Mailiniz satılmış olabilir

  • Konbuyu başlatan su perisi
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Teknoloji Dünyası kategorisinde su perisi tarafından oluşturulan Mailiniz satılmış olabilir başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,251 kez görüntülenmiş, 2 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Teknoloji Dünyası
Konu Başlığı Mailiniz satılmış olabilir
Konbuyu başlatan su perisi
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan su perisi
S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0Sizin haberiniz olmadan mail adresiniz üzerinden binlerce dolar kazanıyorlar


Çünkü nasıl internet teknolojisi her geçen gün yeni hizmetler sunuyorsa insanoğluna, bu alanı kısa yoldan, hem de özel hayata müdahale ederek para kazanma fırsatı olarak görenlerin sayısı da anbean artıyor.

'Kişisel mail adresleriniz hiç haberiniz olmadan kişi veya şirketlere satılıyor.' diyelim de sorun hemen anlaşılsın. Zaman gazetesinin haberine göre, belki sizin de mail kutunuza düşmüştür bu türden satış ilanı. 'Tamamen güncel mail adresleri tek pakette!' Hem de siz zorlanmayın diye gruplara bile ayırmışlar. Şehir şehir, firma firma ve tabii ki kişisel mail adresleri. 'Hayır ben reklam ya da dolandırıcılık amaçlı spam mailler göndererek tüm Türkiye'yi internet kullanmaktan bıkar hale getirmek istiyorum.' diyenler için Türkiye'den hatta dünyadan toplu mail adresleri bile var. Fiyatlar da çok yüksek değil hani. Türkiye'den yaklaşık 4 milyon mail adresini içeren paket sadece 60 lira! İsteğe dayalı liste hazırlatılabiliyor aynı zamanda. Onun ücreti de 50 lira! Peki bu mail adreslerini nasıl elde ediyorlar? Mail adreslerine en basit ulaşma alanı tabii ki forumlar ve dahi gruplar. Hem de bu yöntem en güvenilir olanı. Çünkü bütün mail adresleri güncel ve işe yarar, yani satılabilir durumda! Herhangi bir foruma veya gruba üye olan satıcı, o alandaki bütün kişisel mail adreslerini rahatlıkla toplayabiliyor. Artık bunları sınıflandırarak paket haline getirmek ve satışa sunmak çok da zor olmasa gerek. Bu türden satış yapan bir site, mail kaynaklarını şöyle açıklamış: "Mail toplama programları, il ve ilçe ticaret odaları, meslek odaları arşivleri, hosting ve domain firmaları ve çeşitli yurtdışı kaynaklardan oluşmaktadır." Mail listelerini hazırlarken ellerindeki verileri beş ayrı süzgeçten geçirdiklerini de hatırlatmışlar. Onları bu açıklamayı yapmaya iten nedeni de şöyle belirtmişler: "Hatalı yazılmış adresler, tekrar eden mailler, sayısal değerlerle başlayan adresler, türetme ve sahte adresler ve şu anda kullanımda olmayan adresler tamamen ayıklanır. Bu işlemin sonucunda, elimize geçen tüm verileri profesyonel yazılımlar sayesinde tek tek kontrol etmekte ve sadece güncel ve kullanılabilir durumda olan mail adreslerini hizmetinize sunmaktayız. Satışını yapmış olduğumuz adreslerimiz % 99 oranında güncel ve sağlıklı datalardır." Yani kişisel mail adresiniz spam saldırısına tam anlamıyla hazırsa müşteriye sunuluyor.

Millet olarak spam maillerden çekmemizin en büyük sebebi bu alanda yasal bir düzenlemenin olmaması. İnternet hukuku uzmanı Yrd. Doç. Dr. Emrehan İnal, yasal boşluğun fırsat bilinerek mail ticaretinin yapılmasının çok rahatsız edici bir durum olduğunu belirtiyor. Aslında temel sorunun spam maillerin alıcılara gönderilmesiyle ilgili bir düzenleme yapılmamış olmasından kaynaklandığını ifade eden Emrehan İnal, Avrupa Birliği (AB) mevzuatından örnek veriyor: "Normalde spam mail gönderilmesinin herhangi bir hukuki cezası yok. Fakat spam maili gönderen kişi veya kurumun, o mailin içeriğine alıcının 'ben bu maili istemiyorum' ekini koyması gerekiyor. Yani spam mail gönderenlerin önceden rıza alması gerekiyor. Eğer kişi 'istemiyorum' ekini tıkladığı halde spam mail tekrar gönderilirse işte o an hukuki boyut başlıyor. Yani spam mail gönderilmesinin değil rıza alınmadan spam mail gönderiminin cezalandırılması gerekiyor."

