Mor renk kanser ile mücadele ediyor

  • Konbuyu başlatan Kristal
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Araştırma Sonuçları kategorisinde Kristal tarafından oluşturulan Mor renk kanser ile mücadele ediyor başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 6,614 kez görüntülenmiş, 10 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Araştırma Sonuçları
Konu Başlığı Mor renk kanser ile mücadele ediyor
Konbuyu başlatan Kristal
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan .Mor.
K

Kristal

Mor renk kanser ile mücadele ediyor ! Morun Gücü Bilim adamları Morun Kanser ile mücadele eden renk olduğunu söylüyor Mor, kırmızı ve mavi meyve ve sebzelere renk veren bileşenler olan Anthocyaninler kanser hücrelerinin büyüme hızını önemli miktarda yavaşlatabiliyorlar. Ohio Devlet Üniversitesinde gıda bilimi yardımcı profesörü olan Monica Giusti Bu besinler bir çok bileşen içerir ve bunların neler olduğunu ve hangilerinin sağlığa en çok faydası olduğunu henüz anlamaya başlıyoruz dedi.
Giusti ve çalışma arkadaşları bazı durumlarda, anthocyanin moleküllerinin yasısındaki hafif değişimlerin bu bileşenleri daha güçlü anti kanser ajanları haline getirdiğini buldular. Bulgular bilim adamlarını meyve ve sebzelerde tam olarak hangi özelliklerin onlara kansere karşı savaşma kapasitesini verdiğini belirlemeye bir adım daha yaklaştırıyor. Laboratuar kaplarında geliştirilen insan kolon kanseri hücreleri üzerindeki çalışmalarında, araştırmacılar çeşitli ürünlerden alınan anthocyanince zengin özlerin anti kanser etkisini test ettiler.

Bu anthocyaninleri bazı ekzotik meyvelerden ve üzüm, turp, mor tahıl, çilek, mor havuç gibi diğer bitkilerden elde ettiler. Bitkiler aşırı koyu renkleri nedeniyle seçildiler ve bundan dolayı yüksek anthocyanin içeriyorlardı. Araştırmacılar kolon kanseri hücreleri içeren kaplara farklı özler eklediler. Her bir bileşenin tam kimyasal yapısını tayin etmek için yüksek performanslı sıvı kromatografi kütle spektrometri olarak adlandırılan analitik bir teknik kullandılar. Anthocyanin tedavisinden sonra kalan kanser hücrelerinin sayısını belirlemek için biyolojik testler yaptılar. Araştırmacılar kanser hücresi büyümesinin azaltmak için gerekli olan anthocyanin özü miktarının bitkiler arasında yüzde 50 değiştiğini buldular. Mor tahıldan (mısır) çıkarılan öz en güçlüsü idi, büyüme hızını yarıya düşürmek için en az kullanılan öz idi (14 mikrogram/mililitre ).

Çilek özü mor tahıl kadar güçlü idi. Turp en az güçlü olandı. Giusti Laboratuar kaplarında ya da bedenin içinde olsun, anthocyanince zengin tüm meyve ve sebzeler kolon kanseri hücrelerinin büyümesini yavaşlatabiliyor dedi. Laboratuar çalışmalarına ilave olarak, o ve çalışma arkadaşları turp ve siyah havuçtan elde edilen anthocyanin pigmentlerinin herhangi bir yerdeki kanser hücrelerinin büyümesini yüzde 50-80 yavaşlattığını buldu. Ancak mor tahıl (mısır) ve çilekten alınan pigmentler sadece kanser hücrelerinin büyümesini tamamen yavaşlatmadı, ayrıca kanser hücrelerinin yüzde 20 sini öldürdü, sağlıklı hücrelerde çok az etkisi oldu. Giusti, bu bulguları tamamlamanın basit yolları olabileceğini söyledi. Sentetik boyalar yerine doğal, anthocyanin bazlı gıda renklendiricileri kullanmak mümkün. Giusti, Doğada 600 den fazla farklı anthocyanin var dedi. GI alanında anthocyaninlerin konsantrasyonunun tamamen kimyasal yapılarından etkilendiğini biliyorken, bedenin bu farklı yapıları nasıl absorbladığını ve kullandığını henüz yeni anlamaya başlıyoruz

kaynak-Türkiye Bilim Sitesi
 
Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Biraz tıbbi terimleri içeren bir bilgi olsada özünü anladım.
Teşekkürler Kristal.
Bu hastalığı tanımış, mücadele etmiş ve "şimdilik" yenmeyi başarmış birisi olarak,bu konuda herkesin bilinçlenmesini çok isterim.
 
D

dileklerperisi

Kullanıcı
8 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Teşekkürler Kristal.
Gerçekten çok tıbbi terim var ama konunun içeriği anlaşıldı.
 
G

Gozde

Kullanıcı
9 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Lüleburgaz
sebze canavarıyım umarım bunun faydasını görebilirim ki metne göre görebileceğim teşekkürler kristal  ::)
 
K

Kristal

Mavi ve mor renkli besinler hafızayı güçlendirir ve pek çok kanser türüne (prostat kanseri gibi) yakalanma riskini azaltır, üriner sistemin korunmasına ve sağlıklı yaşlanmaya yardım ederler. Erik, siyah üzüm, patlıcan, böğürtlen, incir, yaban mersini gibi besinler sıklıkla tercih edilmelidir.
Yorumlar için teşekkür ederim. :)
 
R

re-Member

Kullanıcı
16 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
bilgilendirme için teşekkürler kristal.. ;)
 
E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Özellikle mor lahananın bayanlarda kansere faydalı olduğunu okumuştum.Her insanda varolan kanser hücresini düşünürsek onun gelişmemesi için her renk sebze ve meyveyi tüketmek zorundayız.Teşekkürler paylaşım için
 
S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Meyve ve sebzelerde kansere karşı en etkili olanını benden iyi bilen yoktur heralde.. :-[
Yaşamadan öğrenilmeyen bir bilgi...Yaşadık ve faydasını gördük..
 
M

.Mor.

Kullanıcı
21 Kas 2012
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
Mor rengini boşuna sevmiyorum ben. :p Şaka bir yana cidden faydalı bilgi vermişsiniz teşekkürler. İnşallah insanlarımız faydasını görüp yenerler şu lanet hastalığı.
 
Üst