MOZART’LA İLGİLİ KÜÇÜK ANILAR ve BİLGİLER

  • Konbuyu başlatan SENFONİ
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Sanat kategorisinde SENFONİ tarafından oluşturulan MOZART’LA İLGİLİ KÜÇÜK ANILAR ve BİLGİLER başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 6,605 kez görüntülenmiş, 2 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Sanat
Konu Başlığı MOZART’LA İLGİLİ KÜÇÜK ANILAR ve BİLGİLER
Konbuyu başlatan SENFONİ
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Break4Love
S

SENFONİ

Kullanıcı
22 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Mersin
EVLENME TEKLİFİ

Küçük Wolfgang, İmparatoriçe Maria-Theresia’nın huzuruna çıkarken kendisine iki prenses eşlik ediyordu. Bunlardan biri, ilerde Fransa Kralı ile evlenecek olan Marie-Antoniette idi. Yeni cilalanmış parkenin parlaklığı Wolfgang’ın çok hoşuna gitmişti. Yavaşça yürüdükleri halıdan ayrılarak, ayna gibi parlayan döşemenin üzerine bastı. Ama aniden dengesini kaybederek yere yuvarlandı. Marie-Antoniette hemen küçük yaramazı kucağına alarak, canının acıyıp acımadığını sordu. Genç kızın boynuna sarılan Wolfgang, büyük bir ciddiyetle şunları söyleyecekti: “Bana karşı çok kibar davrandınız sizinle evlenmek istiyorum”…

  İLK SENFONİSİ

Ağustos ayında Londra yakınlarında Chelsea de bir ev kiralamıştık. Babam çok hastaydı. Onu rahatsız etmemek için piyano çalmamız yasaktı. Vaktini boş geçirmemek için kardeşim Wolfgang, ik senfonisini besteledi. Bazen yanına oturup, yazdıklarını kağıda geçirmekte kendisine yardım ederdim. “Korno için güzel bir melodi yazmayı bana unutturma” diye tembih ett. İki ay sonra babamız yeniden eski sağlığına kavuşunca Londra’ya geri döndük.

(Nannerl’in Not defterinden, 1764)   

ESERLERİ NASIL SIRALANDI

Mozart’ın eserleri söz konusu olduğunda daima karşılaşacağımız iki harfi açıklamakta yarar var. bestecinin oldukça dağınık olan eserleri, 19. yy.da müzik tarihçisi Ludwig Köchel (1800-1877) tarafından kronolojik olarak sıralanmış ve Almanca “Köchel KATALOĞU” anlamına gelen KÖCHEL VERZEİCHNİS kelimelerinin baş harfleri olan KV ile gösterilmiştir.

Bestecinin son eseri olan REQUIEM’in numarası KV 626’dır.

BABASINDAN MOZART’A:

HEMEN PARİS’E DOĞRU YOLA ÇIK!

“4 Şubat tarihli mektubunu büyük hayret ve korku içinde okudum. Yazdıklarının etkisiyle uykusuz geçen bir geceden sonra bu satırları kaleme alacak gücü kendimde buldum. Çevrendeki insanları tam olarak tanımadan, onların her söylediklerine kanmak belki de senin en büyük kusurun. Tüm aileni ve Paris’te seni bekleyen parlak geleceği bir yana itip, nasıl hiç tanımadığın insanlarla konserler yapmayı hayal edebiliyorsun? Bay Weber ve Alaysia ile yapmayı planladığın geziyi, sanki bir roman okur gibi okudum. Böylesine gerçekten uzak bir düşünceyi nasıl aklından geçirebiliyorsun? (…) hemen Paris’e doğru yola çık! Aklında yalnızca orada elde edeceğin başarılar olsun. Ancak Paris’te elde edeceğin bir başarı, senin tüm dünyada ün kazanmanı sağlayabilir.”

12 Şubat 1778MİLANO’DAN NANNERL’A MEKTUP

“Sevgili kardeşim, operam bütün vaktimi aldığı için sana uzun zamandır yazamadım. Ama şimdi kendimi affettirmek istiyorum. Operam burada çok beğenildi ve salon her gece tümüyle doluyor. Herkes uzjn zamandır Milano’da böylesine güzel bir eser oynanmadığını söylüyor. Babam ve ben Paskalya’da yeniden seni ve annemi görebilmeyi ve tüm yaşadıklarımızı keyifle anlatabilmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz.

Addio…

Not: Dün, operamı kopya eden kopist bizi görmeye geldiğinde eserlerimi Lizbon için de yazdığını söyledi. İşte böyle sevgili Mademoiselle Ablam. Senin kardeşin olma şerefini daima korumak isteyen…

Wolfang / Milano, 12 Ocak 1771

LİBRETTİSTİNİN KALEMİNDEN MOZART

“O zamanlar Viyana’da bence adı anılmaya değer iki besteci vardı. Biri İmparator II. Joseph’in çok sevdiği Martini, diğeri ise Wolfgang Mozart’tı. Onu dostu ve koruyucusu Baron von Wetzlar’ın evinde tanıdım. Doğuştan sahip olduğu dehası, Mozart’I gelmiş geçmiş bestecilerin hepsinden üstün kılıyordu. Ama onu çekemeyenlerin engellemeleri yüzünden, henüz kendini tam olarak gösterememiş ve tıpkı toprak altında kalmış bir cevher gibi farkedilmemişti. Bu eşsiz dehanın unutulmaz eserlerini yaratmasında, benim sürekli ısrarımın ve enerjimin de önemli bir yer tuttuğunu her zaman gururla hatırlarım. Beni çekemeyenler, bazı gazeteciler ve Mozart biyografları, böyle bir şerefi benim gibi bir İtalyan’a vermek istemeyebilirler. Ama tüm Viyana, Mozart’I ve beni tanıyanlar, onun ailesi ve en önemlisi bu birlikteliğin ilk kıvılcımı evinde parlayan Baron von Wetzlar söylediklerimi doğrulayacaktır.”

(Lorenzo Da Ponte’nin 1820’lerde yayınladığı ANILAR’ından)

SENİ 1.060.437.082 KEZ ÖPERİM

“Sevgili karıcığım, senden bazı ricalarım var. sakın üzüntülü durma, sağlığına dikkat et ve bahar havasına güvenme. Mektuplarında ikimizi ilgilendiren konulara daha çok yer ayır. Her gece yatmadan önce saatlerce resminle konuştuğumu unutma.

Seni 1.060.437.082 kez öperim. Bu sayıyı konuşma çalışması yapman için yazdım.

Her zaman sana sadık kocan ve arkadaşın… Wolfgang..”

                                                                                                                                        :-Dresden, 16 Nisan 1789

Kaynak

Boyut Müzik ….. Klasik Müzik Koleksiyonu Cilt 2 
 
K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Geçen tv de izlemiştim. 9 yaşından önce bestelediği bir kaç eseri bir konserle tanıtmışlar.
İlk defa üstelik.
İlginç bir adam. Ve fazlasıyla yetenekli..

 
Üst