Mutluluk becerisine sahip misiniz?

  • Konbuyu başlatan Codex
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde Codex tarafından oluşturulan Mutluluk becerisine sahip misiniz? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,815 kez görüntülenmiş, 4 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı Mutluluk becerisine sahip misiniz?
Konbuyu başlatan Codex
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan crt
Codex

Codex

Özgür Şahin
Site Kurucusu
14 May 2006
En iyi cevaplar
0
48
Çanakkale
www.kendinigelistir.com

Viviation sayesinde negatif duygu ve düşüncelerinizden arınabilir, mutlu olmayı öğrenebilirsiniz…

Vivation, negatif duygu, düşünce ve hislerin ortadan kaldırılması için optimal bir yetidir. Vivation bunu –önyargısız, mevcut anın farkında olan- tam bir farkındalık hali yaratarak elde etmektedir ve bu farkındalıkla birlikte tüm rahatsızlıklar tamamen ortadan kalkar. Vivation’ın her an, her yerde uygulanabileceği gerçeği de göz önünde bulundurulduğunda, Vivation’ı öğrenmek, aşağıdaki konularda çok ciddi fayda sağlayacaktır:

• Uzun zamandır süregelen ruhsal, duygusal ve fiziksel sorunların ortadan kaldırılması
• Günlük huzursuzluk ve baskılarla, ortaya çıkar çıkmaz etkin şekilde baş edebilme becerisi
• Daha yüksek düzeyde kişisel etkinlik sağlamak için bir disiplin geliştirmek

Farkındalığın inanılmaz tıbbi ve psikoterapik etkileri hâlihazırda araştırılmakta ve belgelenmektedir. Vivation sayesinde istediğimiz yer ve zamanda kendi ruhsal, duygusal ve fiziksel faydamız için bu farkındalık haline ulaşabiliyoruz. Jim Leonard Vivation’ı her zaman “Mutluluk Becerisi” olarak nitelendirmiştir. Peki mutluluk nedir ve Vivation daha fazla mutlu olabilmemiz için nasıl yardımcı olabilir?

Vivation ve Mutluluk

Pozitif psikolojiyle ilgili yapılan yakın tarihli çalışmalar sayesinde, mutluluğu etkileyen faktörlerle ilgili günümüzde daha geniş bir perspektife sahibiz.Örneğin, mutluluğu aramayı artık onu gerçekleştirmek için gerekli “üç strateji” çerçevesinde değerlendiriyoruz:

• Keyifli Yaşam – anlık zevkin tadını çıkarabilmek

• Bütünleşik Yaşam – kişisel yeteneklerimizin farkında olmak ve bunları günlük hayatımızın iş, sosyal, aile ve kişisel taraflarında uygulayabilmek

• Anlamlı Yaşam – kendimizin üzerinde yüce bir amaç için hizmet etmek

Peki Vivation, bu çerçevede nerede ve nasıl devreye giriyor? Farkındalığın etkileri konusunda ciddi araştırmalar yapılan nörobilimden farklı olarak, batı psikolojisinin bu konuyu tam anlamıyla idrak edebilmesi için kaydetmesi gereken çok yol var. Batı psikolojisi “akış” denen bir halin varlığını kabul ediyor – bu çok sevdiğiniz bir işi yapmaya kendinizi tamamen kaptırdığınızda, zamanın ve diğer her şeyin nasıl akıp gittiğinin farkında olmadığınız bir ruh halidir-. Ancak yapmayı çok sevdiğimiz bir şeye kendimizi tamamen kaptırmak bazen abartılabilir. Yapılan iş, negatif düşüncelerimizi, duygularımızı ve hislerimizi bastırmaya hizmet eden bir obsesyon halini alabilir. Bastırmak sadece bir eylem değildir, aynı zamanda enerjimizi emip tüketen ve potansiyelimizin gerçekleşmesine mani olan bir yaşam biçimidir. Sonucu da olması gerekenden çok daha sönük bir yaşamdır.

Vivation bize alternatif bir yol sunar. Kendimizi bir işin içinde kaybetmek yerine (“akış”), “var olma” halinin içinde kaybederek dengeleriz – yani önyargısız, saf var olma, mevcut anın farkında olma halinde. Çünkü bu ruh halinde olduğumuz zaman, en negatif düşüncelerimizi, duygularımızı ve hislerimizi bile tamamen ve kalıcı olarak idrak ve yok etme şansına sahip olabiliriz. Bunun sonucunda da yaşamdan keyif almak için inanılmaz bir enerji açığa çıkar. Farkındalık zihninin derin huzuru ve sükuneti, aynı zamanda ruhsal, duygusal ve fiziksel olarak fevkalade dinlendiricidir ve sonunda kendimizi pozitif ve enerjiyle dolmuş hissederiz.

