söyleten ve dönüşüde yoktur onun için yapılması gereken elimizden geldiği kadarıyla keşkeleri olmadan önce düşünmek gerekir. Ama çıkılması güç  olan olay o kelimeyi kullanmamak için yaptığız iş belki yeni keşkeleri getirir. İnsan oğlu gerçekte kendisine laik olan herneyse onu yapar. Keşke daha düzgün yazmaya çalışsaydım :) :)

ilyas

ilyas

Kullanıcı
14 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
tekrar keşke demek istemiyorum :)

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Bu yazı tam senlik ozaman ;)
Keşke demekten KORKMA

A

adonisHorus

Kullanıcı
5 Eki 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
keşkeler olmasa tecrübe olmazdı ki ama ...Terazi sistemi doganın illegal tarafı legale dönen hayatı daima tatlı yiyen bir insan varmıdır ki hayatta veya sürekli acı :)

ilyas

ilyas

Kullanıcı
14 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
anlatmak istediğimi anladınız mı bilmiyorum.  :) ;)