Youtube hassasiyeti spam maillerde yok
Tüketiciler Birliği Başkanı Nazım Kaya ise kişisel mail adreslerinin yasal boşluk nedeniyle ticaret unsuru haline getirilmesini değerlendirirken ilginç bir noktaya dikkat çekiyor. Video paylaşım sitesi YouTube için gösterilen hassasiyetin bu rahatsız edici ticaret faaliyeti için gösterilmediğini dile getiriyor. Ülkemizde bin 280 düşünce sitesinin kapatıldığına dikkat çekerek sözlerini şöyle sürdürüyor: "Fakat sadece bu spam maillere, bu işin ticaretine karşı bir uygulama yok. Banka şifrelerini talep eden mail trafiğine karşı hiçbir şey yok. Herkes gayet faal maalesef." Başkan Nazım Kaya, kişisel mail adreslerini bir şekilde toplayıp kişi veya kurumlara satanların en azından mail sağlayıcılar tarafından engellenmesi gerektiğini söylüyor. "Çünkü mail adresleri kişisel, gizli bir bilgidir." diyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun da üzerine düşeni yapması gerektiğini ifade eden Nazım Kaya, "Tüketicinin üzerinden birileri bunu servet kaynağı olarak kullanıyor. YouTube'a gösterilen hassasiyetin birazının spam maillere gösterilmesi gerekiyor. Fikir platformları kapatıldı bu ülkede. Fakat birçok gayri meşru site, dolandırıcılık amaçlı çalışan site hâlâ yayında." diye konuşuyor.

ABD'de izinsiz spam maile 2 yıl hapis
Ülkemizde spam maillerle ilgili henüz bir yasal düzenleme yok. Spam maillerin gönderilmesi veya ticaretiyle ilgili yasal düzenlemesi bulunan Amerika Birleşik Devletleri'nden ilginç bir örnek verelim. 2007 yılında internet üzerinden milyonlarca spam mail gönderdiği gerekçesiyle yargılanan bir kişi, 2 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. New York'ta görülen davada, önceki duruşmalarda suçunu kabul eden 28 yaşındaki New Jerseyli Todd Moeller'in, 27 ay hapis cezasına çarptırılmasının yanı sıra 180 bin dolar da tazminat ödemesine karar verilmişti. Moeller, American Online internet portalının 1,2 milyon kullanıcısına, ticari ürün reklamlarını içeren milyonlarca spam gönderdiğini kabul etmişti. Moeller ve suç ortağı olmakla suçlanan Adam Vitale, çok büyük miktarda spam maili, gönderici adresi belli olmadan yollayabildiklerini ve bu şekilde on binlerce dolar kazandıklarını itiraf etmişlerdi.
Herice


 
H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
Reklam Maili göndermek suç değil. Ben istersem 10 milyon kişiye mail atabilirim buna kimse karışamaz. Mail adresi elimde varsa nerden bulduğumu açıklamak zorunda da değilim.

Spam mail denen şey, başkalarının hesapları üzerinden mail göndermek, gönderen kişinin belli olmadığı mail göndermek ya da mail standardına uymayan,virüslü mail göndermek vs vs.. Zaten spam mail gönderen sunucular otomatik olarak spam listesine alınıyor ve bir daha mail gönderemiyor.

Tanıtım ve reklam amaçlı maillerin ise sonuna ayrılmak istediğinize dair link genelde ekleniyor. :)
 
S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Spam listesine alınmadan da bu ve benzeri mailler tanımadıgın adreslerden gelebiliyor...
Dün arkadaşım bu konu hakkında şikayette bulunuyordu...Üye olmadıgı tanımadıgı adreslerden abuk-subuk mailler reklamlar aldıgını şikayet ediyordu ki,bende mailinin satılmış olabileceğini ve mail satan siteler oldugu,ordan burdan mailleri toplayıp spam yada diger reklamları göndermek için özel çalışan bölümlere sattıklarını söyledim...
Ayrıca,spam gelemsin yada bu reklamı almak istemiyorsanız diye bir link geldiginde tıkladıgı halde halen geldigini şikayet etti...Yapabilecegimiz pek fazla bir şey yok heralde..normal gelen mailleri "spam" olarak işaretleyip gözümüzün görmedigi yerde depolanmasını sağlamaktan başka...
Dün banada geldi ve aboneliğinizi kaldırmak istiyorsanız buraya tıklayın diye linki vardı..Bir an tereddüd ettim,şüpheli bir durum varmıdır acaba diye...Geri dön bu tür maillerde almak sitemiyorum..Sonrasında sen gönderiyormuşun gibi mailindeki adreslerede gidiyor..Sonuç olarak "aboneligimi kaldır" linkine tıklaarak obone olmadıgım bir yerden aboneligimi kaldırdım :) Şimdilik bir sorun yok gibi... ::)
 
Üst