Şimdi Seligman’ın stratejilerinin her birini tekrar değerlendirelim – ancak bu sefer Vivation ve farkındalık halinin bu stratejilerin daha iyi uygulanabilmeleri için nasıl katkıda bulunabileği perspektifinden bakalım:

• Keyifli Yaşam – anlık zevkin tadını çıkarabilme kapasitesidir. Zevk almamızı engelleyen en önemli faktörlerin başında kıyaslama ve yargılama gelir. Sevmediğimiz kişiler, yerler ve şeylerden vazgeçme zevk alma kapasitemizi sınırlamaya hizmet eder. Vivation bu negatif yargılarımızla baş etme kapasitemizi geliştirir ve yaşadığımız andaki keyfi bulma kapasitemizi güçlendirir.

• Bütünleşik Yaşam – kişisel yeteneklerimizin farkında olmak ve bunları hayatımızın tüm alanlarında uygulayabilmektir. Vivation kendimizi bazen gereğinden fazla hevesli şekilde eylemler içinde kaybetme eğilimimizi dengeler. Vivation uygulaması, diğer meditasyon türlerinde olduğu gibi, yaşamın stresleri ve zorluklarıyla başa çıkmamıza yardımcı olur ve huzur ve sükunetin tadını çıkarabileceğimiz alternatif ruhsal bir alan sağlar ve kendimizi istediğimiz anda tazelememize olanak sağlar.

• Anlamlı Yaşam – kendimizin üzerinde yüce bir amaç için hizmet etmektir. İçimizde başkalarına yardım etmek veya yaşadığımız ortamdaki –veya dünyamızdaki- yaşam kalitesini arttırmaya katkıda bulunmak için “boşluk” bulamamamız, çoğunlukla gördüğümüz sorunların büyüklüğü, karmaşıklığı ve zorluğu karşısında çaresiz kalma hissimizden kaynaklanır. Tüm bu hislerin altında yaşama karşı ve dünyada içinde bulunduğumuz duruma bir bıkkınlık hissi yatmaktadır. Pozitif olmak bunun tam tersidir. Pozitif olmak demek, çözüm aramak ve değişimi gerçekleştirmek için bir araya gelmektir. Vivation, geçmişin baskılarından ve günlük yaşamın yeni streslerinden uzak, kendimizi yenilememize ve yeniden enerji dolmamıza yardımcı olan yeni bir nefes alma alanı yaratır.
 
K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Değilim valla.
Ne keyifli yaşayabiliyorum nede anlamlı. Yaşama anlam ve keyif katmak şartta.
Bazen anlamsız bir şey heranı keyifsiz kılabiliyor. Bende üstesinden gelemiyorum.
Yukarıdada dediğim gibi bu beceri bende yok..
 
D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Keyifli Yaşam – anlık zevkin tadını çıkarabilme kapasitesidir.
Bunu yapmaya çalışıyorum zaten ve başarıyorum da.. O an olmak istemediğim bir yerde isem vs. başka şekillerde o ortamdan keyif almaya çalışıyorum.

Bütünleşik Yaşam –
Anlamlı Yaşam –
Fakat bu ikisinden yana biraz sıkıntım var, çünkü tembelim:))

 
S

spiritualsigns

Kullanıcı
20 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
Mutluluk için bir "beceri" tanımı konmuşsa ben hiç bir kritere girmiyorum....
 
crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul
Cσ∂єx' Alıntı:
Viviation sayesinde negatif duygu ve düşüncelerinizden arınabilir, mutlu olmayı öğrenebilirsiniz…


Aslında herşeye o kadar  olumsuz bakan negatif bir kişi değilim ..
Sanırım kalıplaşmış kurallara , bozuk düzene karşı olduğum için olacak mutlu olmayı bir türlü başaramıyorum ..
Mücadeleci yönüm ne kadar ağır basarsa bassın yaşamı fazla anlamlı bulmadığım anları çok sık yaşıyorum.
Allahtan çoğu konuda yetendekli olduğumun farkında olmam depresif durumların ağına düşmemi engelliyor.
Konu dikkatli okunması halinde önemli  veriler sunuyor
Teşekkürler
 
Üst