“Maaşınız nedir?” sorusuyla nasıl baş edersiniz?

  • Konbuyu başlatan Codex
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Meslekler Rehberi kategorisinde Codex tarafından oluşturulan “Maaşınız nedir?” sorusuyla nasıl baş edersiniz? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,584 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Meslekler Rehberi
Konu Başlığı “Maaşınız nedir?” sorusuyla nasıl baş edersiniz?
Konbuyu başlatan Codex
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Codex
Codex

Codex

Özgür Şahin
Site Kurucusu
14 May 2006
En iyi cevaplar
0
48
Çanakkale
www.kendinigelistir.com
İş görüşmesine gidenlerin en çok karşılaştıkları sorulardan biri ‘Şu anki maaşınız nedir?’ sorusu. Eğer henüz görüşmenin ilk ayağı ise, nazikçe sürecin henüz başında olunduğu, ücretin ilerideki mülakatlarda konuşulabileceği söylenebilir. Peki ya sonra?

‘Maaşınız nedir?’ sorusuyla nasıl baş edersiniz?

İş görüşmesine gidenlerin en çok karşılaştıkları sorulardan biri ‘Şu anki maaşınız nedir?’ sorusu. CareerPivot’un kurucusu Marc Miller, makalesinde bu soru ile muhatap olmak zorunda kalanlara bazı tavsiyelerde bulundu.

Hâlihazırda bir şirkette çalışanlar, farklı bir firma ile görüşmeye gittiklerinde çok büyük ihtimalle ‘Şu anki maaşınız nedir? sorusuyla karşılaşırlar. Kariyer danışmanlık firması CareerPivot’un kurucusu Marc Miller, makalesinde eğer henüz görüşmenin ilk ayağı ise, nazikçe sürecin henüz başında olunduğu, ücretin ilerideki mülakatlarda konuşulabileceği söylenebilir diyor.

Bütçeye uygun mu?

Miller’a göre sorumlular bu cevaptan tatmin olmazlarsa maaş bilgisini öğrenmek istemelerinin nedenini şöyle açıklarlar: ‘Sizin isteyebileceğiniz tutarın bizim bütçemize uygun olup olmadığını görmek istiyoruz’.

Bu da çoğunlukla görüşmeye gelen kişi için kırılma noktası olur ve ücretini açıklamak zorunda kalır. Ancak Miller, ücretini paylaşmak istemeyenlerin şu cevabı verebileceklerini söylüyor: ‘Siz bana bu pozisyon için ayırdığınız bütçe aralığını söyleyin, ben de size kafamdaki tutarın o aralık içinde kalıp kalmadığını söyleyeyim” Bu cevap görüşülen şirketin, başvurana bir rakam sunmasını sağlayabilir.

Maaşı değer belirler

Belli bir pozisyona personel alacak şirketler açısından, özellikle beş yıl ve üzeri deneyimli çalışanların ne kadar maaş aldığının bir önemi olmuyor. Şirket, o kişiyi kadrosuna katmak istiyorsa önereceği tutarı aldığı maaşa göre değil, o kişinin değerine göre belirliyor.

Eskiden maaşın üçüncü kişilerle paylaşılması bir çalışanın kovulmasına bile neden olurken bugün bu konu daha esnek. Artık çalışanlar hangi aralıkta maaş aldıklarını daha rahat paylaşabiliyor. Bu nedenle mülakata gidecek olan kişilerin kafalarında bir aralık belirlemesi mümkün. 

Miller’ın mülakat sırasında maaş sorusuyla karşılaşanlara son önerisi ise karşısındakine mutlaka yan hak olarak neler önerdiklerini sormaları. Onlara aldıkları değil, almak istedikleri maaşı söylemeleri. 

Kaynak: http://www.hurriyet.com/IK
 
Üst