mantık mı,duygu mu?

• Konbuyu başlatan glsn_
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde glsn_ tarafından oluşturulan mantık mı,duygu mu? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 15,466 kez görüntülenmiş, 21 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı mantık mı,duygu mu?
Konbuyu başlatan glsn_
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Flamingo
G

glsn_

Kullanıcı
4 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
Mantık mı, duygu mu?" sorusuyla karşılaşırız hayatın belli dönemlerinde. Ara ara "Mantığımı mı kullansam, duygularımı mı?" diye sorup dururuz kendimize. Bazen bu iki kelimenin arasında kalırız, çıkmaza sürükleriz hem duygularımızı hem de mantığımızı. En önemli kararları verirken hep karşımıza çıkar mantık ve duygu. Mantık mı, duygu mu derken bir bakarız karar vermişiz. Kafamızdaki binbir soruyla... Mantıklı olmanın gerçekciliğiyle ama duygularla davranmanın yanlışlığıyla çelişir durur düşüncelerimiz. Hani ?Kalbinin sesini dinle ama mantığını da bırakma? sözü ile hareket ederiz etmesine de doğru olan duygular mı mantık mı? Ya da mantıklıça verdiğimiz kararlar mı bizi mutlu edecek yoksa duygularımızla verdiğimiz kararlar mı? Bir çok insanın verdiği cevap duygularla hareket etmekten yanadır. Duygularımızla verdiğimiz kararlar mutlu eder etmesine de ya hayat şartları. Sadece sevgi kurtarır mı her şeyi... Peki sadece mantıklı davranmak ne kadar mutlu eder bizleri tartışılır. Hayatta mantıklı davranmak kazandırır bize de, sevgide, aşkta mantık kullanmak ne kadar doğru olur? Sevgide mantık olmaz, sevgide duygu vardır, sevmek zaten bir duygudur. Sevmeli hem de ölümüne. Sevmeli hem de sonunu düşünmeden, sevmeli değer vererek, gözünden sakınarak, toz kondurmayarak, savaşarak hemde en şiddetli savaşlardan olmalı bu. Sevmeli fedakarlık ederek, karşılık beklemeyerek. Her anı, her saniyeyi, mutluluğu, acıyı paylaşarak. Onun içindir ki mantık olmaz sevgide. Sevgi çıkarcı değildir. Eğer sevgide mantık var diyorsanız çıkarınızı düşünüyorsunuz demektir. Ve çıkarcı iseniz mantıklısınız demektir. Ama sevgi duygudur, belki şartlar zorlayacaktır ama emin olun ki her zaman sevgi kazanacaktır. Çünkü bir insanı sevmekle başlayacaktır hayat ve mutluluk.

SİZCE....

M

mavili

Kullanıcı
29 Tem 2007
En iyi cevaplar
0
0
Bursa
duygu pişman olmazsınız ne olursa olsun  içimden geleni yaptım dersiniz 

ama mantık o gunun şartlarını göz ünune alırsınız

Safari

Safari

Kullanıcı
7 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
puzzle gibi yerlerine yerleştirirsen doğru parçaları doğru yere koyduğun müddetce ikisinin arasında kalmayız diye düşünüyorum.

E

eftelya

Kullanıcı
20 Nis 2007
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
ben ikisinin birbirni tamamlaması gerektiğini düşünüyorum...sadece mantık, sadece duygu insanı yarı yolda bırakabilir..en iyisi duyguyla yoğrulmuş mantık...

P

prenses_o6

Kullanıcı
5 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
Hayatta her ikisininde olması gerekir bence..

E

ebru_61

Kullanıcı
29 Nis 2007
En iyi cevaplar
0
0
trabzon
eftelya' Alıntı:
ben ikisinin birbirni tamamlaması gerektiğini düşünüyorum...sadece mantık, sadece duygu insanı yarı yolda bırakabilir..en iyisi duyguyla yoğrulmuş mantık...
katılıyorumm

Y

yarence

Kullanıcı
28 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
bence matık.mantığınızı kullandığınız zaman her konuda üzülme payınız bana göre azalıyor.duygular pembe görür hayatı bence.o yüzden o anki mutluluktur yaşadığı.yada kısa süreli.ama mantık yap boz oyunundakigibi parçaları doğru yerlere koyarsan sorun olmayacağını düşünüyorum.en azından bu benm için böyle.ben denedim ve kaybetmedim :)

A

admuska

Kullanıcı
14 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
yarence' Alıntı:
bence matık.mantığınızı kullandığınız zaman her konuda üzülme payınız bana göre azalıyor.duygular pembe görür hayatı bence.o yüzden o anki mutluluktur yaşadığı.yada kısa süreli.ama mantık yap boz oyunundakigibi parçaları doğru yerlere koyarsan sorun olmayacağını düşünüyorum.en azından bu benm için böyle.ben denedim ve kaybetmedim :)
yarence gibi düşünüyorum, hem duygularla hareket etmek çok kolay. Ben hep duygularımla hareket ettim ve hep pişmanlık yaşadım.. :)

G

gullusah

Kullanıcı
11 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
muğla
aslında mantık ağır basmalı bencede.ben çok duygusal biriyim :-\.onun içinde hep duygularım ağır basıyo.bunların dengesi olması kanısındayım.onun için artık sadece duygularımla hareket etmiyorum.işin içine mantığımda katıyorum. ::)

G

greenhome

Kullanıcı
6 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
safari gibi düşünüyorum
Safari' Alıntı:
puzzle gibi yerlerine yerleştirirsen doğru parçaları doğru yere koyduğun müddetce ikisinin arasında kalmayız diye düşünüyorum.
hep böyle yaptım yanılmadım ;)

Safari

Safari

Kullanıcı
7 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
ahh yeşil ev abla.. projeyi güzel çizioruz da uygulama patlak verio..

Ö

ömür

Kullanıcı
22 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
kocaeli
ben şimdiye kadar hep mantığımla hareket ettim ve kaybım yok denecek kadar az.. tabi zaman zaman duygularımında yoğunlaştığı zamanlar oldu ama o anlardada kaybım çok oldu... bence MANTIK MANTIK MANTIK....

O

okyanusya

Kullanıcı
3 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
ömür' Alıntı:
ben şimdiye kadar hep mantığımla hareket ettim ve kaybım yok denecek kadar az.. tabi zaman zaman duygularımında yoğunlaştığı zamanlar oldu ama o anlardada kaybım çok oldu... bence MANTIK MANTIK MANTIK....
okadar haklısın kii
ama bide yababilsem :-\

Ö

ömür

Kullanıcı
22 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
kocaeli
İnsan istedikten sonra herşeyi yapar biraz istek olsun bence herşeyin üstesinden gelirsin... ;)

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Bu bilmem kaçıncı konu bu şekil  hepsinede yazdım buna yazmasam olmaz.
mantıkmı duygumu mantıklı duygu efendim neden önce mantıgı yazıyorum önce mantık sonra duygu.
Mantıgın yoksa hiç bir duygunun mantıgını kavrayamazsın.
Bu kadar basit du bakalım bu mantık daha nerelerde karsıma çıkıcak bekleyelim görelim.
KOnu güzel değil sadece ilginç.
Yinede teşekkürler bu ilginçlik için

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Korsana bir konuda katılıyorum;

Duygularımızın doğruluğundan emin olabilmek için mantıklıda olmamız gerekir yani denge meselesi ama çevremizde çook fazla örneği var duygusal davranışlarının neticesi. Bu yüzden aklımızı mantığımızı ihmal etmemek, geliştirmek durumundayız.