Müzecilik

  • Konbuyu başlatan GulsahToptas
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde GulsahToptas tarafından oluşturulan Müzecilik başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,696 kez görüntülenmiş, 1 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Müzecilik
Konbuyu başlatan GulsahToptas
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan GulsahToptas
G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Müzecilik 
 
Türkiye’de müzecilik çalışmalarını 19. yüzyıl sonlarında ünlü ressam ve müzeci Osman Hamdi Bey başlatmış, Cumhuriyetten sonra büyük bir gelişme göstermiştir. Bunun temelinde Atatürk’ün, kültür varlıklarının araştırılıp ortaya çıkarılmasına ve müzelerin ülke çapında yaygınlaştırılmasına verdiği önem yatmaktadır. Cumhuriyet ilan edildiği sırada Türkiye’de yalnızca “Asar-ı Atika Müzesi” adıyla anılan İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Aya İrini’de kurulmuş olan Askeri Müze, Süleymaniye Külliyesi’nin imaretinde yeralan Evkaf-ı İslamiye Müzesi ile Anadolu’nun birkaç büyük kentinde açılmış Müze-i Hümayun şubeleri bulunmaktaydı.
 
Cumhuriyet’in ilk yıllarında Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak kurulan “Türk Asar-ı Atikası”, her türlü arkeolojik ve etnografik buluntunun toplanması ve korunmasına yönelik çalışmaları üstlenmiştir. Anadolu’nun birçok ilindeki kilise, cami, han gibi anıtsal yapılar onarılarak müzeye dönüştürülmüştür.
 
İçindeki eşyalar ile birlikte müzeye dönüştürülen Topkapı Sarayı 1927’de ziyarete açılmıştır. Yine aynı yıl Evkaf-ı İslamiye Müzesi, “Türk ve İslam Eserleri Müzesi” olarak yeniden düzenlenmiş; Konya’daki Mevlana Dergahı müze haline getirilmiştir.

Ülkenin müze olarak tasarlanan ilk yapısı olan “Ankara Etnografya Müzesi”, 1927 yılında halkın ziyaretine açılmıştır. Ayrıca Bursa, Adana, Manisa, İzmir, Kayseri, Antalya, Afyon, Bergama ve Edirne’de yeni müzeler kurulmuştur. 1940 yılında Mahmut Paşa Bedesteni’nde kurulan Hitit Müzesi, 1967 yılında restore edilerek “Anadolu Medeniyetleri Müzesi” adını almıştır. Bugün ülkede Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı 95 adet müze müdürlüğü ve bu müdürlüklerin denetiminde faaliyet gösteren 98 adet özel müze ve 1.522 adet koleksiyoner bulunmaktadır.
 
Müzelerdeki koleksiyonları meydana getiren eserler, genellikle Anadolu’daki uygarlık çağlarına aittir. Büyük çoğunluğu 1935’lerden itibaren başlayan arkeolojik kazılar sonucu çıkarılmıştır. Tarih öncesi devirlerin eserleriyle antik çağ ürünlerinin oluşturduğu arkeolojik ağırlıklı koleksiyon-ların yanında; doğu sanatı ve Türk-İslam devirlerinin eserleri ikinci büyük grubu meydana getirir. Bunun yanı sıra ülkede Osmanlı Tarihi, Kurtuluş Savaşı ve devrimler ile ilgili, içindeki eşyalarla olduğu gibi korunarak restore edilen tarih müzeleri de bulunmaktadır. 
 
Atatürk’ün Selanik’te doğduğu evin örneği rölöve projesine uygun şekilde yaptırılarak müze haline getirilmiştir. Atatürk’ün hayatı ve ilkelerinin bilgi, belge ve dökümanlarla teşhir edildiği müze Ankara’da ziyarete açılmıştır.


Not: Kültür sitesinden alıntıdır.
 
G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Ayrıca, Kurtuluş Savaşı’nı yönlendirdiği ve çeşitli illeri ziyaretinde konuk edildiği yapılar da müzelere dönüştü-rülmüştür.   
 
Ülkedeki müzelerin bir başka grubu ise “Müze Evler” ve “Hatıra Müzeleri”dir. Birgi’deki “Çakırağa Konağı”, Amasya’daki “Hazeranlar Konağı”, Diyarbakır’daki “Ziya Gökalp Müze Evi” ve İstanbul’daki “Tevfik Fikret Aşiyan Evi” bu müzelerden bazılarıdır.
 
Tarihsel yapıların müze olarak korunmasına 1930’larda girişilmiştir. İstanbul’da Ayasofya, Dolmabahçe Sarayı, Kariye Camisi, Fethiye ve İmrahor Camileri ile Bursa’da Yeşil Türbe ve Muradiye Külliyesi bu tür müzelerin en önemli örnekleridir. Ülkede aynı zamanda birçok antik kent “açık hava” müzesi olarak düzenlenmiştir. Boğazköy, Efes, Bergama, Afrodisias, Aspendos, Karatepe, Göreme ve Perge Açık Hava Müzeleri bunlardan bazılarıdır.
 
Türkiye tarihsel  miras  ve müzecilik alanındaki faaliyetler-de uluslararası kuruluşlarla da iş birliği yapmaktadır. UNESCO’ya bağlı Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi (ICOMOS)  ile  Milletlerarası   Müzeler   Konseyi’nin  (ICOM),

 
Türkiye Milli Teşkilatları bulunmaktadır. Bu kuruluşlarla ortak mesleki çalışmalar ve projeler yürütülmektedir. 1984 yılında Avrupa Konseyi tarafından “Seçkin Müze” ödülüne layık görülen İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi, 1988’de “Europa Nostra” ödülünü alan Sadberk Hanım Müzesi, ödüllü Türk müzelerinden bazılarıdır.
 
1988 yılında Antalya Müzesi “Yılın Müzesi Mansiyonuna”, 1989 yılında İstanbul Arkeoloji Müzeleri “Avrupa Konseyi Ödülü”ne, 1995 yılında Bodrum Su Altı Arkeoloji Müzesi “Yılın Müzesi Mansiyonu”na, 1996 yılında İstanbul Rahmi Koç Endüstri Müzesi “Özel Müze Ödülü”ne, 1997 yılında Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi “Avrupa’da Yılın Müzesi Ödülü”ne ve 2003 yılında Trakya Üniversitesi Sağlık Müzesi (Özel Müze) “Avrupa’da Yılın Müzesi Özel Ödülü”ne layık görülmüşlerdir.
 
Sakıp Sabancı Müzesi’nde, 24 Kasım 2005-26 Mart 2006 tarihleri arasında, Pablo Picasso’nun İspanya’daki ilk gençlik yıllarına dair çizimlerinde bulunduğu, tüm dönemlerini kapsayan 135 eseri sergilenmiştir.
 
Üst