Matrix gerçek oluyor

  • Konbuyu başlatan agokalper
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Araştırma Sonuçları kategorisinde agokalper tarafından oluşturulan Matrix gerçek oluyor başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,151 kez görüntülenmiş, 2 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Araştırma Sonuçları
Konu Başlığı Matrix gerçek oluyor
Konbuyu başlatan agokalper
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan korsan
A

agokalper

Kullanıcı
9 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
25 Şubat’ta gizli bir oturumla toplanan bilim adamları, teknolojik gelişmelerin “insanlığın sonunu getirmesinin nasıl önüne geçebilecekleri”ni tartıştı. Bilim adamları makinelerin kendilerinden akıllı makineler üretmesini artık ‘akla yatkın’ buluyorlar

Kapıları açıp kendini şarj edebileceği yer bulan makineler, insanlar tarafından kontrol edilse de bir hedefi vurabilen insansız uçaklar, kimsenin durduramadığı virüslerin türemesi ve benzeri yapay zekâ gelişmeleri, bilim adamlarını endişelendirdi. ABD’nin California eyaletindeki Monterey Bay kentinde, Asilomar Kongre Merkezi’nde buluşan üst düzey yapay zekâ, bilgisayar ve robot uzmanları, “Matrix” serisinde canlandırılan türde bir geleceğin mümkün olabileceğine dair endişeleri dile getirdi.

Bir Microsoft araştırmacısı olan Eric Hovitz önderliğinde 25 Şubat’ta gizli bir oturumla toplanan bilim adamları, teknolojik gelişmelerin “insanlığın sonunu getirmesinin nasıl önüne geçebilecekleri” ve “insanlara nasıl yardımcı olunabileceği” sorularına cevaplar aradı. Gizli toplantı, bu ay dışarıdan bazı bilim adamları ve dergilerle konunun paylaşılması üzerine açığa çıkarken, toplantının resmi raporu önümüzdeki aylarda yayımlanacak.

Bilim adamları, kendi kendine düşmanları yok eden robotların yaratılmış ya da çok yakında yaratılacağına inanıyorlar. Ayrıca, robotların sekreterlik, ev hizmetçiliği gibi insani işleri yapmaya başlamasıyla da işsizliğin şimdikinden çok daha ileri seviyelere gidebileceği düşünülüyor.

Kubrick’e ilham vermişti

Bir başka endişe de, haydutların üretilecek yapay zekâ sistemlerini kullanarak kişisel ve özel bilgilere kolaylıkla erişebilecek konuma gelebilecekleri.

Akıllı makinelerin kendilerinden akıllı makineler üretmesi, yani “zekâ patlaması” fikri 1965’te I. J. Good tarafından gündeme getirilmiş, bu fikir daha sonra başta yönetmen Stanley Kubrick olmak üzere birçok bilim kurgucuya ilham kaynağı olmuştu. Matrix filminde de irdelenen bu konuyu şubat ayındaki toplantıda görüşen bilim adamları, bu fikri artık “akla çok yatkın” buluyorlar.

İnsanlığın sonunu getirebilecek nitelikte olan ve “tekillik” başlangıcı olarak görülen bu nokta, Sun Microsystems’in ortaklarından William Joy’a göre de “fazlasıyla mümkün.” (Tekillik prensibi, makinelerin insanlardan daha akıllı hale geldiği noktada, kendi kendilerine akıllanıp çoğalarak önce gezegenlere; ihtiyaç duydukları hammaddeleri karşılamak için de uzak yıldızlara ve evrenlere çoğalıp tek boşluk kalmayana kadar evreni tamamen kaplaması ve sonunda “big bang” tarzı bir olayla son bulmasına dayanıyor.)

Böyle bir olasılık bazı bilim adamlarına öylesine güçlü gözüküyor ki, “Singularity (tekillik) Üniversitesi” adlı bir grup, insanlığı bu “çağa” hazırlamak için çekirdek bir kadro kurdu bile.

1975’te konu ‘gen’di

Şubat ayındaki toplantının Asilomar’da yapılmış olmasının bir önemi de, 1975’te bir araya gelen dünyanın önde gelen biyologlarının yine burada toplanıp canlıların genetik kodlarının birbiriyle değiştirilip hayatın yeniden şekillendirilebileceğini tartışmış olmaları. Biyolojik tehlike ve etik sorunlarını da konuşan uzmanlar, bazı deneylere bu toplantı sonrası son vermişlerdi.

kaynak:veteknoloji
 
Y

yaratici_idea

Kullanıcı
17 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
'Olmaz.' diye bir şey yok. Bazen acaba birilerinin rüyası olabilir miyiz diye düşünmüyor değilim :)
 
Üst