Leydi Jane Grey Dokuz Günlük Kraliçe - Alison Weir

  • Konbuyu başlatan vega
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kitap Önerileri kategorisinde vega tarafından oluşturulan Leydi Jane Grey Dokuz Günlük Kraliçe - Alison Weir başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,285 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kitap Önerileri
Konu Başlığı Leydi Jane Grey Dokuz Günlük Kraliçe - Alison Weir
Konbuyu başlatan vega
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan vega
V

vega

Kullanıcı
24 Ara 2008
En iyi cevaplar
0
0
Diyarbakır


ÖZELLİKLER
  Epsilon Yayınevi
· Basım Tarihi : 11 - 2008
· ISBN : 9789944821131
· Sayfa Sayısı : 430

ARKA KAPAK
      Alison Weir'in hayal gücüyle birleşen tarihi gerçekler Dokuz Günlük Kraliçe ile okuyucuyla buluşuyor. Damarlarında kraliyet kanı taşıyan Leydi Jane Grey'in ilgi uyandıran ve şok etkisi yaratan hayatını okurken özgürlük bilinciniz değişecek, kaderin varlığına inanacaksınız.
      Hilekâr bir babanın ve merhametsiz bir annenin kızı olan Leydi Jane Grey, adından çokça söz edilen büyük dayısı Kral VIII. Henry'nin ölümü ile yaşanacak çalkantılı dönemin tanığı olur. Erkek varisleri olmadığı için hayal kırıklığı yaşayan ailesi, zeki ve itaatkâr olan Jane'i tehlikeli bir oyunda piyon olarak öne sürer. Fakat Jane'in kuzeni, Kral VIII. Henry'nin varisi, Kral VI. Edward'ın zamansız ölümü planlarını bozar. Jane, birdenbire kendisini bir egemenlik mücadelesinin ortasında bulur. Gizli dünyasında kitaplarıyla başbaşa kalmayı tercih eden Jane, tahta geçmek gibi bir hırsı olmamasına karşın ihanet, entrika ve trajedi saçan bir ateş kasırgasının önde gelen ismi haline gelir.
      Tudor Hanedanı'nın XVI. yy'da karşımıza çıkan yüzü Leydi Jane Grey'in hikayesi , siyasi entrikaların ve inanç farklılıklarının yaşandığı bir dönemi gözler önüne seriyor.Kraliyet ailesinin bütün ihtişamını ve geleneklerini görebileceğiniz bir dönemi resmeden bu romanı elinizden düşüremeyecek ve Alison Weir'in kısa süre sonra çıkacak olan Leydi Elizabeth isimli romanını merakla bekleyeceksiniz.
YORUM
      İngiltere tarihini işleyen pek çok yazarın es geçtiği sadece dokuz gün boyunca hüküm süren küçük bir köşeye sinmiş ve pek çok tarihçi masum olduğuna inanırken idam edilmiş bir genç kızın hikayesini işleyen bu romanı görünce merak içinde hemen satın aldım ve pişmanda olmadım . Suçlu olanların bağışlandığı suçsuz olanların ise siyasi amaçlar doğrultusunda vatana ihanetten idam edildiği bir İngiltere çıkıyor karşınıza.Ve Jane Grey'in trajik hikayesinin yazarın hayal dünyasıyla birleştiği oldukça sürükleyici bir romanla buluşuyorsunuz.Tarih romanlarını sevenlerin kaçırmaması gerek bence...
 
Üst