Kişisel Gelişim Eğitimi

nasreddin hoca'nın hayatı

  • Konbuyu başlatan GulsahToptas
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kim, Neyi, Nasıl Başardı? kategorisinde GulsahToptas tarafından oluşturulan nasreddin hoca'nın hayatı başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 11,122 kez görüntülenmiş, 12 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kim, Neyi, Nasıl Başardı?
Konu Başlığı nasreddin hoca'nın hayatı
Konbuyu başlatan GulsahToptas
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan hayalhane
G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Nasreddin Hoca .
--------------------------------------------------------------------------------
Türk halk bilgesi ve fıkra kahramanı

Eskişehir’in Sivrihisar ilçesinin Hortu köyünde 1208 yılında doğdu, 1284 yılında Akşehir'de öldü Babası Hortu köyü imamı Abdullah Efendi, annesi aynı köyden Sıdıka Hatun'dur. Önce Sivrihisar'da medrese öğrenimi gördü, babasının ölümü üzerine Hortu'ya dönerek köy imamı oldu. 1237'de Akşehir'e yerleşerek, Seyyid Mahmud Hayrani ve Seyyid Hacı İbrahim'in derslerini dinledi, İslam diniyle ilgili çalışmalarını sürdürdü. Bir söylentiye göre medresede ders okuttu, kadılık görevinde bulundu. Bu görevlerinden dolayı kendisine Nasuriddin Hâce adı verilmiş, sonradan bu ad Nasreddin Hoca biçimini almıştır. Onun hayatıyla ilgili bilgiler, halkın kendisine olan aşırı sevgisi yüzünden, söylentilerle karışmış, yer yer olağanüstü nitelikler kazanmıştır. Bu söylentiler arasında, onun Selçuklu sultanlarıyla tanıştığı, Mevlânâ Celâleddin ile yakınlık kurduğu, kendisinden en az yetmiş yıl sonra yaşayan Timur'la konuştuğu, birkaç yerde birden göründüğü bile vardır.

FIKRALARININ ÖZELLİKLERİ

Nasreddin Hoca'nın değeri, yaşadığı olaylarla değil, gerek kendisinin, gerek halkın onun ağzından söylediği gülmecelerdeki anlam, yergi ve alay öğelerinin inceliğiyle ölçülür. Onun olduğu ileri sürülen gülmecelerin incelenmesinden, bunlarda geçen kelimelerin açıklanışından anlaşıldığına göre o, belli bir dönemin değil Anadolu halkının yaşama biçimini, güldürü öğesini, alay ve eğlenme türünü, övgü ve yergi becerisini dile getirmiştir. Onunla ilgili gülmeceleri oluşturan öğelerin odağı sevgi, yergi, övgü, alaya alma, gülünç duruma düşürme, kendi kendiyle çelişkiye sürükleme, dinin temel kabulleriyle çelişmeden çok ince bir söyleyişle hoşgörüyü yeğlemedir. O, bunları söylerken bilgin, bilgisiz, açıkgöz, uysal, vurdumduymaz, utangaç, atak, şaşkın, kurnaz, korkak, atılgan gibi çelişik niteliklere bürünür. Özellikle karşısındakinin durumuyla çelişki içinde bulunma, gülmecelerinin genel özelliğidir. Bu özellikler Anadolu insanının, belli olaylar karşısındaki tutumunu yansıtan, düşünce ürünlerini oluşturur. Nasreddin Hoca, halkın duygularını yansıtan, bir gülmece odağı olarak ortaya çıkarılır.

Söyletilen kişi, söyletenin ağzını kullanır, böylece halk Nasreddin Hoca'nın diliyle kendi sesini duyurur. Nasreddin Hoca, bütün fıkralarında, soyut bir varlık olarak değil, yaşanmış bir olayla, bir olguyla bağlantılı bir biçimde ortaya çıkar. Olay karşısında duyulan tepkiyi ya da onayı gülmece türlerinden biriyle dile getirir. Tanık olduğu olaylar, genellikle, halk arasında geçer.

not: alıntıdır...
 
E

erdal_ergen

Kullanıcı
16 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
mersin
Güzel bilgiler için teşekkürler gülşah.
Emeğine sağlık :)
 
H

hayalhane

neden herkez Nasrettin Hoca ya gülüyor:
- Nasrettin Hoca gençliğinde tekkede öğrenciyken bir olay sonucu olmuş bu.
Bir gün Nasrettin Hoca ve 3 arkadaşı gezinirken bağda bir keçi sürüsü görünür.Nasrettin hoca nın arkadaşları o keçilerden birisini kesip yemeyi düşünürler.Ama Nasrettin Hoca ''ben haramdır yemem''der.Arkadaşları Nasrettin madem yemezsinm o zaman sen kes biz yiyelim der.Hoca kabul eder.Sonra hoca keser arkadaşları yerler.Tekkeye vardıklarında şeylerini (hocalarını) sinirli görürler.Meğer şeyhleri bunların keçiyi yediklerini duymuş.İşte şeyleri bunlara birer beddua eder.Sıra bizim hoca ya gelir.Şeyhleri nasrettin hoca ya sen yememişsin ama kesmişsin .sanada herkez  gülsün der.BU NEDENLE HEPİMİZ NASRETTİN HOCAYA GÜLERMİŞİZ
 
A

Abdullah 1

Kullanıcı
19 Ocak 2009
En iyi cevaplar
0
0
MARAŞ
keşke günümüzde de bir nasreddin hoca olsa gerçekten çok ihtiyacımız var.
 
H

hayalhane

Harun kardeş arada üstü kapalı güzel espirilerin var.Laf aramızda yanlış anlamada ben hayatta en sevmediğm kişiler benden nzeki olanlardır.Senide neredeyse rakip bile göremediğim için (aradaki yaş farkıda var tabi) seni hiç sevemedim :)
 
H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
hayalhane' Alıntı:
Harun kardeş arada üstü kapalı güzel espirilerin var.Laf aramızda yanlış anlamada ben hayatta en sevmediğm kişiler benden nzeki olanlardır.Senide neredeyse rakip bile göremediğim için (aradaki yaş farkıda var tabi) seni hiç sevemedim :)
:)

Zamanla seversin.
 
H

hayalhane

İNŞALLAH bu arada sevdiğim bir şey de üzeri kapalı mesaj gönderilmesi
 
Üst